ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 4-0: Βήμα τίτλου με τεσσάρα

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έπαιξαν μυαλωμένα και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στη Νέα Σαλαμίνα

Επέστρεψε στις νίκες μετά από αρκετό καιρό μέσα στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα το ΑΠΟΕΛ επικρατώντας άνετα της Νέα Σαλαμίνας με 4-0 πιάνοντας ψηλά στάνταρ απόδοσης δείχνοντας πως μπαίνουν φορτσάτοι στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος. Σκοράροντας και στα δυο ημίχρονα οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα του Πουρσαϊτίδη που έκανε ίσως μια από τις χειρότερες της φετινές εμφανίσεις. Σκόραρε εις διπλούν ο Γιάκολις, ένα τέρμα για τον Τάμαρι και ένα για τον Μοράις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μέτρησαν μερικές καλές στιγμές οι «γαλαζοκίτρινοι» πριν ανοίξουν τον σκορ. Αρχικά στο 7ο λεπτό ο Σόουζα έδωσε στον Νατέλ με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ και τον Λύτρα να πραγματοποιεί την πρώτη του απόκρουση. Στο επόμενο λεπτό ο Νατέλ βρήκε χώρο και πάλι για να δοκιμάσει την τύχη του, αυτή την φορά δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνά έξω. Το ΑΠΟΕΛ που συνέχιζε να κρατά την μπάλα και να πιέζει έφτασε στο πρώτο του γκολ στο 10ο λεπτό. Ο Γιάκολις έκανε την καθιερωμένη του κίνηση πάτησε περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0. Το ΑΠΟΕΛ πήρε τα πάνω του μετά το τέρμα του Κροάτη και με μια σειρά αρκετών επιθέσεων προσπάθησε να νικήσει για δεύτερη φορά τον κήπερ της Σαλαμίνας. Στο 12ο λεπτό ο Ζαχίντ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Λύτρα. Ακριβώς το επόμενο λεπτό ο Ζαχίντ και πάλι εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας και να βγαίνει τετ α τετ. Ο Λύτρας με εντυπωσιακή διπλή προσπάθεια κράτησε την μπάλα και την ομάδα του. Στο 23ο λεπτό είχαμε και πάλι μια νέα μεγάλη απόκρουση από τον Λύτρα. Ο Τάμαρι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Σαλαμίνας, πάτησε περιοχή και πλάσαρε τον κήπερ της Σαλαμίνας. Ο νεαρός απέκρουσε σταθερά την μπάλα σε δεύτερο χρόνο. Στο 37ο λεπτό ο Καζού έπιασε την κεφαλιά στο κόρνερ του Νατέλ, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Λύτρα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα. Λάθος συνεννόηση με Γκαρσία και Λύτρα με τον Τάμαρι να κλέβει και να πλασάρει σε ανέπαφη εστία για το 2-0. Η Σαλαμίνα σε καμία περίπτωση δεν δικαιούταν κάτι αφού δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Βάτερμαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φάση από την Νέα Σαλαμίνα. Ο Τιάγκο πλάσαρε πλάγια από την περιοχή τον Βάτερμαν με την μπάλα να περνά έξω. Η Νέα Σαλαμίνα που έβαλε πίεση στο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει με τον Φουστάρ αλλά ο βοηθός έδωσε τον στόπερ της Σαλαμίνας οφ σαιντ. Ο Τιάγκο εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με τον Ισπανό κεντρικό αμυντικό να κάνει την κεφαλιά και να κερδίζει τον Βάτερμαν. Σωστός όμως ο ρεφ της αναμέτρησης αφού ήταν σε φανερή θέση εκτεθειμένος ο Φουστάρ. Στο 63ο λεπτό ο Γιάκολις εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ αναγκάζοντας τον Λύτρα να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 70ο λεπτό ο Τάμαρι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Λύτρα με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του νεαρού κήπερ της Σαλαμίνας. Στο 73ο λεπτό ο Γιάκολις βρήκε δίκτυα με εντυπωσιακό τρόπο. Λίγο έξω από την περιοχή ο Κροάτης έκανε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ νικώντας για τρίτη φορά τον Λύτρα. Στο 77ο λεπτό ο Ελουντού έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Βάτερμαν να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 80ο λεπτό ο Σόουζα βρήκε χώρο και εκτέλεσε από απόσταση ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας εκ νέου τον νεαρό κήπερ να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 86ο λεπτό ο Τάμαρι προσπάθησε να νικήσει τον Λύτρα με τον νεαρό να τον σταματάει για ακόμη μια φορά. Στο 90ο λεπτό ο Τάμαρι ανατράπηκε στην περιοχή από αμυντικό της Σαλαμίνας με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Νούνο Μοράις ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας έτσι το τελικό 4-0.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε από πλευράς ΑΠΟΕΛ για ακόμη μια φορά ο Πραξιτέλης Βούρος. Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός του ΑΠΟΕΛ ήταν πραγματικά αλάνθαστος για ακόμη μια φορά. Αρκετά ορεξάτοι οι Ζαχίντ και Τάμαρι καθώς έκανε για ακόμη μια φορά την διαφορά με τις κινήσεις του ο Γιάκολις.

Νέα Σαλαμίνα: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον νεαρό κήπερ της Σαλαμίναςε Ορφέα Λύτρα. Παρά την τεσσάρα που δέχτηκε η ομάδα του έκανε πολύ καλές επεμβάσεις κατά την διάρκεια της αναμέτρησης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: -

Νέα Σαλαμίνα: Σε καμία περίπτωση δεν ήταν η ομάδα που συνωθήσαμε να βλέπουμε φέτος. Δεν κατάφεραν να μπουν μέσα στο παιχνίδι. Στην σκιά του καλού τους εαυτού οι Ελουντού, Κίνγκσλει, Τιάγκο και Μαργκάσα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με το γνωστό 3-5-2 οι «γαλαζοκίτρινοι». Τριάδα στην άμυνα οι Καρλάο, Ιωάννου, Βούρος με τους Γιάκολις και Καζού να αγωνίζονται ως φουλ μπακ. Από εκεί και πέρα Μοράις και Σόουζα στο χώρο του κέντρου με τον Ζαχίντ σε ελεύθερο ρόλο. Νατέλ και Τάμαρι στην επίθεση.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): 3-4-2-1 από πλευράς Σάββα Πουρσαϊτίδη με τριάδα και αυτός στην άμυνα. Φουστάρ, Γκαρσία και Ρέϊνολντς συνθέτουν την τριάδα. Από εκεί και πέρα Μαργκάσα και Κωστή στο χώρο του κέντρο. Στην επίθεση η γνωστή πλέον τριάδα των Ελουντού, Τιάγκο και Κίνγκσλεϊ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καλή η διαιτησία από τον Βασίλη Δημητρίου. Σωστά ακυρώθηκε το τέρμα της Σαλαμίνας στο δεύτερο ημίχρονο αφού ο Φουστάρ ήταν φανερά εκτεθειμένος