Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 1-2: Με «γαλαζοκίτρινο» αέρα του εξώστη (vid)

Επέκτειναν το σερί τους πάνω στην Ομόνοια οι «γαλαζοκίτρινοι»

Το ΑΠΟΕΛ πήρε άλλη μια νίκη απέναντι στον «αιώνιο» του αντίπαλο και με αέρα πρωταθλητή πάει στον εξώστη να πανηγυρίσει ακόμη ένα τίτλο πρωταθλήματος. Οι «γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με τέρματα των Σόουζα και Μπέζιακ πήραν την νίκη γοήτρου απέναντι σε μια κακή Ομόνοια όπου φάνηκε στο γήπεδο μετά το τέρμα που πέτυχε στο 76ο λεπτό με τον Βύντρα.

Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» θα κάνουν τον γύρο της Λευκωσίας με το λεωφορείο με κατεύθυνση το σωματείο της ομάδας όπου εκεί θα γίνουν οι καθιερωμένοι πανηγυρισμοί.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι καθ’όλη την διάρκεια του πρώτου 45λεπτου και ήταν η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα αλλά είχε και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις μπροστά από το δυο καρέ το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1. Στο 8ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ με τον Ντε Βινσέντι να εκτελεί με πάσα στον Μοράις με τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Μεχίας. Σε αντεπίθεση τους οι «πράσινοι» με τον Μαυρία να γυρίζει την μπάλα στην περιοχή στον Κολοβό με τον Έλληνα διεθνή να μην προλαβαίνει την μπάλα και να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Σόουζα στο 18ο λεπτό. Ο Φακινέτι έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Βραζιλιάνο να κάνει το πλασέ και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 27ο λεπτό ο Γκόμεθ έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μοράις να φτάνει τον Κολοβό και την μπάλα να φτάνει στον Μαυρία που έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και τον Βάτερμαν να απομακρύνει την μπάλα με εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 42ο λεπτό το ΑΠΕΟΛ βγήκε αντεπίθεση με τον Τάμαρι. Ο Κούσουλος απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τις κόντρες να ευνοούν τον Σόουζα να κάνει το δυνατό σουτ και τον Μεχίας να απομακρύνει σε κόρνερ. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ με τον Τάμαρι να εκτελεί απευθείας και την μπάλα να ξηστά από τα δοκάρια του Μεχίας. Ένα πρώτο ημίχρονο που το ΑΠΟΕΛ ήταν σαφώς ανώτερο από την Ομόνοια με τους «πράσινους» να μην παρουσιάζουν καθόλου καλό πρόσωπο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά και μόλις στο 51ο λεπτό της επανάληψης ο Μπέζιακ ακούμπησε την μπάλα μετά το φάουλ του Ντε Βινσέντι γράφοντας το 0-2 για την ομάδα του. Ο Ραμίρεζ μετά από σέντρα του Γκόμεθ έβαλε την προβολή στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν. Στο 65ο λεπτό ο Μοράις πάτησε περιοχή κάνοντας το σουτ και τον Μεχίας να απομακρύνει με εκπληκτικό τρόπο. Στην συνέχεια της φάσης ο Ντε Βινσέντι έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μεχίας. Η Ομόνοια κατάφερε να μπει στο παιχνίδι με το τέρμα του Βύντρα στο 76ο λεπτό. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό να κάνει την κεφαλιά και να μειώνει σε 1-2 το σκορ του αγώνα. Παρά τις προσπάθειες από πλευράς των «πρασίνων» το σκορ έμεινε στο 1-2 και το ΑΠΟΕΛ πήρε άλλη μια νίκη απέναντι στον «αιώνιο» του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν από πλευράς ΑΠΟΕΛ έκαναν οι Σόουζα και Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός για ακόμη μια φορά είχε ηγετικό ρόλο στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Γενικά ήταν μια κακή εμφάνιση από πλευράς Ομόνοιας που δεν κατάφερε να σταθεί για ακόμη μια φορά σε ένα «αιώνιο» ντέρμπι

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): 4-4-2 για τους «πράσινους» με τους Ραμίρεζ και Ντάρμπισαϊαρ στην κορυφή της επίθεσης. Μανρίκε και Μότα στα δυο άκρα της άμυνας, Γκόμεθ και Σουάρες στο χώρο του κέντρου.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με το γνωστό 3-5-2 το ΑΠΟΕΛ του Πάολο Τραμετσάνι. Μοναδική αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα είναι ο Μπέζιακ στην θέση Νατέλ. Κράτησε τον Φακινέτι στο αρχικό σχήμα αφού ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα.