Ψηλότερα ο θρύλος, Ομόνοια στα... τάρταρα! (vid)

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί των πρασίνων με 4-2

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής με 4-2 επί της Ομόνοιας στο ντέρμπι της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της σεζόν. Η Ομόνοια, τα έκανε όλα λάθος.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν έθελξε, αλλά αξιοποίησε τα λάθη, ήταν ουσιαστικός και όπως και στον α' γύρο, κέρδισε με αυτό το εμφατικό σκορ, ασχέτως αν η διαφορά είναι δύο τέρματα. Οι γαλαζοκίτρινοι άφησαν την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ εκτός εξάδας, για πρώτη φορά από τον καιρό που υπάρχουν πλέι οφ. Οι πράσινοι έχασαν δύο πέναλτι, ενώ ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια της σεζόν στην 7η θέση. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε 2ος και θα περιμένει την εξέλιξη του ντέρμπι Απόλλων - Ανόρθωση.

Ομονοιάτικη, αλλά ανούσια υπεροχή και… τιμωρία

Στα πρώτα 15 λεπτά, οι ομάδες παρουσιάστηκαν με… επιφύλαξη, ενώ και η βροχή τις δυσκόλεψε κάπως. Η κατοχή της μπάλας και οι πρωτοβουλίες σε σημαντικό βαθμό στο πρώτο 15λεπτο είχε χρώμα… πράσινο και η Ομόνοια έφτανε με σχετική ευκολία στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι πήραν προβάδισμα στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι. Πως; Μετά από λάθος του Σέχου που ήταν υπό πίεση και έχασε την μπάλα από τον Εντονγκαλά στο κέντρο, ο Κβιλιτάια έγινε αποδέκτης, προχώρησε αρκετά μέτρα, πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της επανορθωτικής και άνοιξε το σκορ.

«Όχι» Σκουφέτ σε Μποτεάκ

Το γκολ του ΑΠΟΕΛ και ιδιαίτερα ο τρόπος που ήρθε (σοβαρό λάθος του Σέχου), φάνηκε να επηρεάζει για λίγα λεπτά τους τυπικά γηπεδούχους οι οποίοι σταδιακά ξαναβρήκαν την επιθετική ορμή που είχαν στα αρχικά στάδια του αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ έδωσε χώρο στην Ομόνοια, αμύνθηκε, όμως, με σχετική ψυχραιμία και προσπάθησε με γρήγορες αντεπιθέσεις να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Οι πράσινοι είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Λοΐζου και εκτέλεσε ο Μποτεάκ πήγε… στράφι, καθότι ο Γάλλος αστόχησε ή καλύτερα είδε τον Σκουφέτ να αποκρούει και να βάζει τέλος στο σερί του αντιπάλου του με τις εύστοχες εκτελέσεις σε όλη την καριέρα του. Έτσι λοιπόν ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με προβάδισμα ενός γκολ για τους γαλαζοκίτρινους.

Επανάληψη… φωτιά

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Στο 47’ ο Ντε Βινσέντι ισχυροποίησε το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ (2-0) με ωραίο πλασέ από πλάγια εντός περιοχής στο αριστερό παραθυράκι του Φαμπιάνο, μετά από έξυπνη ασίστ του Σαρφό, ενώ στο 55’ ο Κβιλιτάια με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι διαμόρφωσε το 3-0. Προηγουμένως, ο Γεωργιανός φορ αστόχησε αφού απέκρουσε ο Φαμπιάνο, ωστόσο δόθηκε επανάληψη επειδή ο Βραζιλιάνος κίπερ δεν πατούσε στη γραμμή.

Μία σου, μία μου και διαστάσεις θριάβου

Τη στιγμή που οι οπαδοί της Ομόνοιας αποχωρούσαν έπειτα από αυτή την εξέλιξη, οι πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν στο 60’ με πλασέ στην κίνηση από τον Ντίσκερουντ, μετά από ωραία ψηλοκρεμαστή ασίστ του Μποτεάκ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή όμως, δεν αρκέστηκε στο 3-1. Επιδίωξε και τέταρτο τέρμα και το πέτυχε στο 79’ με τον Σόουζα. Ο Θεοδώρου έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έδωσε στον Εντονγκαλά, αυτός έστρωσε στον Βραζιλιάνο, ο οποίος σούταρε στα δίχτυα για το 4-1.

Μείωσε… απλά

Το μόνο που κατάφερε η Ομόνοια ήταν να μειώσει σε 2-4 με τον Κακουλλή μετά από ασίστ του Μποτεάκ, ενώ έχασε εκ νέου πέναλτι στο 88’ με τον Ασάντε που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Σέχου σκόραρε, αλλά ο Νικολάου το ακύρωσε δίνοντας έμμεσο, αφού ο Νιγηριανός την ώρα της εκτέλεσης ήταν στην περιοχή.

Με αυτά και αυτά… ένα ντέρμπι που τα είχε σχεδόν όλα, έξι γκολ, άστοχα πέναλτι, δοκάρια, πολλές κίτρινες και μπόλικο σασπένς, έφτασε στο τέλος του με άλλη μία μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ, με το ίδιο σκορ που κέρδισε την «αιώνια» αντίπαλό του και στον α’ γύρο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Μποτεάκ, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Λοΐζου, Λοβέρα, Μάταβζ

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Γουίλερ, Καρώ, Βινίσιους, Νατέλ, Πέδρο, Σόουζα, Σαρφό, Εντονγκαλά, Ντε Βινσέντι, Κβιλιτάια

Γήπεδο: ΓΣΠ

Σκόρερ: 60' Ντισκέρουντ, 80' Κακουλλής / 18', 55' πεν. Κβιλιτάια, 47' Ντε Βινσέντι, 69' Σόουζα

Κίτρινες: Λέτσιακς (3η), Μποτεάκ (3η), Ζαχαρίου / Βινίσιους (6η), Γουίλερ, Κβιλιτάια, Ντε Βινσέντι (3η), Νατέλ (6η)

Αποβολές: 63' Λουγκρίδης (προπονητής τερματοφυλάκων)

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου (βοηθοί Μιχάλης Σωτηρίου & Όμηρος Τζιωρτζής, τέταρτος ο Μενέλαος Αντωνίου)

VAR: Λούκα Παϊρέτο

AVAR: Πέτρος Πέτρου

Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχάλης Καραϊσκάκης