«Λευκή» ισοπαλία στην τρίτη πρόβα

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στο 0-0 με τη Λέφσκι Σόφιας

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην ισοπαλία και το 0-0 με τη Λέφσκι Σόφιας στο τρίτο φιλικό επί βουλγαρικού εδάφους. Ο Σα Πίντο έβγαλε τα συμπεράσματα του και πλέον όλοι στην ομάδα επικεντρώνονται στο αυριανό φιλικό (11:30) με την Μπεϊτάρ.

Στο πρώτο μισό του ημιχρόνου η Λέφσκι ήταν καλύτερη και κυκλοφορούσε περισσότερο την μπάλα. Η βουλγαρική ομάδα ήταν πιο επιθετική από τον ΑΠΟΕΛ και έφτιαξε κάποιες καλές φάσεις. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές περίπου στα μέσα του πρώτου μέρους και κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα δημιουργώντας κάποιες προϋποθέσεις για γκολ. Η καλύτερη στιγμή για το συγκρότημα του Σα Πίντο ήρθε στο 35’. Ο Φετφατζίδης επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο κίπερ της Λέφσκι απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τσεμπάκ μπροστά σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, η βουλγαρική ομάδα μπήκε και πάλι πιο επιθετικά. Η ομάδα του Σα Πίντο προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις ωστόσο δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις έξω από την περιοχή της Λέφκσι. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους» στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 61’ με ένα σουτ του Σατσιά εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο νεαρός μέσος έκανε μια εξαιρετική κάθετη στον Κβιλιτάια ο οποίος σούταρε διαγώνια αλλά δεν βρήκε στόχο. Ο Γεωργιανός έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 73’ όταν με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα μερικά εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Λέφσκι.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ. Η ομάδα του Σα Πίντο αγωνίστηκε κόντρα σε έναν αντίπαλο ο οποίος βρίσκεται σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας. Κατά διαστήματα ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε κάποιους αυτοματισμούς ωστόσο χρειάζεται ακόμη δουλειά για να φτάσει εκεί που θέλει ο Πορτογάλος τεχνικός. Ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε ο Ζιέφτε Βιτάλ ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 64’.