Λεμεσιανοί λεβέντες μες στην Κρήτη!

Μεγάλη πρόκριση του Απόλλωνα στο Ηράκλειο

Πολύ σπουδαία πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ πέτυχε ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε του ΟΦΗ εκτός έδρας με σκορ 0-1. Το μοναδικό γκολ ο Σαλάϊ στο 50' με ιδανικό πλασέ από ασίστ του Νταμπό.

Το παιχνίδι στο Ηράκλειο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να έχουν την κατοχή της μπάλας και την ομάδα μας να προσπαθεί να ισορροπήσει στα αρχικά στάδια. Ο ΟΦΗ είχε τεράστια ευκαιρία στο 42', όταν ο Αντριάν Σαρδινέρο βρήκε τον Φιγκεϊρέδο εντός περιοχής, αλλά το πλασέ του απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Δημητρίου. Πέραν τούτου ουδέν, και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στην ισοπαλία χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό δέχθηκε την μακρινή μπαλιά από την άμυνα, ξέφυγε από τους αμυντικούς του ΟΦΗ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαλάϊ, ο οποίος σκόραρε με πλασέ για το 0-1. Στη συνέχεια, η ομάδα μας διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, μη αφήνοντας τον ΟΦΗ να ασκήσει πίεση για την ισοφάριση. Στο 72', ο Πίττας είχε ένα καλό σουτ, το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Βάτερμαν. Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια σπουδαία πρόκριση. Στον επόμενο γύρο, θα υποδεχτούν την Λεχ Πόζναν στο ΓΣΠ, σε μια βδομάδα.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης (67' Ναμπί), Βούρος, Σελίμοβιτς, Ουές, Στάικος (67' Σολίς), Μεγιάδο, Νέιρα, Γιαννούλης (81' Κοροβέσης), Φιγκεϊρέδο, Σαρντινέρο

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο (46' Πίττας), Σαλάϊ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Αγκίρε, Ματέι (46' Μπένσοπ), Ντένιτς, Ντιγκινί, Νταμπό (79'΄Γιαννιώτας)

Σκόρερ: 50' Σαλάϊ

Κίτρινες: Γιαννούλης, Νέιρα, Σελίμοβιτς, Μεγιάδο/ Ντένιτς, Μπένσοπ, Σακέτι