ΑΠΟΕΛ-Σαχτάρ 1-0: Δείγμα... θετικό

Θετικά έληξε για τον ΑΠΟΕΛ το τελευταίο φιλικό επί Αυστριακού εδάφους

Πρώτη φιλική νίκη για τον ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε της πρωταθλήτριας Ουκρανίας, Σαχτάρ Ντόνετσκ με 1-0 χάρις το γκολ του Χαλένιους με κεφαλιά στο 84ο λεπτό. Αρκετά καλή εμφάνιση από πλευράς γαλαζοκιτρίνων, είδαν στα μάτια την αντίπαλο τους και πλέον απομένει ακόμη ένα φιλικό, με την Δόξα στις 16/7, πριν την πρώτη Ευρωπαϊκή αναμέτρηση. Ο Πάολο Τραμετσάνι θα κρατάει σίγουρα στα θετικά του αγώνα την πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς Βούρου, Μπέλετς, Λαφράνς, Ιωάννου αλλά και Σόουζα. Πρώτο γκολ για τον Χαλένιους, έστω και ανεπίσημα, ενώ ο άλλος επιθετικός που αποκτήθηκε, ο Πάβλοβιτς, έδειξε και σε αυτό το φιλικό καλά στοιχεία.

Πρόβαρε 11αδα... Ευρώπης στα πρώτα 70 λεπτά

Πολύ θετική παρουσία από τους «γαλαζοκιτρίνους στο 1ο μέρους, με την ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι να ξεκινάει δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας κάποιο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους πρωταθλητές καταγράφηκε στο 19ο λεπτό με τον Τάμαρι, ο οποίος πήρε την πολύ ωραία κάθετη πάσα από τον Πάβλοβιτς, μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε για πολύ λίγο εκτός. Στα πρώτα 25 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλός ανασταλτικά μιας και η Σαχτάρ απείλησε για πρώτη φορά με τον Σόλομον, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και με κοντινό πλασέ βρήκε το δοκάρι του Μπέλετς. Ο οποίος Μπέλετς είχε πολύ καλή παρουσία αφού όσες φορές χρειάστηκε φώναξε παρών. Από κοντά και ο Βούρος, όπως πάντα με πάθος, με σημαντικότερη του συμβολή, στο 41’ όταν έκοψε σωτήρια δυνατό σουτ που έγινε. Με την ίδια 11αδα παρατάχθηκε και στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ, ωστόσο η Σαχτάρ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Μπέλετς. Στο 61’ ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ αλλά ο Πιάτοφ μάζεψε εύκολα. Στο 68ο λεπτό ο Μάτιτς επιχείρησε πολύ καλό μακρινό σουτ, αλλά ο Πιάτοφ έσωσε την εστία του.

Στο 74’ οι πρώτες αλλαγές

Φτάσαμε στο 74ο λεπτό για να δούμε τις πρώτες αλλαγές για την ομάδα του Τραμετσάνι καθώς πέρασε τους Χαλένιους και Μάτιτς στις θέσεις των Ντε Βινσέντι και Πάβλοβιτς, ενώ στο 78’ ο Βιντιγκάλ πήρε την θέση του Τάμαρι. Στο 84’ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 1-0, με τον Χαλένιους ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά την σέντρα του Γιάκολις και το κακό διώξιμο του τερματοφύλακα της Σαχτάρ. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους, με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν την πρώτη τους φιλική νίκη επί Αυστριακού εδάφους.