Απόλλων-Πάφος FC 3-2: Ο Ζελάγια έκανε του... κεφαλιού του

Ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε δις με πανομοιότυπο τρόπο μετά από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ

Με τον Εμίλιο Ζελάγια να σκοράρει δις και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο, ο Απόλλωνας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Πάφος FC η οποία προηγήθηκε δις ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Το ντεμπούτο του Ιβάν Βουκομάνοβιτς στον πάγκο της λεμεσιανής ομάδας συνδυάστηκε με θετικό πρόσημο ή τουλάχιστον με τρεις βαθμούς, χωρίς ωστόσο οι ποδοσφαιριστές οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο να βοηθήσουν ουσιαστικά.

Από την άλλη πλευρά η Πάφος FC έχοντας δέκα (!) νέους ποδοσφαιριστές στο αρχικό της σχήμα, κατάφερε να κερδίσει τις εντυπώσεις, προβληματίζοντας όμως με την αμυντική της συμπεριφορά δεχόμενη γκολ για τρίτο σερί παιχνίδι.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από τα δύο άκρα επέλεξε να αναπτυχθεί ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα στο 2ο λεπτό και τον Αγκίρε στο 6ο να δημιουργούν ρήγματα ωστόσο Ζελάγια και Γιαννιώτας είδαν αντίπαλο αμυντικό να μην επιτρέπει την εκδήλωση τελικής προσπάθειας. Δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι και στρώθηκε στον Παπουλή ο οποίος την έσπρωξε στα δίκτυα ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο 9ο λεπτό με τον Σακό να τροφοδοτεί τον Πάντσεον το σουτ του οποίου έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν βρήκε στόχο, με τον Τόρες στο 14ο λεπτό να είναι σαφώς πιο αποτελεσματικός και με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Ζελάγια στο 18ο λεπτό να κερδίζει την εναέρια μονομαχία μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 24ο λεπτό ο Πανός επιχείρησε ανέβασμα στο αντίπαλο μισό και συρτή μπαλιά με τον Μολ να μην μπαίνει με αποφασιστικότητα στη φάση και τον Σακό να αστοχεί με πλασέ από πλάγια θέση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παπουλής πάτησε περιοχή ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον εξελθόντα Ρούτκο. Μια κάθετη πάσα του Πάντσεον στο 30ο λεπτό δεν έφτασε στον Τόρες ο οποίος κινήθηκε στο σημείο του πέναλτι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ακροβολισμένος Γιαννιώτας έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 34ο λεπτό ο Περέιρα με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή είδε τον Ρούτκο να βάζει το σώμα και να τον σταματά, ενώ τρία λεπτά αργότερα το αβίαστο λάθος του Σάλαϊ έδωσε το δικαίωμα στον Πάντσεον να εκδηλώσει αντεπίθεση με τον Ούγγρο να κερδίζει τον Άγγλο στο σπριντ και να διορθώνει το λάθος του. Μια από τις πολλές προωθήσεις στο αντίπαλο μισό οδήγησαν σε άλλη μια μπαλιά στο 39ο λεπτό με τον Αραζούρι να απομακρύνει, με την ομάδα της Λεμεσού να πιέζει μέχρι και το μοναδικό λεπτό καθυστέρησης του πρώτου ημιχρόνου για το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αυτό να έρθει.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Γκακπέ πήρε τη θέση του Περέιρα στην ανάπαυλα με τον Ζελάγια στο 48ο λεπτό να επισκέπτεται την αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να απειλήσει, ενώ στο 51ο λεπτό Μπεσάρα προσπάθησε από μεγάλη απόσταση να αιφνιδιάσει τον Μολ ανεπιτυχώς. Ο Ελβετός τερματοφύλακας απόκρουσε έστω ασταθώς το σουτ του Νέμετς στο 54ο λεπτό μέσα από μεγάλη περιοχή, όπως και ένα πλασέ στην κίνηση του Σακό τρία λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μολ επιχείρησε να εξουδετερώσει κεφαλιά του Σακό στέλνοντας τη μπάλα στο σώμα του Τόρες και από εκεί στα δίχτυα με τον Τόρες να σκοράρει για το 1-2 και ακολούθως να αποχωρεί τραυματίας. Η αντίδραση της λεμεσιανής ομάδας ήταν και πάλι άμεση καθώς ο Γιαννιώτας έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ την έστειλε στο αντίπαλο πλεκτό ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 66ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Λαφράνς απομάκρυνε σέντρα του Γιαννιώτα από το δεξί άκρο, ενώ στο 73ο λεπτό ο Πάντσεον ακροβολίστηκε εκτός περιοχής αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ. Στο 77ο λεπτό ο Βουκομάνοβιτς επιστράτευσε Εμπιντά αντί Σάλαϊ γεγονός το οποίο έφερε την οπισθοχώρηση του Κυριάκου στην αμυντική γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα ο Λαφράνς έκοψε τη συρτή μπαλιά του Γιαννιώτα από δεξιά, ενώ στο 82ο λεπτό ο Ζελάγια και πάλι με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-2.

Στο 87ο λεπτό ο Ρούτκο άναψε πράσινο σε Εμπιντά και Γιαννιώτα οι οποίοι θέλησαν να «σκοτώσουν» το παιχνίδι, με τον Ελλαδίτη επιθετικό να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού αλλά να σφίγγει τα δόντια προκειμένου να ολοκληρώσει την αναμέτρηση. Στο 92ο λεπτό ο Ρούτκο βγήκε ξανά νικητής σε τετ-α-τετ με τον Ρούτκο, με την Πάφο FC να κερδίζει φάουλ στο τελευταίο τέταρτο του γηπέδου το οποίο όμως έμεινε ανεκμετάλλευτο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Με φόρα ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Εμίλιο Ζελάγια, σκοράροντας τα δύο πρώτα του γκολ στις εγχώριες υποχρεώσεις. Μάλιστα το δεύτερο γκολ του Αργεντίνου επιθετικού ήταν και το νικητήριο, κάνοντας τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φώτης Παπουλής πήρε την επαναφορά από εκτέλεση φάουλ η οποία σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, σκοράροντας ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Η επαναληπτική προβολή δεν δικαιώνει την υπόδειξη του βοηθού διαιτητή με τον Ελλαδίτη επιθετικό να βρίσκεται στην ίδια ευθεία με το ανθρώπινο τείχος των φιλοξενούμενων.

Απόλλων (Ι. Βουκομάνοβιτς): Μολ, Πέδρο, Αγκίρε, Σάλαϊ, Γιούστε, Μάρκοβιτς, Κυριάκου, Περέιρα (46' Γκακπέ), Παπουλής (81' Πίττας), Γιαννιώτας, Ζελάγια.

Πάφος FC (Z. Κόπιτς): Ρούτκο, Ουίλιαμς, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Πανός (86' Λουλίνια), Αραζούρι, Σακό, Τόρες (63' Φιλιώτης), Πάντσεον, Νέμετς.

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους