Απόλλων-ΑΕΛ 1-1: Βλέπει τον τίτλο να «χ»άνεται

Οδυνηρή ισοπαλία για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή

Απόλλων και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 στο Τσίρειο, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, κόκκινη κάρτα, αποβολή και πολύ πάθος και ένταση από τους παίκτες των δυο ομάδων.

Η ομάδα του Κέρκεζ προηγήθηκε στο 19’ με τον Γκαστανάγια και οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν στο 72’ με τον Γιούστε. Η ΑΕΛ αγωνίστηκε για 40 και πλέον λεπτά με παίκτη λιγότερο όμως άντεξε στην πίεση του Απόλλωνα και πήρε ένα παλληκαρήσιο βαθμό. Η ισοπαλία είναι οδυνηρή για τον Απόλλωνα καθώς έχασε την προοπτική που είχε για να πάει στο ΓΣΠ, να κερδίσει και να προσπεράσει τον ΑΠΟΕΛ σε περίπτωση βέβαια που οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφερναν να φύγουν νικητές από την Αρένα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε πρώτη στο 7ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Ντόσα Τζούνιορ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 15’ ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σαρδινέρο όμως ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Ισπανού. Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Χουράδο έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε από τον Βάλε και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα όμως ο Γιούστε πρόλαβε και την έδιωξε σε κόρνερ προ της γραμμής. Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό με ένα δυνατό μακρινό συρτό σουτ του Γκαστανλάγια έξω από την περιοχή.

Ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του μετά το γκολ της ΑΕΛ και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν στο 30’ με ένα συρτό σουτ του Ζελάγια το οποίο μπλόκαρε ο Βοζίνια. Εννιά λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αυγουαστή απώλεσε μια τεράστια τριπλή ευκαιρία. Στο 39’ ο Βοζίνια απόκρουσε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Βασιλείου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ζελάγια έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά και στη συνέχεα ο Ψύχας έστειλε τη μπάλα ψηλά με σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 52’ οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι καθώς ο Λούκας Σωτηρίου είδε κράτημα του Αγκάνοβιτς πάνω στον Βασιλείου. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζελάγια ο οποίος νικήθηκε από τον Βοζίνια. Στο 58’ η ΑΕΛ απείλησε με ένα σουτ του Νταβόρ το οποίο απόκρουσε ο Βάλε. Στο 67’ ο Πέδρο έπιασε ένα καλό σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Βοζίνια. Ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 72ο λεπτό με πλασέ του Γιούστε από το ύψος του πέναλτι. Στο 77’ ο Μπρου έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο απόκρουσε ασταθώς ο Βοζίνια. Ο Ζελάγια πήρε το ριμπάουντ όμως το τέλειωμα του ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας έχασε μια τεράστια ευκαιρία. Έγινε η σέντρα στην περιοχή, η μπάλα έφυγε μέσα από το χέρια το Βοζίνια, ο Μπρου έκανε την προβολή και ο Ντόσα έκοψε τη μπάλα προ της γραμμής. Το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Σωφρόνης Αυγουστή παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Μετά την αποβολή του Αγκάνοβιτς ο Απόλλωνας έπαιξε με δυο κεντρικούς επιθετικούς, πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή.

ΑΕΛ: Ο Κέρκεζ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 3-5-2. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ άσκησε ψηλό πρέσιγνκ και δυσκόλεψε την ανάπτυξη του Απόλλωνα. Μετά την αποβολή του Αγκάνοβιτς οι «γαλαζοκίτρινοι» οπισθοχώρησαν όπως ήταν φυσιολογικό και έδωσαν έμφαση στην άμυνα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Κέβιν Μπρου έκανε πολλά τρεξίματα στη μεσαία γραμμή

ΑΕΛ: Γκαστανάγια, Βοζίνια και Γουίλερ ξεχώρισαν από πλευράς των «γαλαζοκιτρίνων».

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Εμίλιο Ζελάγια δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα. Απώλεσε πολύ καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα τη χαμένη εκτέλεση πέναλτι.

ΑΕΛ: -

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Από μέτρια έως κακή ήταν η παρουσία των Λούκα Σωτηρίου. Ο Κύπριος διαιτητής έκανε λάθη, ειδικά στον πειθαρχικό τομέα.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΕΛ 1-1

ΓΚΟΛ: 19' Γκαστανάγια - 72' Γιούστε

ΑΠΟΛΛΩΝ (ΣΩΦΡΟΝΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΗ): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς, Βασιλείου, Μπρου, Μάρκοβιτς, Σαρντινέρο (61’ Φαουπάλα), Σκέμπρι, Ψύχας (46’ Παπουλής), Ζελάγια.

ΑΕΛ (ΝΤΟΥΣΑΝ ΚΕΡΚΕΖ): Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα (46’ Νταβόρ), Λαφράνς, Μακρής, Φιντέλις, Χουράδο (66’ Σκραντζ), Γουίλερ, Αντόνια (78’ Νιλς), Αγκάνοβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σελίμοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Μπρου – Ντόσα, Τεϊσέιρα, Αγκάνοβιτς, Σκράντζ, Γουίλερ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Αγκάνοβιτς (53’)

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου