ΑΠΟΕΛ: Πάλι καλά που είχε τον Μπέλετς

Κακή εμφάνιση από τους γαλαζοκίτρινους που πήραν βαθμό χάρη στον τερματοφύλακα τους

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες. Στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», είχε απόδοση κάτω του μετρίου και πήρε την ισοπαλία, 1 – 1 με την Ανόρθωση, με τον Ρικάρντο Σα Πίντο να αποβάλλεται στο ημίχρονο του ντέρμπι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν ένα καλό διάστημα στο Α’ ημίχρονο αλλά έκαναν εύκολα λάθη χάνοντας την κατοχή.

Στο Β’ μέρος δεν κατάφεραν να βρουν καλό ρυθμό και υστέρησαν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους αλλά και στην δημιουργία φάσεων. Πάλι καλά που είχαν «φύλακα άγγελο» τον Μπέλετς ο οποίος με τις αποκρούσεις του κράτησε τον βαθμό.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν… υποφερτός στο Α’ ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Όπως και με τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής, οι γαλαζοκίτρινοι ισοφαρίστηκαν στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων, δείχνοντας ξανά ολιγωρία.

Είχαν στο ξεκίνημα του αγώνα ελαφρά υπεροχή στην κατοχή της μπάλας και κατάφεραν να προηγηθούν στο 21’ με τον Κβιλιτάια (πέναλτι). Είναι το πρώτο τέρμα του Γεωργιανού φορ στο Πρωτάθλημα της περιόδου 2023 – 2024.

Στα τελευταία λεπτά του Α’ μέρους όμως οπισθοχώρησαν, δέχτηκαν μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους και στην τελευταία φάση, δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας τον Ουαρίς να διανύσει το μισό γήπεδο (51μ!), χωρίς να το ανακόψουν.

Χωρίς τον Σα Πίντο στον πάγκο του (αποβλήθηκε αμέσως μετά την λήξη του Α’ μέρους), ο ΑΠΟΕΛ άλλαξε αρκετά πράγματα στο παιχνίδι του. Στο 46’ ο Γουίλσον πήρε την θέση του Ντογκαλά που δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.

Στο 61’ ο Κρέσπο μπήκε στο παιχνίδι (αντί του Βιγιαφάνες) και ο Πέτροβιτς προωθήθηκε στη μεσαία γραμμή. Στο 70’ η τεχνική ηγεσία των γαλαζοκιτρίνων «φρέσκαρε» την επιθετική γραμμή βάζοντας τους Εφραίμ, Φετφατζίδη, στα δύο άκρα αντί των Κβιλιτάια και Μαρκίνιος. Ο Γαβριήλ πήρε στο 82’ την θέση του Σαρφό που έδωσε πολλές δυνάμεις και άρχισε να κάνει λάθη.

Κορυφαίος και πολυτιμότερος για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Βιντ Μπέλετς. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε τρεις τουλάχιστον σωτήριες αποκρούσεις. Κορυφαία στιγμή του η απόκρουση από πολύ κοντά, κεφαλιάς του Καστέλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο τέρμα που δέχτηκε, έπεσε σωστά, αλλά φάνηκε άτυχος αφού η μπάλα κόντραρε και άλλαξε κατεύθυνση.

Πολύ καλοί ήταν και οι Πέτροβιτς, Μαρκίνιος. Όλοι οι άλλοι υστέρησαν. Ο νεαρός Βιτάλ έκανε πάρα πολλά λάθη και ήταν επιπόλαιος. Φάνηκε πολύ έντονα η αξία του απόντα Ντάλσιο και η ενέργεια που δίνει στο παιχνίδι.

Γενικά η εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ ήταν άσχημη και πήρε τον βαθμό χάρη στον Μπέλετς. Εκτός από τους τρεις παίκτες που αναφέραμε πιο πάνω, όλοι οι υπόλοιποι δεν βοήθησαν ουσιαστικά.

Όσο για τον Σα Πίντο εκτιμούμε ότι το μέλλον του προδιαγράφεται δυσοίωνο στον ΑΠΟΕΛ. Οι διοικούντες των γαλαζοκιτρίνων φαίνεται πως δεν αντέχουν άλλο τον εκρηκτικό χαρακτήρα του.