Κουτσάκος... on fire!

Ο νεαρός ήταν ο πρωταγωνιστής της «εξάρας» στην Πάφο!

Με χατ τρικ του Νικόλα Κούτσακου, ο ΑΠΟΕΛ συνέτριψε την Καρμιώτισσα με σκορ 1-6 σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος. Τα άλλα γκολ σημείωσαν οι Βινίσιους, Κατσαντώνης και Μιχαήλ με αυτογκόλ. Για την Καρμιώτισσα, σημείωσε γκολ με πέναλτι ο Χριστοφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα και ευτύχησε να σκοράρει δύο γκολ μέσα σ' ένα δίλεπτο στα μισά του. Πρώτα στο 25', με τον Κατσαντώνη να βγάζει τη σέντρα και να βρίσκει τον Κούτσακο, αυτός έκανε το γύρισμα και ο νεαρός Μιχαήλ έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίκτυα της ομάδας του. Στο επόμενο λεπτό, ο Βρόντης έκανε το σουτ που τράνταξε το δοκάρι, στην επαναφορά ο Κατσαντώνης έκανε την κεφαλιά, ο Παπλωματάς απέκρουσε ασταθώς και ο Κύπριος επιθετικός με νέο πλασέ έγραψε το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μείωση του σκορ για την Καρμιώτισσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοφή στο 53'. Η παράβαση δόθηκε μέσω VAR για παράβαση του Ουζόχο στον Ρομό. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τρία γκολ σε 5, με χατ τρικ του Κούτσακου και ένα του Βινίσιους, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 1-6 και παίρνοντας μια άνετη νίκη στην Πάφο.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα: Παπλωματάς, Παχίπης (80' Γεωργίου), Μπουμπακάρι (46' Χρυσοστόμου), Ρόμο (86' Λιασίδης), Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Μιχαήλ, Δημητρίου (68' Ορφανίδης), Χέρσκοβιτς (68' Κωμοδίκης), Νεοφύτου

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος (68' Μερκής), Λουντέμο (68' Γεωργίου), Ντε Βινσέντι (68' Τσουτσούκη), Κατσαντώνης, Κλωναρίδης, Ενσούε (74' Γουήλερ), Ζαμπάλα, Βρόντης (75' Ντίας), Κούτσακος

Σκόρερ:  53' Χριστοφή (πέναλτι)/  25' Μιχαήλ (αυτογκόλ), 26' Κατσαντώνης, 56' Βινίσιους, 58' 61' 88' Κούτσακος

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτησία: Μάριος Χριστοφόρου (Στέφανος Αναστασίου, Λάμπρος Λάμπρου)