ΑΠΟΕΛ: Έσελινκ... στις επάλξεις

Στο αρχικό σχήμα στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ αναμένεται να βρεθεί ο 22χρονος κεντρικός αμυντικός

Στη βασική ενδεκάδα στο Κυριακάτικο ντέρμπι απέναντι στην ΑΕΚ αναμένεται να βρεθεί ο Μπέρτ Έσελινκ αφού οι Σάβιτς και Καρώ δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής και ο Ολλανδός είναι ο επικρατέστερος υποψήφιος για να καλύψει το κενό στο κέντρο της άμυνας με παρτενέρ του τον Βινίσιους.

Μετά και την έναρξη της Β’ φάσης του πρωταθλήματος ο ποδοσφαιριστής των γαλαζοκιτρίνων δεν έχει βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα αν εξαιρέσουμε το παιχνίδι με τον Άρη στο ΓΣΠ όπου πέρασε ως αλλαγή στο 6ο λεπτό στη θέση του τότε τραυματία Βινίσιους.

Πάντως η τελευταία του παρουσία στο αρχικό σχήμα ήταν στις 9 Μαρτίου στον νικηφόρο (2-1) εντός έδρας αγώνα κυπέλλου απέναντι στην Ανόρθωση όταν και κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά ο 22χρονος όσες φορές κλήθηκε να αγωνιστεί έδειξε σταθερότητα, άρπαξε την ευκαιρία από τα «μαλλιά» και έβγαλε ασπροπρόσωπο τον Σωφρόνη Αυγουστή. Αυτό καλείται να κάνει και στο επερχόμενο ντέρμπι κόντρα στη Λαρνακιώτικη ομάδα για να δικαιώσει ακόμα μία φορά τον Κύπριο τεχνικό.