Ξεμπούκωσε ο ΑΠΟΕΛ (vid)

Μετά από αυτή την επικράτηση, ανεβαίνει η ψυχολογία της ομάδας εν όψει της δύσκολης συνέχειας

Οι πρωταθλητές έβγαλαν ξανά το καλό τους πρόσωπο. Με μία μεστή εμφάνιση, ειδικότερα στο πρώτο μισό, έκαναν την «δουλειά» και κέρδισαν με 0-3 την Δόξα. Καθολική η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και επιθετικά από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο τρίτο λεπτό, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, ο Πάβλοβιτς συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Γιάκολιτς, ο οποίος έδωσε την τελική πάσα ξανά στον Πάβλοβιτς που έπιασε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Στο 12’ ξανά όμορφος συνδυασμός, με τον Γιάκολιτς και τον Ντε Βινσέντι, ο τελευταίος έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκράτσα.

Ήταν ευδιάκριτη η διάθεση για γρήγορο και ομαδικό ποδόσφαιρο.

Στο 20’ ο Ντε Βινσέντι από εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1. Μετά από φάση διαρκείας, από δεξιά η σέντρα σουτ του Μιχαϊλοβιτς, βρήκε αποδέκτη τον Ντε Βινσέντι ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 0-2.

Στο 42’ ο Γιάκολιτς δεν πρόλαβε να σουτάρει μετά την προβολή του Μιντίκη, ενώ ένα λεπτό μετά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, ο συνήθης ύποπτος Μερκής έκανε το 0-3 από πολύ κοντά με δυνατό σουτ.

Ένα πρώτο ημίχρονο όλο ΑΠΟΕΛ, με γρήγορο – ομαδικό ποδόσφαιρο από τον ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έκανε συντήρηση, δεν ήταν τόσο επιθετικός όσο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 55' το γύρισμα του Σόουζα δεν βρήκε τον Πάβλοβιτς, με τον Μιντίκη να διώχνει σε κόρνερ. Ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Βινσέντι από κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει από πολύ κοντά, καθώς ο Μέσκα έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 65’ ο τραυματισμός του Τάμαρι, πάγωσε τους πάντες, ωστόσο φαίνεται να είναι μυϊκό πρόβλημα.

Στο 81’ ένα φαλτσαριστό πλασέ του Βιντιγκάλ οδηγήθηκε σε κόρνερ, μετά την επέμβαση του κίπερ της Δόξας. Στο 87’ ο Καρλίτος προσπάθησε να πλασάρει από καλό σημείο, η μπάλα όμως απομακρύνθηκε από τον Μερκή.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε συντήρηση στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν σαφώς καλύτερος σε όλο το 90λεπτο.

Διακριθέντες: Αδιαμφησβήτητα ο Ντε Βινσέντι ήταν ο mvp με τα δύο γκολ, κινητικός και γρήγορος. Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάκολιτς ήταν πολύ θετικός στις μεταβιβάσεις του. Καλή παρουσία και από τον Σόουζα. Από την άλλη, ο Καρλίτος ήταν αρκετά καλός, όσο αφορά τη Δόξα

Απογοήτευσαν: Η αμυντική λειτουργία της Δόξας.

Ενδεκάδες

Δόξα: Γκράτσα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης, Τραϊτσέβσκι, Ασαμόα, Γιούτριτς, Μέσκα, Ζορζίνιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Σόουζα, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Γιάκολις, Πάβλοβιτς

Κίτρινες Κάρτες: Τραϊτσέβσκι, Χριστοφή