Έκλεισε το σπίτι του Απόλλωνα η Καρμιώτισσα! (vid)

Επική ανατροπή και νίκη με 4-3 για την ομάδα των Πολεμιδιών

Εντυπωσιακή η Καρμιώτισσα που νίκησε τον Απόλλωνα με 4-3 στο «Άλφαμεγα» σε ένα παιχνίδι με τρία πέναλτι. Ο Απόλλωνας παρ'ότι ήταν μπροστά με 3-1 κατάφερε στο τέλος να δεχθεί την ήττα που έφερε αρκετές αποδοκιμασίες απο μεριάς των φίλων του. Η ομάδα των Πολεμιδιών ανεβαίνει στους 26 βαθμούς και απομακρύνεται περισσότερο απο την επίκινδυνη ζώνη.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μπαίνουν αρκετά ορεξάτοι με σκοπό να επιτεθούν. Η ομάδα της Καρμιώτισσας όμως στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ελ Αλουχί έκανε σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι με τον ίδιο πρωταγωνιστή να δοκιμάζει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά απο την εστία του Απόλλωνα.

Στο 14ο λεπτό ήταν η σειρά των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα να απειλήσουν με τον Ουάρντα να κάνει το σουτ αλλά να αποκρούει ο Κνόμπλοχ. Στο 19ο λεπτό ήταν η σειρά του Σελούσκα για τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν και πάλι αλλά ο Πέιμπερς έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα μετά απο λάθος του Μήτσο και κλέψιμο του Ντόνιο, ο τελευταίος πλάσαρε σωστά και σημειώσε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα του Απόλλωνα.

Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα με τον Απόλλωνα να έχει αυτός την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 33ο λεπτό μετά απο εκτέλεση φάουλ ο Κνόμπλοχ έκανε άστοχη έξοδο πάνω στον Αρτυματά με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι. Μετά απο επιβεβαιώση του VAR την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαχάρ που νίκησε τον Κνόμπλοχ γράφοντας το 2-0.

Η Καρμιώτισσα έψαξε την αντίδραση για το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και την βρήκε στο 43ο λεπτό με τον Κουλιμπαλί απο κοντά να νικάει τον Γιοβάνοβιτς και να μειώνει για την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα να προηγείται με 2-1.

Β Μέρος

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ο Απόλλωνας ευτύχησε να σκοράρει τρίτο γκολ μετά απο παράλληλο γύρισμα του Φιλιώτη στον Πίττα που απο κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας ήταν το ακλόνητο φαβορί για να πάρει το τρίποντο ήρθε η αντεπίθεση απο την Καρμιώτισσα. Στο 66ο λεπτό μετά απο μαρκάρισμα του Ντόνιο στον Λουκίλι και παρέμβαση VAR δόθηκε πέναλτι υπέρ της Καρμιώτισσας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αλουχί που νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και μειώσε και πάλι.

Στο 75ο λεπτό δόθηκε δεύτερο πέναλτι για την Καρμιώτισσα μετά απο τράβηγμα του Αρτυματά πάνω στον Γκράβενμπεχ. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Ελ Αλουχί στο 81ο λεπτό και νίκησε για δεύτερη φορά τον Γιοβάνοβιτς.

Δεν έφτανε η ισοφάριση στην ομάδα του Απόλλωνα, στο 86ο λεπτό η Καρμιώτισσα έφερε τούμπα το ματς με τον Γκράβενμεχ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με ψύχραιμο πλασέ να νικάει τον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων».

Τίποτα δεν άλλαξε μετά και απο τα δέκα λεπτά καθυστερήσεων του διαιτητή που δεν είχαμε παιχνίδι καθώς υπήρξε προσωρινή διακοπή λόγω αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.

Τελικά ο διαιτητής του αγώνα έληξε τον αγώνα με την Καρμιώτισσα να πετυχαίνει σπουδαία νίκη και τον Απόλλωνα για ακόμη μια φορά να προβληματίζει τους πάντες.

Απόλλων (Κ. Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Χαμάς, Φιλιώτης, Ντόνιο, Σαχάρ, Ουάρντα, Ζράντι

Καρμιώτισσα (Σ. Ντομπρασίνοβιτς): Κνόμπλοχ, Τάντι, Σέλουτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Μήτσο, Γκαθτανάγκα, Λουκίλι, Νεοφύτου

Σκόρερ: Ντόνιο (21′), Σαχάρ (35′ πεν.), Πίττας (46′) / Κουλιμπαλί (43′), Ελ Αλουχί (66′, 81′ πεν.), Γκράβενμπερχ (86′).

Κίτρινες: Πεϊμπέρνς, Χέντι. Αρτυματάς / Κουλιμπαλί, Καστανιάγα , Τάντι, Ελ Αλουχί