Ο Βινίσιους «γκρέμισε» τον Άρη από την κορυφή

Ο Βραζιλιάνος στόπερ του ΑΠΟΕΛ έσωσε στις καθυστερήσεις την... παρτίδα κόντρα στον Άρη (1-1)

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στο ΓΣΠ μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Άρη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε στο χέρι της το τρίποντο μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα όπου ήρθε ο Βινίσιους ως από «μηχανής θεός» για τους γηπεδούχους για να τους δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπαμπίκα 44’ και Βινίσιους 90+6.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους γηπεδούχους στο 12ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Σάβιτς μέσα στην μικρή περιοχή του Άρη που όμως απέκρουσε ο Βάνα Άλβες.

Ακολούθως το παιχνίδι συνεχίστηκε με το ΑΠΟΕΛ να κρατάει την μπάλα και τον Άρη να προσπαθεί να απαντήσει μέσω αντεπιθέσεων. Η πρώτη φάση για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε στο 25’ με κεφαλιά του Στεπίνσκι μέσα στην περιοχή που όμως απέκρουσε ωραία ο Σκουφέτ. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με πολλά φάουλ και αρκετές διακοπές αφού υπήρχαν κάποιες αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε για το ΑΠΟΕΛ στο 32’ μετά από σέντρα του Ντεβινσέντι που αιφνιδίασε τον Βάνα Άλβες ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Λίγα λεπτά μετά στο 39ο λεπτό, ο Ζαμπάλα επιχείρησε την σέντρα από τα αριστερά με τον Κβιλιτάια να παίρνει την κεφαλιά η οποία όμως πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Άρη.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού έβγαλε αντίδραση και στο 44ο λεπτό ευτύχησε να σκοράρει με τον Μπαμπίκα ο οποίος πήρε την πάσα από τον Σπόλιαριτς στο ύψος της περιοχής και πλάσαρε τον Σκουφέτ για να γράψει το 0-1 το οποίο έμελλε να ήταν και το σκορ ημιχρόνου .

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με το ΑΠΟΕΛ να κρατάει την μπάλα και τους φιλοξενούμενους να είναι καλά οργανωμένοι στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 70’, μετά από σέντρα του Νατέλ στον Κβιλιτάια ο τελευταίος έκανε το σουτ στην κίνηση που όμως πέρασε έξω.

Ακολούθως οι γαλαζοκίτρινοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 75’ με τον Μάγκλιτσα να εκμεταλλεύεται την ασταθή έξοδο του Άλβες και να κάνει την κεφαλιά που όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Στα τελευταία λεπτά του οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην είναι ικανοί να απειλήσουν την ομάδα της Λεμεσού αλλά μετά από ένα φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Άλβες, ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή και έγραψε το τελικό 1-1 στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Σάβιτς, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Θεοδώρου (Τσεμπάκε 63'), Σόουζα, Λουντέμο (Μάγκλιτσα 63'), Ντεβινσέντι (Σατσιάς 66'), Νατέλ (Εφραίμ 85'), Ντονγκαλά (Οκριασβίλι 66'), Κβιλιτάια.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Άλβες, Ρονκάλια, Μπρόρσον, Σίλντενφελντ, Καζού, Γκαρθία (Ιωσηφίδης 88'), Σπόλιαριτς (Φράγκος 56'), Σιμιόν, Πακέ ( Ράντου 77'), Μπαμπίκα (Σικόρσκι 88'), Στεπίνσκι.

Σκόρερ: - / 44' Μπαμπίκα

Κίτρινες: 23' Νατέλ, 50' Σόουζα, 87' Βινίσιους, 90+4 ' Τσεμπάκε/ 19' Σίλντενφελντ, 23' Ρονγκάλια, 71' Μπρόρσον

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος