Ξεκίνησε με ήττα ο ΑΠΟΕΛ

Κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα ωστόσο αυτό δεν έφτανε για να χαρεί έστω το βαθμό της ισοπαλίας

Χαραμίζοντας ουσιαστικά ένα ολόκληρο ημίχρονο με έναν τακτικό σχεδιασμό ο οποίος δεν ήταν ωφέλιμος και θύμισε κάτι από... Πάολο Τραμετσάνι, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα ωστόσο αυτό δεν έφτανε για να χαρεί έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Ζοαζίνιο και Τάμαρι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο και έφεραν νέα πνοή αλλά και δημιουργικότητα για την ομάδα της Λευκωσίας ωστόσο παρά τα δύο γκολ του Πάβλοβιτς και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βινσέντι, οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία λέξη.

Κόντρα στα προγνωστικά και με τον 22χρονο Σινάνι να σκοράρει δις, η πρωταθλήτρια Λουξεμβούργου καρπώθηκε το πρώτο τρίποντο για ομάδα της χώρας αυτής στη φάση των ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης, βάζοντας δύσκολα στους γαλαζοκίτρινους για κατάληψη μιας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ξεθαρρεύουν με τον Στολζ να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε κόρνερ, με την εκτέλεσή του να φέρνει και την πρώτη μεγάλη φάση καθώς ο Σινάνι αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Η πρώτη αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 8ο λεπτό με άστοχο σουτ του Μάτιτς εκτός περιοχής, με τους φιλοξενούμενους να καταγράφουν άλλη μιαν τελική προσπάθεια τρία λεπτά αργότερα με μακρινό σουτ του Πόκαρ.

Στο 17ο λεπτό ο Σόουζα έκλεψε και ο Ντε Βινσέντι έσπρωξε την ομάδα του στην αντεπίθεση με τον Σνελ να ανακόπτει μεταβίβαση του Γιάκολις προς τον Πάβλοβιτς μέσα στη μικρή περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μιχαήλοβιτς ενήργησε καταλυτικά σε επίσκεψη του Μεντί στην περιοχή του Μπέλετς. Στο 23ο λεπτό ο Ιωάννου διεκδίκησε φάουλ σε καλή θέση με πέσιμο δύο μέτρα εκτός περιοχής χωρίς όμως θα υποδειχθεί παράβαση, ενώ μια κεφαλιά του Σόουζα δύο λεπτά δεν ανησύχησε τον Τζούμπερτ.

Στο 29ο λεπτό ο Μεντί κινήθηκε στο αριστερό άκρο με τον Μερκή να τον καταδιώκει και να παραχωρεί κόρνερ από την εκτέλεση του οποίου ο Μορέν απείλησε ανεπιτυχώς με το κεφάλι. Κραυγαλέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους χάθηκε στο 35ο λεπτό με τον Μεντί να αστοχεί σε κενή εστία ωστόσο το προμήνυμα δεν έτυχε διαχείρισης με αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα ο Σινάνι με πλασέ να κάνει το 0-1.

Στο 39ο λεπτό ο Μπέζιακ έψαξε την αντίδραση ωστόσο ο Σνελ δεν προβολή τον ανέκοψε, ενώ ο σκόρερ στο 41ο άσκησε πίεση σε Μερκή και Μπέλετς αναγκάζοντας τον δεύτερο σε αβίαστο λάθος. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου ο Μερκής έψαξε την απειλή με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι χωρίς όμως να έρθει η ισοφάριση.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τάμαρι και Ζοαζίνιο επιστρατεύτηκαν αντί των Σόουζα και Γιάκολις με τον Ντολ να αλλάζει σχηματισμό σε 4-3-3, με τον Ιορδανό να κερδίζει φάουλ στο 48ο λεπτό από την εκτέλεση του οποίου ο Μερκής δεν μπόρεσε να τιμωρήσει την άστοχη έξοδο του Τζούμπερτ. Ένα παρακράτημα της μπάλας από τον Ιωάννου δεν έμεινε ατιμώρητο από τον Μπερνιέρ ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής στο 51o έκανε το 0-2.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση με τον Πάβλοβιτς στο 54o λεπτό να μειώνει σε 1-2 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζοαζίνιο και τον Τάμαρι να κερδίζει πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε 2-2 ο Ντε Βινσέντι στο 56ο λεπτό. Η ολική ανατροπή καταγράφηκε στο 59ο λεπτό με τον Πάβλοβιτς να παίρνει την επαναφορά από ασταθή απόκρουση του Τζούμπερ και με το δεύτερό του προσωπικό γκολ έκανε το 3-2.

Ο Γκέντζογλου στο 61ο λεπτό με ακροβατικό φλέρταρε με το τέταρτο γκολ του ΑΠΟΕΛ στη βραδιά, με τον Ελλαδίτη μέσο να απειλεί και έξι λεπτά αργότερα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει ασταθώς. Στο 71ο λεπτό ο Μορέν με σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Μπέλετς σε εντυπωσιακή επέμβαση, με τον Στολζ στο επόμενο λεπτό μετά από μια περίεργη μονομαχία με τον Μερκή να ισοφαρίζει σε 3-3.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπερνιέρ με σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Μπέλετς να παραχωρήσει κόρνερ με τον προπονητή του ΑΠΟΕΛ να επιστρατεύει Εφραίμ αντί Ντε Βινσέντι στο 76ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εφραίμ τρύπωσε ανάμεσα από τέσσερις αντίπαλους χωρίς όμως να μπορέσει να μοιράσει την τελική πάσα, ενώ στο 83ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σε μια αντεπίθεση έφτασαν στο ζητούμενο με το δεύτερο γκολ του Σινάνι ο οποίος έκανε το 3-4.

Στο 85ο λεπτό ο Πάβλοβιτς φλέρταρε με χατ-τρικ ωστόσο το γυριστό μέσα από την περιοχή κατέληξε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια ατομική ενέργεια του Εφραίμ είχε όφελος ένα κόρνερ. Στο 91ο λεπτό ο Τάμαρι κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος χωρίς θετικό πρόσημο με το τέταρτο γκολ να μην έρχεται ποτέ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Με δύο γκολ σε καθοριστικά χρονικά σημεία με ένα εξ αυτών να είναι και το νικητήριο, ο Ντάνελ Σινάνι εξελίχθηκε σε «δήμιο» του ΑΠΟΕΛ. Ο 22χρονος επιθετικός από το Λουξεμβούργο ξεδίπλωσε το ταλέντο του στο ΓΣΠ και χαμογελάσε τελευταίος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ντουμίτρου Μουντεάν, ο οποίος όμως ελέγχεται για τη φάση του 80ου λεπτού. Ο Άντρια Πάβλοβιτς δέχεται πίεση από αντίπαλο και διεκδικεί πέναλτι ωστόσο ο Μολβαδός διαιτητής επέτρεψε την ομαλή εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΑΠΟΕΛ (Τ. Ντολ): Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα (46' Τάμαρι), Ντε Βινσέντι (76' Εφραίμ), Μάτιτς, Γιάκολις (46' Ζοαζίνιο), Πάβλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Μπέζιακ, Μιχαήλοβιτς

Ντούντελανζ (Μ. Κρασό): Τζούμπερτ, Σνελ, Πόκαρ, Σινάνι, Στολζ, Γάρος, Μπερνιέρ, Κιρχ (63' Λεσγκέ), Μορέν, Μπουχουάρι, Μεντί (68' Λαβιέ)

Σκόρερς: 54', 59' Πάβλοβιτς, 56' Ντε Βινσέντι/37', 83' Σινάνι, 51' Μπερνιέρ, 72' Στολζ

Διαιτητής: Ντουμίτρου Μουντεάν (Μολδαβία)

Κίτρινες κάρτες: Γκέντζογλου/Μορέν