Ανάσες... (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Λεμεσού

Οι τέσσερις σερί ήττες ήταν πολλές για τον Απόλλωνα. Η ομάδα του Αυγουστή έστω και δύσκολα πήρε την νίκη με 3-2. Από την άλλη η Δόξα το πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον βαθμό.

Γκολ με το καλημέρα για τον Απόλλωνα, μόλις στο 2ο λεπτό η πάσα του Παπουλλή με αποδέκτη τον Γιαννιώτα κατέληξε με κόντρα στον Μπένσοπ που έπιασε το δυνατό σουτ εντός περιοχής και σκόραρε. Μπήκαν πολύ δυνατά οι γηπεδούχοι, ο Πέδρο ανεβαίνει αρκετά ενώ υπάρχει διαρκώς κίνηση από τους χαφ. Δείχνει από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της η ομάδα του Αυγουστή.

Στην πρώτη της ευκαιρία η Δόξα σκόραρε, με δυνατό σουτ στην γωνία από τον Παπαφώτη. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1

Κλασσική φάση για την Δόξα στο11’, με τον Ζορζίνο στο τετ α τετ να μην πλασάρει σωστά τον Δημητρίου. Ο Μπραμπίγια ήταν αποδέκτης της μαγικής μπαλιάς του Ζε Βαλέντε, ξανά τετ α τετ για την Δόξα ο Δημητρίου όμως έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά.

Στο 19’ μια όμορφη συνεργασία Παπουλή – Μπένσοπ, με τον δεύτερο να γυρίζει ξανά στον Ελλαδίτη που έκανε το πλασέ η μπάλα όμως μόλις έξω. Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους μετά το 1-1.

Στο 27’ ο Μπένσοπ σε μια φάση διαρκείας έκανε από κοντά το 2-1, βάζοντας την ομάδα της Λεμεσού μπροστά στο σκορ σε ένα σημείο του ματς, που δυσκολευόταν να επιτεθεί.

Στο 35’ ένα σουτ του Φακούντο εκτός περιοχής, στην αγκαλιά του κίπερ της Δόξας η μπάλα. Μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, ηρέμισε το παιχνίδι τους και είναι πιο καλοί στο transition. Στο 41’ κέρδισε την μπάλα ο Γιαννιώτας από τον Καρλίτος, ο Γκράσα απομάκρυνε σε ένα χώρο που ο Παπουλλής πρόλαβε να πάρει την μπάλα και σκόραρε ανενόχλητος για το 3-1.

Β’ ημίχρονο:

Στο 46’, με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλων, οι αμυντικοί του δεν απομάκρυναν και ο Παπαφώτης από την μικρή περιοχή έπιασε την βολίδα κάνοντας το 3-2. Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν τα δεδομένα.

Στο 61’ ο Παπουλλής σε ιδανικό σημείο, είχε όλο τον χρόνο να πλασάρει σωστά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Γκράσα ο οποίος κράτησε την ομάδα του στο ματς.

Από το 62 – 72 δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο στο ματς, με αργό ρυθμό και οι δύο ομάδες στο ματς. Γενικότερα μετά το 3-2 έπεσε αρκετά ο ρυθμός.

Στο 76’ ένα σουτ του Μπόλιεβιτς βρήκε έτοιμο τον Δημητρίου να μπλοκάρει.

Στο 81’ η Δόξα ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Ίταλο, φαίνεται ότι υπήρξε παράβαση καθώς ο αμυντικός του Απόλλωνα βρήκε με το γόνατο τον φορ της Δόξας.

Στο 88ο λεπτό ο Ίταλο βρέθηκε μόνος με τον Δημητρίου αλλά δεν πλάσαρε σωστά.

Ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες...

Διακριθέντες: Αμάν ένας Μπένσοπ. Ο φορ του Απόλλωνα ήταν μέσα σε κάθε φάση, σκόραρε δις και θα μπορούσε να βάλει και τρίτο. Πολύ καλοί οι Ντένιτς και Πέδρο. Αδιαμφισβήτητα mvp για την Δόξα ο Παπαφώτης, την πήρε από το χέρι θα λέγαμε.

Απογοήτευσαν: Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Δόξας δεν ήταν στα καλύτερα του. Μέτρια εμφάνιση και από τον Φακούντο.

Ενδεκάδες

Απόλλων: Δημητρίου, Σελίμοβιτς, Φακούντο, Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας (Πίττας 66'), Ντένιτς, Χάμπος (Ενσούε 64'), Παπουλής (Ματέι 78΄), Μπενσοπ, Σάλαι

Δόξα: Γκράσα, Ντερβίτ, Ζε Βαλέντε, Παπαφώτης, Καλό, Καρλίτος, Τραϊτσέφσκι (Μεντόγεβιτς 46'), Μέσκα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Μπραμπίγια (Ίταλο 66'), Ζορζίνιο

Κίτρινες Κάρτες: Σάλαι , Πέδρο, Παπουλλής // Χριστοφή