Απόλλων: Το δίδαγμα από τον χθεσινό εφιάλτη

Η ομάδα της Λεμεσού άξιζε κάτι καλύτερο από τον αγώνα, αλλά πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα και την αστοχία στην επίθεση

Μία εφιαλτική νύκτα βίωσε ο Απόλλωνας το βράδυ της Πέμπτης στο Αϊντχόφεν. Οι «κυανόλευκοι» δέχτηκαν την ήττα με 3-0 από την PSV και έχασαν τις όποιες ελπίδες είχαν για πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Βέβαια, στο ποδόσφαιρο είναι όλα πιθανά, αλλά όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολο, έως απίθανο να μπορέσει ο Απόλλωνας να ανατρέψει αυτό το σκορ στον επαναληπτικό της Λευκωσίας.

Η πραγματικότητα είναι ότι το σκορ αδικεί πάρα πολύ την ομάδα της Λεμεσού και άξιζε καλύτερης τύχης από τον αγώνα. Πλήρωσε κάποια λάθη που έγιναν στην άμυνα, αλλά και την αστοχία στην επίθεση, καθώς δημιούργησε αρκετές φάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν εξαιρετικός και με την τακτική του δεν επέτρεψε στην Αϊντχόφεν να του δημιουργήσει προβλήματα. Έκλεισε πολύ καλά τους χώρους στην άμυνα και έβγαινε σωστά στην αντεπίθεση.

Είναι πολύ μεγάλο επίτευγμα να παίζεις με την Αϊντχόφεν στο γήπεδο της και να μην σου δημιουργεί καμία επικίνδυνη φάση και να απειλεί μόνο από φάουλ και κόρνερ. Ενώ, ταυτόχρονα να είσαι η ομάδα που βρίσκεις την πιο ξεκάθαρη φάση για να σκοράρεις, σε εκείνο το σουτ του Γιαννιώτα.

Στην επανάληψη όμως, ο Απόλλωνας έπαθε αυτό που παθαίνει στα πλείστα μεγάλα παιχνίδια. Δέχτηκε ένα γκολ στην αντεπίθεση, όταν έγινε μία λάθος πάσα στην περιοχή της Αϊντχόφεν και οι Ολλανδοί, που είναι εξαιρετικοί στην αντεπίθεση, κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Απόλλωνας έχασε την… ισορροπία του μέσα στο γήπεδο και άφησε πολλούς ανοικτούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε πάρα πολύ καλά η Αϊντχόφεν και βρήκε άλλα δύο γκολ. Σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που δεν βρήκε κάποιο γκολ στις δικές του φάσεις που δημιούργησε στο παιχνίδι.

Αυτό παθαίνεις όταν παίζεις ανοικτά με τέτοιες ομάδες, που ξέρουν να εκμεταλλεύονται τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Το δίδαγμα από τον χθεσινό αγώνα είναι το εξής, θα πρέπει ο Απόλλωνας να βρει τον τρόπο να παίζει καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, όπως έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο.

Να μάθει δηλαδή να περιμένει και τον αντίπαλο. Δεν είναι ντροπή να παίζει κλειστά στο ποδόσφαιρο, όταν πρέπει να παίξεις για να πάρεις αποτέλεσμα. Διότι, αυτό που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο, είναι ο Απόλλωνας που είδαμε στα πλείστα μεγάλα παιχνίδια, με την μεγάλη διαφορά ότι δεν κατάφερε να σκοράρει και το πλήρωσε με αυτή την βαριά ήττα.