Με γκολάρα Σαμπάλα… δικαίωμα στο όνειρο

Με τέρμα του Αργεντινού στο 92’ και με την παρουσία των «Πορτοκαλί»… το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Πάφο με 2-1 και πλησίασε τον Απόλλωνα στο μείον τέσσερα

Σημαντική νίκη που του δίνει την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή κατάφερε να πάρει το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της Πάφου με 2-1 στο ΓΣΠ . Το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα απέναντι στην Ανόρθωση, είχε την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με λυτρωτή τον Σαμπάλα στα τελευταία λεπτά πήρε το πολυπόθητο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντονγκαλά 66’, Βαλακάρι 83’ και Σαμπάλα 90+2’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να κρατήσουν την μπάλα και τους γηπεδούχους να πιέζουν ψηλά.

Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν ρυθμό και πήραν τον έλεγχο της μπάλας με την Παφιακή ομάδα να προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 28ο λεπτό για το ΑΠΟΕΛ με τον Οκριασβίλι να παίρνει την παράλληλη πάσα από τον Πέδρο, να κάνει την προβολή και τον Ρούτκο να αποκρούει εξαιρετικά. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα της Λευκωσίας να έχει τον πρώτο λόγο αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περεταίρω την εστία της Πάφου.

Στο 42ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρίας για να ανοίξουν το σκορ με τον Σατσιά να παίρνει την  κεφαλιά από την σέντρα του Πέδρο με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ουκρανού πορτιέρο της Πάφου.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 48’ με τον Οκριασβίλι να κάνει το διαγώνιο πλασέ και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ρούτκο.

Η Παφιακή ομάδα απάντησε με τον Μπάιριτς στο 54ο λεπτό να παίρνει την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον και τον Μιχαήλ να αποκρούει εξαιρετικά με τα πόδια.

Στο 66ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντονγκαλά να εκμεταλλεύεται την ασταθής απόκρουση του Ρούτκο στο πλασέ του Μάγκλιτσα και τον πρώτο να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα. 3 μετά η Πάφος σκόραρε με τον Κοβάσεβιτς όμως το γκολ του δεν μέτρησε αφού ο επιθετικός των φιλοξενουμένων ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μίλανιτς είχε την υπεροχή και πίεσε για να ισοφαρίσει το παιχνίδι όπου και το κατάφερε στο 83ο λεπτό με τον Βαλακάρι να μένει μόνος στην καρδιά της περιοχής του ΑΠΟΕΛ, να κάνει το πλασέ και να σημειώνει το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν απανωτές ευκαιρίες με τον Γιώργο Εφραίμ να μην μπορεί στο 87’ και στο 90’ να νικήσει τον τερματοφύλακα της Πάφου.

Η λύτρωση για το ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 90+2’ με τον Σαμπάλα να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το πλασέ με το δεξί και να διαμορφώνει το τελικό 2-1 και να δίνει ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ (85' Εφραίμ), Σόουζα, Βινίσιους, Μάγκλιτσα, Πέδρο, Οκριασβίλι (76' Έσσελινκ) , Σατσιάς (87' Σ. Γεωργίου), Ζαμπάλα, Σαρφό, Ντονγκαλά (76' Θεοδώρου).

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Παλάσιος, Σεμέδο (64' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο (46' Βαλακάρι), Ν. Αουρέλιο (51' Φούρ), Ζ. Αουρέλιο, Αλ Γκαντιούι (64' Αμπντουσαλάμοφ), Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον (76' Ντράγκομιρ), Τόμετσακ.

Σκόρερ: 66 ' Ντονγκαλά, 94' Ζαμπάλα / 83' Βαλακάρι

Κίτρινες: 4' Οκριασβίλι, 82' Καρώ / 54' Πάντσεον, 60' Αλ Γκαντιούι

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου