Απόλλων-ΑΕΚ 2-0: Έδωσε συνέχεια στο σερί!

Άλλη μια φιλική νίκη για τους «κυανόλευκους»

Χωρίς να θέλξει ιδιαίτερα με την απόδοση του ο Απόλλωνας επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 χάρις τα γκολ των Γιούστε και Μαλεκκίδη, με τον Μπένσοπ να αστοχεί από τα 11 βήματα.

Στο 9ο λεπτό είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι όταν μετά από σέντρα που έγινε μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Πίττα, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Τόνιο μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Στο 25’ ο Πίττας έχασε τεράστια ευκαιρία όταν σε κενή εστία και με ολόκληρο το πεδίο ελεύθερο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 38ο λεπτό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Γιούστε ο οποίος βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ψύχα νίκησε τον Τόνιο κάνοντας το 1-0.

Στο 53’ ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του αφού ο Τόνιο απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπένσοπ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός, με την ΑΕΚ να απειλεί για πρώτη φορά μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Τρισκόφσκι αλλά η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ρομπέρζ.

Στο 85’ ο Μαλεκκίδης μετά από έξοχες ενέργειες μπήκε στην περιοχή και με σουτ έγραψε το τελικό 2-0.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Σακέτι, Πίττας, Νταμπό, Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας, Ρομπέρζ, Μπένσοπ, Γιούστε, Ψύχας.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Δημητρίου, Μάρκοβιτς, Μαλεκκίδης, Ντένιτς, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Σάλαϊ, Σπόλιαριτς, Βασιλείου, Ματέι.

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης, Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Φερνάντες, Ιωάννου, Αναστασίου, Κωνσταντίνου, Μόισοφ.

Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Τάντι, Τρουγιόλς, Κάσες, Θωμά, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Τολεμές, Μακρής.