Άξιος της μοίρας του...

Ούτε και φέτος... αυτή η ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει στο προορισμό της

Οδυνηρό αποτέλεσμα για τον Απόλλωνα, ο οποίος σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, εξήλθε ισόπαλος 2-2 με τον Ολυμπιακό και ταυτόχρονα είδε τις πιθανότητες του για κατάκτηση του τίτλου να μηδενίζονται.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Πίττα (46’), ο οποίος σκόραρε στη πρώτη του επαφή με την μπάλα, όμως η συνέχεια για την ομάδα της Λεμεσού δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Ολυμπιακός ανέτρεψε να εις βάρος του δεδομένα. Το πρώτο γκολ των «μαυροπρασίνων» σημειώθηκε από τον Μάντζη (51’), ενώ το 2-1 έγινε από τον Ζαχαρίου (72’). Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Γκεριέ, με ένα υπέροχο γκολ, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του...

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι ιδιαίτερα χαμηλός.

Ωστόσο αυτό έμελλε να αλλάξει αρκετά σύντομα, με τον Απόλλωνα να χάνει την πρώτη καλή του αγώνα στο 15’. Ο Μπίσεσβαρ έδωσε στον Χάμπο, ο οποίος πλάσαρε λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Αγριμάκης μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκεριε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, έστειλε τη μπάλα έξω.

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 20’, όταν ο Σάλι εκτέλεσε ένα φάουλ λίγα μέτρα εκτός περιοχής, όμως το σουτ του δεν ήταν αρκετά δυνατό, με αποτέλεσμα ο Γιοβάνοβιτς να πέσει και να μπλοκάρει.

Στο 24’, η ομάδα του Τακτακαλά έχασε πολύ καλή στιγμή για να προηγηθεί, καθώς ο Μάντζης είδε τον Γιοβάνοβιτς εκτός εστίας και έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ μερικά μέτρα εκτός περιοχής. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Παράλληλα, στο 28’ ο Σέρβος κίπερ αναγκάστηκε να διώξει σε κόρνερ, καθώς μετά από γύρισμα του Μάντζη στη περιοχή, η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Κατελάρη και πήρε κατεύθυνση προς την εστία του.

Στο 30’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει, με τον Ματεί να σούταρει από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Ανδρεόυ σταμάτησε το σουτ του Ρουμάνου.

Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου, ο Ολυμπιακός έχασε πιθανότατα τη κορυφαία ευκαιρία του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, ο Σάλι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος απόκρουσε με τα πόδια, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Καμερουνέζος έκανε τη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χάνι και σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 46’, όταν ο Μπίσεσβαρ σούταρε ανενόχλητος εντός περιοχής, αλλά ο Αγριμάκης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, αφού μόλις στο 1’ της επανάληψης ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πίττας στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έπειτα από δύο εβδομάδες απραξίας (!), με κοντινή προβολή κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Παρόλα αυτά, άμεση ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού, αφού στο 51’ ο Ψάλτης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάντζης με καρφωτή κεφαλιά εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Μάλιστα, η ομάδα του Τακτακαλά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει «τούμπα» το ματς, αφού στο 54’ ο Σάλι έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Ζαχαρίου σούταρε ανενόχλητος από πλεονεκτική θέση, όμως ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε εκ νέου μπροστά στο σκορ και που ουσιαστικά θα τον άφηνε ζωντανό στο κυνήγι του τίτλου.

Η πρώτη τελική μετά το γκολ του Μάντζη για τους γηπεδούχους ήρθε στο 59’, όταν ο Ντένιτς σούταρε από μακρινή απόσταση και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αγριμάκη.

Εκεί που ο Απόλλωνας προσπαθούσε να γίνει πιο επιθετικός, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ.

Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Σωτηρίου έδιωξε εκεί που ήταν ο Ζαχαρίου, ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας και αφού βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, όμως μετά από υπόδειξη του VAR, το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Ο Απόλλωνας πίεσε για να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 89’ με τον Γκεριέ, ο οποίος με μια βολίδα εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Γκέριε, Γιούστε, Κατελάρης, Κυριάκου (75' Σακέτι), Ντένιτς, Ματέι (61' Γιαννιώτας), Ψύχας (46' Πίττας), Μπίσεσβαρ, Νταμπό (75' Μπένσοπ).

Ολυμπιακός (Τσ. Γιανέφσκι): Αγριμάκης, Ψάλτης, Σάλι (76' Κα), Μάντζης (82' Κοστόφ), Σαντάνα, Μανρίκε, Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι, Χάνι (46' Ζαχαρίου), Χαραλάμπους (46' Γαρουφαλιάς).

Σκόρερ: 46' Πίττας, 89' Γκεριέ / 51' Μάντζης, 72' Ζαχαρίου.

Κίτρινες: 27' Γκεριέ (3η) / 33' Σαντάνα, 80' Σακέτι, 67' Μανρίκε, 94' Ψάλτης.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μarciniak Szymon.

VAR: Musial Tomasz.