ΑΠΟΕΛ: Ποια Γάνδη; Ντίλα Γκόρι

Χώρος για υποτίμηση των Γεωργιανών δεν υπάρχει

Τι κι αν το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας τη Ντίλα Γκόρι, τι κι αν έχει αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στα play off του Europa Conference League, η πραγματικότητα λέει πως στο μυαλό όλων στον Αρχάγγελο δεν υπάρχει ακόμη χώρος για την Γάνδη. Ο επαναληπτικός της Πέμπτης απαιτεί σοβαρότητα, και μια καλή ευκαιρία για περαιτέρω βελτίωση.

Η ομάδα του Σα Πίντο δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο της Γεωργίας, κι αυτό είναι καμπανάκι για τον Πορτογάλο τεχνικό, ο οποίος στη διάσκεψη τύπου όχι μόνο αναγνώρισε τη μέτρια εικόνα του πρώτου ημιχρόνου αλλά παραδέχθηκε πως το τέρμα που ήρθε στο 45’ απ’ τον Κρέσπο ήρθε αντίθετα απ’ τη ροή του αγώνα.

Επί αυτού είναι ξεκάθαρο πως έστω και με ένα τόσο ισχυρό προβάδισμα, και κόντρα σε έναν κατώτερο ποιοτικά αντίπαλο, το ΑΠΟΕΛ θα πρέπει να παρουσιαστεί με σοβαρότητα και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμήσει τον αντίπαλο.

Η Ντίλα Γκόρι επιχείρησε να πάρει το παιχνίδι στη δύναμη, την ένταση και τα πολλά φάουλ. Κάτι που έδειχνε να λειτουργεί μέχρι να δεχθεί το πρώτο τέρμα. Συνέχισε με τον ίδιο τρόπο, ωστόσο το δεύτερο τέρμα των Γαλαζοκιτρίνων που ήρθε από έναν απ’ τους πιο αξιόπιστους ποδοσφαιριστές του στην Ευρώπη, τον Γιώργο Εφραίμ, έληξε ουσιαστικά τον συναγερμό.

Την τακτική αυτή αναμένεται να διατηρήσει η ομάδα της Γεωργίας και στον επαναληπτικό, κάτι που πρακτικά σημαίνει πως τυχόν υποτίμηση μπορεί να δημιουργήσει δύσκολες καταστάσεις. Ακριβώς γι’ αυτό λόγο κανείς στον Αρχάγγελο δεν πρέπει να παρασυρθεί, και η Γάνδη θα βρεθεί σε πρώτο πλάνο μόνο με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και την εξασφάλιση της πρόκρισης.