Του το χάλασε στο 88'

Το γκολ του Αουρέλιο, δύο λεπτά πριν το 90’, διαμόρφωσε το τελικό 1-1, μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Πάφος F.C

ΑΠΟΕΛ και Πάφος εξήλθαν ισόπαλοι με 1-1 στο ΓΣΠ σε αγώνα για την 12η αγωνισιτκή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προηγήθηκε στο 79' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νατέλ με την Πάφο να ισοφαρίζει στο 88' με μακρινό σου του Αουρέλιο.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά ορεξάτος στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και έδειξε να έχει διάθεση για να επιτεθεί και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να σκοράρει. Παρ’ όλα αυτά η Πάφος ισορρόπησε το παιχνίδι και κυκλοφόρησε τη μπάλα αναγκάζοντας τον ΑΠΟΕΛ για ένα πεντάλεπτο περίπου να έχει παθητικό ρόλο.

Η πρώτη στο παιχνίδι ήρθε στο 3’ όταν ο Ντογκαλά έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τον Νατέλ να παίρνει τη κεφαλιά στέλνοντας όμως τη μπάλα πολύ ψηλά από τα δοκάρια του Άντος. Μέχρι το 15’ καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει παιχνίδι της και να παίξει ορθόδοξα. Σταδιακά όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβαζαν στροφές και η Πάφος κλείστηκε στο αμυντικό της τρίτο.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε διάθεση, κατάφερε να κάνει την επόμενη της τελικό στο 31’ με τον Ντιαβαρά. Ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το συρτό σουτ το οποίο μάζεψε εύκολα ο Άντος.

Στο 41’ οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία για να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα. Ο Σαμπάλα έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Καρώ πήρε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα έξω, μερικά εκατοστά δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του κίπερ της Πάφου.

Σε γενικές γραμμές, εκτός από τη διάθεση που έδειξαν οι «γαλαζοκίτρινοι», το παιχνίδι στο Α’ μέρος ήταν ισορροπημένο και αυτό αποδεικνύεται και από το ποσοστό κατοχής το οποίο ήταν στο 51%-49% υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν και πάλι αργός. Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να θέλει να επιτεθεί αλλά δεν υπήρχε φαντασία ενώ η Πάφος έκλεινε πολύ καλά τους χώρους στα μετόπισθεν.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή θέλησε να φρεσκάρει επιθετικά την ομάδα του ρίχνοντας στο 60’ τους Ντε Βινσέντι και Θεοδώρου στις θέσεις των Ντιαβαρά και Εφραίμ αντίστοιχα. Παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε κάτι σε μεγάλο βαθμό.

Στο 79’ ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νατέλ. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Μιχαήλ ο οποίος έκοψε τη φόρα της μπάλας σε σέντρα του Ντογκαλά.

Παρ’ όλα αυτά οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και στο 88’ ο Αουρέλιο με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Σκουφέτ κάνοντας το 1-1.

Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και παραμένουν ισόβαθμες.