Σουντζέσκα – ΑΠΟΕΛ 0-1: Κρατά μόνο την νίκη…

Χρίζει βελτίωση σε όλα τα κομμάτια η ομάδα του Τραμετσάνι

Δύσκολη και αγχωτική νίκη του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Σουτζέσκα με το γκολ πέναλτι που μετέτρεψε ο Ντε Βινσέντι στο 42ο λεπτό. Ένα όχι και τόσο καλό ΑΠΟΕΛ που έδειξε πως χρειάζεται αρκετή βελτίωση στην αμυντική λειτουργία. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μπέλετς που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.

Μόνο την νίκη κρατά το ΑΠΟΕΛ σε αυτό το πρώτο παιχνίδι η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι. Η Σουντζέσκα έδειξε πως είναι ομάδα που μπορεί να κάνει την ζημιά και αυτό πρέπει να κρατά όλη την ομάδα σε εγρήγορση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν δύσκολο για τους πρωταθλητές μας αφού έδειξαν πως χρειάζονται βελτίωση στην άμυνα. Κάθε επίθεση των πρωταθλητών Μαυροβουνίου άναβε κόκκινο καμπανάκι στην τριάδα της άμυνας του ΑΠΟΕΛ που δεν μπορούσε να αντιδράσει και να διώξει την μπάλα. Αν και είχε τον έλεγχο της μπάλας στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού η Σουντζέσκα ανέβασε στροφές και έβαλε πίεση στο ΑΠΟΕΛ. Στο 5ο λεπτό ο Τάματι πάτησε περιοχή κάνοντας ο ίδιος το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Γκίλιγιεν. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 10ο λεπτό. Ο Τσόφρανακ έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να απομακρύνει ενστικτωδώς την μπάλα. Στην συνέχεια της φάσης ο Νέτιτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπέλετς. Στο 16ο λεπτό ο Χαλένιους πάτησε περιοχή, όπου προσπάθησε να κάνει το γύρισμα στην άμυνα της Σουτζέσκα με κέρδος ένα κόρνερ. Στο 24ο λεπτό Γκίλιγιεν πρόλαβε τον Χαλένιους πριν γίνει επικίνδυνος έξω από την περιοχή της ομάδας του. Το ΑΠΟΕΛ με την σειρά του το ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Ζουντζέσκα να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στην συνέχεια της φάσης ο Τάμαρι άργησε να κάνει το πλασέ για να σκοράρει σε κενή εστία με τον Νέτιτς να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 40ο λεπτό ο Τσόφρανακ έριξε το Τάμαρι στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει απευθείας την άσπρη βούλα. Ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 0-1 για τους πρωταθλητές μας. Ένα πρώτο ημίχρονο όπου το ΑΠΟΕΛ φάνηκε τυχερό για το τέρμα που πέτυχε αφού ήταν ακίνδυνο κατά την διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ είχε Μπέλετς. Πολύ απλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Στο 50ο λεπτό ο Κογιάσεβιτς εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Μπέλετς να απογειώνεται για μια εντυπωσιακή επέμβαση. Δυο λεπτά αργότερα και στο 52ο λεπτό ο Όσμαλιτς έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο εξτρέμ της Σουτζέσκα έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να κάνει εκ νέου σωτήρια επέμβαση. Στο 56ο λεπτό ο Μπέλετς βγήκε από την εστία του και με καταλυτική επέμβαση έδιωξε την μπάλα πριν ο Όσμαλιτς γίνει επικίνδυνος. Στο 69ο λεπτό ο Μπέλετς έκανε το λάθος μέσα στην περιοχή χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια. Στην συνέχεια της φάσης έδιωξε την μπάλα με τα πόδια με τον διαιτητή να βλέπει παράβαση και να δίνει το πέναλτι. Ο Νίκολιτς ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο 76ο λεπτό ο Τάμαρι να έκανε τις προσποιήσεις και να κάνει το σουτ. Με δυσκολία έδιωξε την μπάλα ο τερματοφύλακας της Σουτζέσκα.

Ένα παιχνίδι που έδειξε επικίνδυνο για τους «γαλαζοκττινους» που χρίζουν αρκετής βελτίωσης στο αμυντικό κομμάτι κυρίως. Από εκεί και πέρα ο Πάολο Τραμετσάνι χρειάζεται να δουλέψει και στο επιθετικό κομμάτι αφού η ομάδα δείχνει κομμένη στα δυο.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Σουτζέσκα (Νίκολα Ρακόγεβιτς): Πολύ καλό παιχνίδι από την ομάδα της Σουτζέσκα που έδειξε πως μπορεί να κάνει την ζημιά στο δεύτερο παιχνίδι στο ΓΣΠ. Αρκετά επιθετική και με αρκετή δύναμη στο παιχνίδι της.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με το γνωστό 3-5-2 παρέταξε την ομάδα του ο Τραμετσάνι. Τριάδα στην άμυνα οι Λαφράνς, Βούρος και Ιωάννου ενώ στα άκρα είναι οι Μιχαήλοβιτς και Γιάκολις. Από εκεί και πέρα στην μεσέα γραμμή είναθ οι Σόουζα, Γκέντζογλου και Ντε Βινσέντι, Τάμαρι κα Χαλένιους είναι στην αιχμή του δόρατος για τους «γαλαζοκίτρινους». Χρίζει βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα η ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Σουτζέσκα: Πολύ καλό παιχνίδι από την Σουτζέσκα γενικά. Εκ των καλύτερων του αγώνα ο Όσμαλιτς που ήταν συνεχείς κίνδυνος για την εστία του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Μόνο ο Μπέλετς ξεχώρισε από την ομάδα του Τραμετσάνι. Οι εντυπωσιακές επεμβάσεις του κράτησαν το μηδέν παθητικό στην άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων».

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Σουτζέσκα: -

ΑΠΟΕΛ: Κακό παιχνίδι έκανε ο Ντε Βινσέντι που παρά το τέρμα που έβαλε δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση βοηθήσει την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι. Γενικά η ομάδα του ΑΠΟΕΛ δεν είχε καλή επίδοση.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Σχετικά καλή η διαιτησία του Ούγγρου που έκανε ένα μεγάλο λάθος στο πέναλτι που καταλόγισε υπέρ της Σουτζέσκα. Ο Μπέλετς στην συγκεκριμένη φάση βρήκε καθαρά την μπάλα.

H TAYTOTHTA TOY ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Σουτζέσκα (Νίκολα Ρακόγεβιτς): Γκίλιγιεν, Τσίγκερ, Νέτιτς, Κογιάτσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσέτσκοβιτς (Όσμαλιτς 40'), Εράκοβιτς, Τσόφρανακ, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς, Βούτσιτς (Βλαισάλεβιτς 79')

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Χαλένιους (Πάβλοβιτς 60'), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Λαφράνς, Βούρος Ιωάννου, Γιάκολις (Σάβιτς 59'), Μιχαήλοβιτς

Διαιτητής: Ίστβαν Βατ (Ουγγαρία)