Ολική ανατροπή για ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ

Πήρε το τρίποντο απέναντι στην Καραμπάχ με γκολ του Εφραίμ

Με ολική ανατροπή και λυτρωτή τον Γιώργο Εφραίμ στο 88’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε ένα ψυχωμένο τρίποντο στο ΓΣΠ, κερδίζοντας την Καραμπάχ με 2-1!

Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε πως είχε όρεξη στην αρχή του πρώτου μέρους, δεν μπορούσε όμως να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Στην πρώτη επικίνδυνη φάση του αγώνα στο 10’ η Καραμπάχ πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μεντβέντεφ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έγραψε το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν πάρα πολύ να αντιδράσει. Στο 19’ έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια με ένα φιλόδοξο σουτ από τον Μάτιτς να καταλήγει ψηλά.

Στο 25’ ο Πάβλοβιτς έκανε το σουτ από δεξιά στο ύψος της περιοχής, όμως μπλόκαρε ο Μπέγκοβιτς.

Στο 29’ η Καραμπάχ έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Γκούγιε βρέθηκε απέναντι στον Μπέλετς, όμως για καλή τύχη των πρωταθλητών μας δεν βρήκε καλά την μπάλα.

Στο 35’ ακυρώθηκε γκολ του Πάβλοβιτς, όταν αυτός πλάσαρε εύστοχα τον Μπέγκοβιτς, όμως όταν έγινε η πάσα προς το μέρος του ήταν σε θέση οφσάιντ. Σωστή απόφαση από τον βοηθό.

Στο 40’ ο Ιωάννου δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, απόκρουσε ξανά ο Μπεγκοβιτς σε κόρνερ. Δεν είχαμε κάτι άλλο αξιοσημείωτο στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 46’ πέρασε στον αγώνα ο Τάμαρι, στη θέση του Ζοαζίνιο.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καραμπάχ στο 50’ . Έγινε η κεφαλιά από τον Μίτσελ εντός περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπέλετς σε κόρνερ.

Στο 53’ είχαμε σουτ του Αμπντουλάγιεβ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλετς.

Σουτ από τον Μίτσελ στο 56’, απόκρουσε ξανά ο Μπέλετς! Η Καραμπάχ όποτε έκανε επίθεση γινόταν απειλητική.

Νέο σουτ από τον Ζουμπίρ στο 57 από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ξανά στα χέρια του Μπέλετς.

Στο επόμενο λεπτό υπήρχε μια πολύ επικίνδυνη μπαλιά του Τάμαρι από αριστερά, δεν πρόλαβε κανείς να την ακουμπήσει και να πάει στα δίκτυα.

Ήρθε η ισοφάριση για τον ΑΠΟΕΛ στο 59’ μετά από κεφαλιά του Σόουζα! Η φάση προήλθε από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς, ο Βραζιλιάνος με το κεφάλι την κάρφωσε στο πλεκτό και ισοφάρισε. Ξεσηκώθηκε το ΓΣΠ μετά το γκολ και προσπαθούσε να σπρώξει την ομάδα με τον τρόπο του.

Ευκαιρία για την Καραμπάχ στο 74’ μετά από αντεπίθεση, όμως το σουτ του Ζουμπίρ πέρασε λίγο έξω.

Στο 83’ ο Τάμαρι δοκίμασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά ο Εφραίμ με μπαλιά, αλλά ο Τάμαρι δεν πρόλαβε να την ακουμπήσει και να την στείλει στα δίκτυα.

Στο 88’ ο ΑΠΟΕΛ κάνει το 2-1 με σκόρερ τον Εφραίμ! Εξαιρετικό γυριστό μετά από κόρνερ, η μπάλα άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίτκυα. Το ΓΣΠ τρελλάθηκε!

Διακριθέντες: Ο Τάμαρι βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερος με την είσοδο του στην έναρξη του Β μέρους. Ο Μπέλετς έσωσε την ομάδα σε πολλές φάσεις. Λυτρωτής φυσικά… ο Γιώργος Εφραίμ. Ο Ζουμπίρ ήταν ο καλύτερος παίχτης της Καραμπάχ.

Κοουτσάρισμα:

Τόμας Ντόλ (ΑΠΟΕΛ): Με 3-5-2 παράταξε την ομάδα του ο Γερμανός κόουτς. Τα πράγματα στράβωσαν εξ αχής και δεν κατάφερε να αντιδράσει στο πρώτο μέρος. Στο 46’ ο Τάμαρι πέρασε στον αγώνα και βοήθησε αρκετά τον ΑΠΟΕΛ να βελτιώσει την απόδοση του.

Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ (Καραμπάχ): 4-3-3 για τον τεχνικό των Αζέρων. Η ομάδα του πέτυχε το γρήγορο γκολ και γενικότερα ήταν καλύτερη σε όλες τις γραμμές στο Α ημίχρονο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ιωάννου, Σάβιτς, Βούρος, Μιχαϊλοβιτς, Ζοαζίνιο(46' Τάμαρι), Σόουζα, Μάτιτς, Γκέντζογλου(60' Μπέζιακ), Χαλένιους(75' Εφραίμ), Πάβλοβιτς

Καραμπάχ: Μπέκοβιτς, Γκαράγεφ, Αίλτον, Μεντβέντεφ, Αμπντουλάγιεβ, Μίτσελ, Κιντάνα(16' Γκουέγιε, 76' Ρομέρο), Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Ρίτσαρντ, Χουσεϊνοφ

Σκόρερς: 59' Σόουζα, 88' Εφραίμ/10' Μεντβέντεφ

Κίτρινες Κάρτες: Σόουζα/Ρίτσαρντ