Άνοιξε το δώρο της ΑΕΚ… και έπιασε κορυφή!

Μόνος πρώτος, τουλάχιστον προσωρινά, ο ΑΠΟΕΛ μετά και την εντός έδρας νίκη (3-1) κόντρα στην ΑΕΖ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ στο ΓΣΠ. Παρ' ότι η ΑΕΖ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το καθήκον τους και βρέθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Α' Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά του αγώνα να είναι αναγνωριστικά. Η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η ΑΕΖ που προσπάθησε να αιφνιδιάσει το ΑΠΟΕΛ.

Η πρώτη απειλή του ΑΠΟΕΛ έγινε στο 11ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Κβιλιτάια αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 20ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» και πάλι απο εκτέλεση κόρνερ απείλησαν αλλά η κεφαλιά του Πέτροβιτς πέρασε και πάλι έξω.

Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερη κατοχή είχε το ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικό. Στο 37ο λεπτό μετά απο συστημένη μπαλιά του Ντάλσιο ο Βιγιαφάνες με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μπέκερ και άνοιξε το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό ο Ντάλσιο επιχείρησε το σουτ έξω απο την περιοχή με τον Μπέκερ να απεκρούει δύσκολα.

Στο 44ο λεπτό η ΑΕΖ έφερε το παιχνίδι στα ίσια μετά απο μπαλιά του Ματόνγκο και κεφαλιά του Αντωνίου στην μικρή περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπέλετς.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 1-1.

Β' Μέρος

Η ομάδα του Σα Πίντο μπήκε αρκετά ορεξάτα στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να απειλήσει. Στο 47ο λεπτό ο Ντάλσιο έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Μπέκερ απέκρουσε δύσκολα.

Ο Ντάλσιο ήταν ο ποδοσφαιριστής που απείλησε και πάλι καθώς στο 55ο λεπτό έπιασε τη κεφαλιά μετά απο συστημένη μπαλιά του Δώνη αλλά ο Μπέκερ απέκρουσε σταθερά.

Στο 67ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει και να μπει ξανά μπροστά στο σκορ. Μετά απο κατέβασμα του Κβιλιτάια στον Μαρκίνιος ο οποίος πρόλαβε τον Ντελμίρο και νίκησε τον Μπέκερ γράφοντας το 2-1.

Η ΑΕΖ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ωστόσο να μπορεί να γίνει απειλητική. Απο την άλλη το ΑΠΟΕΛ έψαξε ένα τρίτο γκολ για να «καθαρίσει» το ματς. Στο 77ο λεπτό ο Πέτροβιτς έπιασε τη κεφαλιά απο πολύ κοντά αλλά η μπάλα κτύπησε στον Φράγκο και ακολούθως σσε κόρνερ.

Στο 91ο λεπτό ο αγώνας έλαβε «τέλος» καθώς η ομάδα του Σα Πίντο σκόραρε και τρίτο γκολ. Μετά απο ωραία ατομική ενέργεια του Εντογκαλά που έδωσε τη πάσα στον Ντάλσιο που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπέκερ.

Έτσι λοιπόν οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύρισαν ακόμη μια νίκη και εκμεταλλεύτηκαν τη ήττα του Άρη απο την ΑΕΚ.

ΑΠΟΕΛ: Μπελετς, Τσεμπακ, Βιτάλ, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Βιγιαφάνες, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Δώνης, Κβιλιτάια

ΑΕΖ: Μπέκερ, Αντωνίου Κ, Αντωνίου Ε, Φοστάβε, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ματόνγκο, Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ντιγκινί.

Σκόρερ: 38' Βιγιαφάνες,67' Μαρκίνιος,91' Ντάλσιο/44' Αντωνίου Κ

Κίτρινες: Βιγιαφάνες/ Σλόγκαρ, Χατζηβασίλη, Κυριάκος Αντωνίου, Φράγκος, Ντελμίρο,