Κυριακάτικος περίπατος!

Ντέρμπι ήταν μόνo στα… χαρτιά

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του ΑΠΟΕΛ στην Αρένα φτάνοντας με σχετική άνεση στη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κανέδα κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα και κατάφερε να επιβληθεί του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έδωσε συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις. Η ομάδα του Ουζουνίδη παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων του αγώνα και έχασε ουσιαστικά με κατεβασμένα τα χέρια, αφού δεν κατάφερε να κάνει τίποτα ουσιαστικό μέσα στο γήπεδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της αξιόλογη φάση στο παιχνίδι στο 7ο λεπτό. Ο Ακοράν έκανε μια ωραία ενέργεια από τα δεξιά και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Σπιρόφσκι ο οποίος δεν λάθεψε από το ύψος της μικρής περιοχής, νικώντας με πλασέ τον Σίλβα σε μια φάση που «κοιμήθηκε» η άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων». Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 20ο λεπτό με τον Κλωναρίδη. Ο Ελλαδίτης απέφυγε με ωραία προσποίηση τον Μοϊσοφ μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Σκοπιανό και έφυγε έξω. Στο 22’ η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ με τον Σπιρόφσκι. Ο Σκοπιανός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα όμως ο Μιχαήλοβιτς έκανε παρέμβαση με το κεφάλι και την έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 26’ με ένα δυνατό σουτ του Άμπραχαμ, με τη μπάλα να κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τρουγιόλς έπιασε την κεφαλιά ανάμεσα σε δυο αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σίλβα. Στο 30’ ο Τρικόφσκι πήγε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Σίλβα ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν άλλα δυο σουτ με τους Σπόλιαριτς και Ακοράν τα οποία δεν απείλησαν τον Σίλβα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 48ο λεπτό με ένα χλιαρό σουτ του Ντε Βινσέντι το οποίο μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Τόνιο. Στο 55ο λεπτό οι Λαρνακείς πέτυχαν και δεύτερο γκολ με αρκετή δόση τύχης. Ο Άμπραχαμ σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σάντος, ξεγέλασε τον Σίλβα και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 72ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Νάντο έκανε μια πανέμορφη ενέργεια από το αριστερά, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και ο Τρισκόφσκι από κοντά νίκησε με προβολή τον Σίλβα. Στο 79’ ο Τρισκόφσκι έφτασε κοντά στο 2ο προσωπικό του γκολ όμως ο Σίλβα απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε. Στο 86’ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε ξανά το σουτ όμως ο Σίλβα απόκρουσε δύσκολα τη μπάλα. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΚΟΛ: 7’ Σπιρόφσκι, 55’ Άμπραχαμ, 72’ Τρισκόφσκι

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (79’ Φλοριάν), Άμπραχαμ, Σπόλιαρτις, Ακοράν, Τρισκόφκσι, Φερνάντεζ, Γκονζάλεζ (75’ Χέιτλι), Ιωάννου (46’ Νάντο), Μοϊσόφ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (46’ Εντονγκαλά), Σαχάρ (60’ Ζαχίντ), Σατσιάς (60’ Λουντέμο), Κλωναρίδης, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς.

Κίτρινες κάρτες: Σατσιάς, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Σάντος, Ιωάννου

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου