Ε.Ν.Π – ΑΠΟΕΛ 0-2: Νίκη με το… ζόρι

Νίκησε χωρίς να πείσει με την παρουσία του

Νίκη με το… ζόρι για το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην ΕΝΠ με 0-2. Σε ένα πολύ φτωχό παιχνίδι όσο σε φάσεις όσο και σε θέαμα οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν μια πολύ σημαντική νίκη που δεν έθελξαν ακόμη μια φορά με την απόδοση τους. Το μόνο που κρατού στο ΑΠΟΕΛ είναι η νίκη που τους δίνει νέα διαφορά από Απόλλωνα και ΑΕΛ. Τα τέρματα οι Ζαχίντ και Βιντιγκάλ που σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες. Το σκηνικό ήταν το ίδιο με το ΑΠΟΕΛ να κρατά μπάλα και να προσπαθεί να επιτεθεί και με την ΕΝΠ να αμύνεται. Για ακόμη 45λεπτο το ΑΠΟΕΛ υστέρησε στην τελική πάσα με την Ένωση να έχει καλή αμυντική λειτουργία. Στην μοναδική καλή φάση που βρήκε το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Νατέλ έδωσε την πάσα στον Ζαχίντ μέσα από την περιοχή, ο άσσος του ΑΠΟΕΛ έκανε το σουτ με την πρώτη κάνοντας το 0-1 στο 29ο λεπτό. Το σκηνικό πήγε να αλλάξει για λίγο κάνοντας το παιχνίδι πιο γρήγορο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ένα πολύ φτωχό πρώτο ημίχρονο όσο σε φάσεις όσο και σε θέαμα.

Στην επανάληψη η ΕΝΠ μπήκε με περισσότερη ζωντάνια για να επιτεθεί και να δημιουργήσει αν μη τι άλλο τις προϋποθέσεις. Βρήκε μερικές καλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βάτερμαν ωστόσο απουσίαζε το τελείωμα των φάσεων. Από την άλλη ένα κακό ΑΠΟΕΛ στο δέυτερο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει στο 88ο λεπτό με τον Βιντιγκάλ που σκόραρε στο ντεμπούτο του. Ο Τάμαρι βρήκε ακόμη μια καλή ευκαιρία στο επόμενο λεπτό με τον Πέτρου να τον σταματά. Γενικά ένα πολύ φτωχό παιχνίδι όπου οι δυο ομάδες βρήκαν πολύ λίγες ευκαιρίες με το ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να τις κάνει τέρμα και στο τέλος να παίρνει την νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΕΝΠ: Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Ένωσης έκανε Σαρ που σε αρκετές περιπτώσεις λειτούργησε καταλυτικά για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

ΑΠΟΕΛ: Καλό παιχνίδι από τον Γιάκολις που έδειξε από την αρχή την ποιότητα που έχει σαν ποδοσφαιριστής. Ωραία γυρίσματα στην περιοχή με όμορφες κινήσεις με την μπάλα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΕΝΠ: Γενικά ήταν μια κακή εμφάνιση από την ομάδα της ΕΝΠ που δεν την έχουμε συνηθίσει φέτος έτσι.

ΑΠΟΕΛ: Άλλο ένα κακό παιχνίδι από πλευράς Τάμαρι σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητες και τα όσα έχει δείξει ο ποδοσφαιριστής.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ε.Ν.Π (Κάριτ Φελκ): Προσπάθησε να παρατάξει την ομάδα του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού οι απουσίες που έιχε εξ αρχής ήταν αρκετές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνει την ομάδα του πιο αργή στην ανάπτυξη με αποτέλεσμα να βρίσκει επιθέσεις με το σταγονόμετρο. Προσπαάθησε να επιτεθεί στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αποτέλεσμα όμως

ΑΠΟΕΛ (Πασκουάλε Ρόκο): Σε συνεργασία πάντα με τον Πάολο Τραμετσάνι έδωσαν φανέλα βασικού στον Αντόνιο Γιάκολις για να καλύψει το κενό του Εμίλιο Ενσούε. Με τον ίδιο σχηματισμό που προβλημάτισε και πάλι με την παρουσία του.