Κορυφή…με τους συνήθεις ύποπτους

Πλήγωσε τον πρώην ο Πετράκης

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, ο Απόλλωνας κέρδισε στο Τσίρειο τον Ολυμπιακό με 2-1. Το σκορ άνοιξε το Ντιγκινί (10’), ενώ ο Πίττας (78’) έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Πεχλιβάνης (82’). Άξιο αναφοράς πως ο Ντιγκινί σήμερα έφτασε τα έντεκα γκολ πρωταθλήματος και ο Πίττας τα δέκα.

Με αυτό την νίκη ο Απόλλωνας επέστρεψε στην κορυφή και άφησε στο μείον τρία την δεύτερη Ομόνοια. Στους 24 βαθμούς παρέμεινε ο Ολυμπιακός, που έχασε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και έπεσε στην 10η θέση.

Πολύ καλός ο ρυθμός του πρώτου μέρους, που συνοδεύτηκε με αρκετές φάσεις και ένα γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, σημειώθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Πίττας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, έκανε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Ζαχαρίου να κάνει το σουτ εντός της μικρής περιοχής του Δημητρίου, και τον Ρομπέρζ να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Στο 10’ ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον πρώτο του σκόρερ, τον Νικολά Ντιγκινί. Ο Γάλλος με συρτό δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Μιχαήλ, έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Δύο λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων, η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε με τον Ζαχαρίου, όμως το γκολ δεν μέτρησε, αφού σύμφωνα με τον διαιτητή προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Μάντζη.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Τακτακαλά δεν τα έβαλε κάτω και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του Απόλλωνα, έχασε ορισμένες σπουδαίες ευκαιρίες.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μάντζης σε διάστημα δύο λεπτών (24’ και 25’), είδε τον Δημητρίου να του λέει όχι σε ισάριθμες κεφαλιές, που έκανε εντός περιοχής. Επίσης ο Κύπριος διεθνής μπλόκαρε τη μπάλα σε νέα κεφαλιά του Μάντζη στο 29’.

Στο 33’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει, με κεφαλιά του Πίττα από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μιχαήλ κατάφερε να μπλοκάρει. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματα τους στο 44’ με τον Πίττα. Ο Κύπριος επιθετικός πήρε από τον Γιαννιώτα εντός περιοχής και με τον Μιχαήλ νικημένο, έστειλε τη μπάλα έξω.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στην εκπνοή της επανάληψης και άνηκε στον Ολυμπιακό. Όπως συνέβη πριν από τρία λεπτά με τον Πίττα, έτσι και ο Μάντζης από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα έξω. Η διαφορά είναι πως ο Ελλαδίτης ήταν υπό πίεση την ώρα που έκανε το σουτ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Γρήγορος παρέμεινε ο ρυθμός του αγώνα στην επανάληψη, ενώ oι γηπεδούχοι όπως και στο πρώτο μέρος υπερείχαν στη κατοχή της μπάλας. Επίσης ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη σημειώθηκε στο 49’ και ήταν ένα άστοχο σουτ του Σαντάνα, λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δημητρίου.

Στο 50’ ο Ντιγκινί σκόραρε για δεύτερη φορά σήμερα, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω του ότι ο Γάλλος χρησιμοποίησε το χέρι του.

Στο 61’ είχαμε την πρώτη τελική στον στόχο, όταν ο Ντιγκινί εκτέλεσε ένα φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Μιχαήλ και ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύσκολη επέμβαση.

Από ένα σημείο και μετά ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και άσκησε ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο. Στο 72’ ο Γιαννιώτας είδε το σουτ του να σταματά στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Μιχαήλ έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ που επιχείρησε ο Ντένιτς.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γιαννιώτας μόνος απέναντι από τον Μιχαήλ, από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Κύπριος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Επίσης στο 74’, ο Μιχαήλ έκανε νέα απόκρουση σε σουτ του Γιαννιώτα εντός περιοχής και ο Πίττας με προβολή από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων απόδωσαν καρπούς στο 78’, όταν ο Πίττας με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με γκολ του Πεχλιβάνη στο 82’. Ο Κα έκανε μια συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Πεχλιβάνη, ο οποίος με μια εξαιρετική κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 88’. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Δημητρίου, η μπάλα έφτασε στον Νάνι που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα έξω.

Highlight: Η φάση του 88’, όταν ο Νάνι ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού είχε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Ντένιτς, Χάμπος (73' Μάρκοβιτς), Πίττας (85' Παπουνασβίλι), Ματέι (90' Μπένσοπ), Γιαννιώτας, Ντιγκινί (90' Κατελάρης).

Ολυμπιακός (Λ. Βόκολος): Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης, Μανρίκε, Σωτηρίου, Ανδρέου, Σαντάνα (83' Χαραλάμπους), Νάνι, Γκουστάβο (63΄Κυριάκου), Μάντζης (73' Κοστόφ), Κα (83' Σάλι), Ζαχαρίου (73' Πεχλιβάνης).

Σκόρερ: 10' Ντιγκινί, 78' Πίττας / 82' Πεχλιβάνης.

Κίτρινες: 34' Βασιλείου (6η), 62' Ρομπέρζ (3η) / 45+2' Μανρίκε, 93' Χαραλάμπους.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς.