Μπαμ και κάτω... (vid)

Η καρδιά της πρωτεύουσας χτυπά στο Τακτακαλα

Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο στο Λευκωσιάτικο ντέρμπι με 2-0. Καλύτερη η ομάδα του Τακτακαλά, υποτονική η ομάδα του Ντολ.

Α’ ημίχρονο:

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ έδειξε τις προθέσεις του. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μάτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία του Μπάιζα. Στο 10’ ο Οικονομίδης έκανε λάθος στην άμυνα με τον Άλεφ να το εκμεταλλεύεται και να βρίσκεται τετ α τετ με τον κίπερ του Ολυμπιακού, ωστόσο πλάσαρε αδύναμα και ο Μπάιζα μπλόκαρε.

Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν πολύ καλή και ξεκινούσε από ψηλά. Από την άλλη αργή και ως εκ τούτου, προβλεπτή η ανάπτυξη του ΑΠΟΕΛ. Οι «μαυροπράσινοι» αναχαιτίζαν εύκολα τους φιλοξενούμενους.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός κέρδιζε μέτρα και στο 35’ έκανε το 1-0 με τον Ντουβεντρού. Ο παίκτης του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και διένυσε μια απόσταση 30-40 μέτρων για να προσπεράσει τον Σάβιτς και να σκοράρει.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανούσιος καθόλη την διάρκεια του 45λεπτου και υποτονικός. Με μόλις τρεις τελικές προσπάθειες…

Β’ ημίχρονο:

Μετά την είσοδο του Γιάκολις στην θέση του Σάβιτς και αργότερα του Πάβλοβιτς στην θέση του Βιντιγκάλ ο ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε την περισσότερη ώρα με 4-4-2.

Ο ρυθμός και το τέμπο του αγώνα ήταν πολύ αργός. Ο ΑΠΟΕΛ δεν βελτιωνόταν καθόλου και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι λίγες τελικές φάσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ έφτανε στην περιοχή του αντιπάλου μόνο με μπαλιές. Στο 83’ ο Κίκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε το τελικό 2-0. Ενώ πριν λίγο ο Μιχαήλοβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Διακριθέντες: Ο Σωτηρίου και ο Βινίσιους από πλευράς Ολυμπιακού. Δεν ξεχωρίσαμε κάποιον από τους γαλαζοκίτρινους.

Απογοήτευσαν: Κακό παιχνίδι για τον Σάβιτς όπως και τον Ταμάρι. Γενικότερα ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυριολεκτικά εκτός αγώνα.

Διαιτησία: Δημητρίου Βασίλης

Ενδεκάδες

Ολυμπιακός: Mπάιζα, Ψάλτης, Κίκο, Ενόχ, Ροτζέριο, Οικονομίδης, Βινίσιους, Σωτηρίου, Νάνι, Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Χαλένιους, Μάτιτς, Τάμαρι, Ζοαζίνιο, Μερκής, Ιωάννου, Βιντιγκάλ, Σάβιτς, Μιχαϊλοβιτς, Άλεφ

Σκόρερς: 35' Ντουβεντρού, Κίκο 85'

Κίτρινες Κάρτες:  Μερκής, Ιωάννου, Μάτιτς / Μπιλάλ, Αγίτε

Κόκκινες Κάρτες: Μιχαήλοβιτς