Απόλλων-Ολυμπιακός 3-1: Σαν να μην πέρασε μια μέρα…

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν στο Τσίρειο του μαχητικού Ολυμπιακού.

Ο Σωφρόνης επέστρεψε και αυτό έχει γίνει αισθητό από τον πρώτο κιόλας αγώνα.

Με αρκετά καλή εμφάνιση ο Απόλλων πήρε το τρίποντο, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που μόνο φοβισμένος δεν παρουσιάστηκε. Αντιθέτως πίεζε ψηλά και αν ήταν πιο αποτελεσματικός το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό. Αυτό ισχύει βέβαια και για τους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ.

MVP ο Γιαννιώτας με δύο προσωπικά γκολ.

Τους 7 βαθμούς φθάνει πλέον ο Απόλλων του Σοφρώνη, ενώ ο Ολυμπιακός του Πάμπου έχει κολλήσει στους 2 βαθμούς, με έναν αγώνα λιγότερο.

Νευρικό το πρώτο δεκάλεπτο με τα λάθη να είναι πολλά και από τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου. Στο 14’ Ο Απόλλων κατάφερε να πάρει κεφάλι με κοντινό πλασέ του Γιαννιώτα, αφού πρώτα ο Αγκίρε έκανε μια πολύ όμορφη ενέργεια από αριστερά και έκανε την ασίστ. Στο 20’ η επόμενη φάση όπου ο Παπουλής έκανε ένα όμορφο φαλτσαριστό πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Το αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με σουτ του Σαμπίνια από κοντά το οποίο απόκρουσε ο Μόλ. Και οι δύο ομάδες ήταν επικίνδυνες όταν επιτίθονταν και παρουσίαζαν κενά στην άμυνα τους. Στο 30’ έχασε τεράστια ευκαιρία ο Μπιλάλ, όπου αστόχησε σε τετ α τετ με τον Μόλ. Στο επόμενο λεπτό ήταν σειρά του Απόλλων να απαντήσει με απίστευτη ενέργεια του Γκακπέ, όπου γύρισε προς την εστία και επιχείρησε με τη μία ένα φοβερό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάιζα. Από τη συγκεκριμένη ενέργεια ο Γκακπέ αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού και πέρασε εκτός αναγκάστηκα. Τη θέση του πήρε ο Σαρδινέρο. Στο 39’ ο Αγιτέ επιχείρησε να επαναλάβει αυτό που έκανε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, το ανάποδο του ψαλίδι όμως αυτή τη φορά ήταν κακό. Στο 41’ ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι σε χέρι του Ζελάγια εντός περιοχής, μετά από το σουτ του Ζαχαρίου. Η κάμερα δείχνει ξεκάθαρη επαφή με το χέρι ενώ η μπάλα πολύ πιθανόν να κατέληγε στα δίχτυα. Το επόμενο 5λεπτο δεν έφερε κάτι και ο Απόλλων πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του προβάδισμα.

Με το καλημέρα ο Γιαννιώτας διπλασίασε τα τέρματα του, όπως και της ομάδας του. Με εντυποσιακό σουτ Έλληνας μεσοεπιθετικός νίκησε τον ανέτοιμο Μπάιζα και έγραψε το 2-0. Άμεση όμως ήταν η απάντηση των «μαυροπρασίνων» όταν σε φάουλ από δεξιά εκτελεσμένο από τον Κίκο, ο Αγιτέ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με ένα άγγιγμα έστειλε την μπαά στα δίκτυα και έκανε το 2-1. Με «φλεγόμενα» πόδια μπήκαν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. Στο 61’ ήταν σειρά του Ολυμπιακού να κάνει αναγκαστική αλλαγή με τον Σαμπίνια να περνά εκτός και στη θέση του να μπαίνει ο Νανίσιο. Ο Γιαννιώτας έφτασε κοντά στο χατ-τρικ στο 64’ όμως ο Μπάιζα είπε όχι στο τακουνάκι του από κοντά. Αμέσως μετά ένα σουτ με τη μία του Σαρδινέρο, το απόκρουσε ξανά ο Μπάιζα. Ο Ολυμπιακός προχώρησε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο 68’ με τον Κα να αντικαθιστά τον Αγιτέ. Στο 73 ο Απόλλων ευτύχησε να κάνει 3 τα τέρματα του και ένα φοβερό γκολ από τον Ζελάγια. Έπιασε ένα πολύ όμορφο πλασέ από αριστερά και η μπάλα πήγε στο δεξί παραθυράκι του Μπάιζα. Ο Γιαννιώτας στο 76’ λίγο έλειψε να κάνει 3 τα γκολ του, όμως ο Μπάιζα πρόλαβε και έδιωξε. Το επόμενο λεπτό ένα πολύ δυνατό σουτ από τον Αγκίρε κάπου κόντραρε και η μπάλα πήγε κόρνερ. Στο 80’ ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Γιάννης Γιαννιώτας αποχώρησε αποθεωμένος, στη θέση του πέρασε ο Κάρ. Μέσα σε ένα λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να μειώσει. Στο 84’ ο Μόλ εξουδετέρωσε ένα κεραυνό του Κίκο, ενώ στο 85’ η κεφαλιά του Ντουβεντρού πέρασε λίγο έξω! Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Ψάλτης έκανε ένα καλό σουτ, πέρασε όμως λίγο έξω. Έτσι ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες με επικράτηση 3-1 επί του μαχητικού Ολυμπιακού.

Διακρίθηκε: Ο Αγκίρε από αριστερά ήταν πολύ επικίνδυνος στα ανεβάσματα του. Γενικά οι επιθετικές λειτουργίες και των δύο ομάδων ήταν πολύ θετικές. Σίγουρα ο Γιαννιώτας με 2 γκολ είναι εκ των κορυφαίων. Ο Αγιτέ από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίζει να σκοράρει.

Κοουτσάρισμα:

Σοφρώνης Αυγουστή (Απόλλων): Η «πινελιά» Σοφρώνη φάνηκε από τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι του Απόλλων. Με 4-3-3 ο κύπριος τεχνικός παράταξε την ομάδα του. Επιθετικά οργανωνόταν πολύ καλά, αμυντικά όμως εμφάνιζε αρκετά κενά στις επικίνδυνες αντεπιθέσεις που έκανε ο Ολυμπιακός.

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): Με 4-3-3 παράταξε την ομάδα του και ο Πάμπος Χριστοδούλου. Ο Ολυμπιακός έδειξε θράσος από την αρχή και δεν είχε διάθεση να κλειστεί στα καρέ του. Στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ επικίνδυνος, στην άμυνα όμως ήταν πολύ κακός.

Απόλλων: Μόλ, Αγκίρε, Ρομπέρζ, Χάμπος, Πέδρο, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Γκακπέ(34' Σαρδινέρο), Γιαννιώτας(84' Κάρ), Παπουλής(72' Πίττας), Ζελάγια

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια(62' Νανίσιο), Σιντιμπέ, Κίκο, Ακόστα(77' Βινίσιους), Οικονομίδης, Ζαχαρίου, Μπιλάλ, Ντουβεντρού, Αγιτέ(68' Κά)

Σκόρερς: 14',46' Γιαννιώτας, 73' Ζελάγια/50' Αγιτέ

Κίτρινες Κάρτες: Μάρκοβιτς, Σακέτι, Ρομπέρζ/Σαμπίνια, Αγιτέ, Ακόστα, Μπιλάλ