Ντούμπλαρε με δέκα και τώρα…ΑΠΟΕΛ

Πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Τσόρνινγκερ, παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο για 60 λεπτά

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Τσόρνινγκερ κέρδισε τον συμπολίτη Άρη με σκορ 0-1, παρόλο που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για 60 λεπτά, λόγω αποβολής του Χάμπου Κυριάκου στο 29'. Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού πέτυχε ο Γιάνγκα στο 39', με ωραία κεφαλιά. Από την άλλη,ο Άρης στάθηκε άτυχος, αφού είχε δύο δοκάρια με Στεπίνσκι και Ρονκάγκλια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στη Λεμεσό είχε πολλές συγκινήσεις. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο απόλυτα στο πρώτο του μισάωρο, αλλά η αποβολή του Χάμπου Κυριάκου με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Στεπίνσκι άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα υπέρ του Άρη. Παρόλο, όμως, που ο Απόλλωνας αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 39'. Ίλιεφ και Χαμάς συνεργάστηκαν άψογα, ο δεύτερος έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα και ο επερχόμενος Γιάνγκα με κεφαλιά σκόραρε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα για το 0-1. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 44'. Ο Στεπίνσκι έπιασε το δυνατό σουτ από πολύ μακριά, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου και απομακρύνθηκε!

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Άρη να έχει το μυαλό του στην επίθεση και τον Απόλλωνα να έχει το μυαλό του στο πως θα διατηρούσε το υπέρ του προβάδισμα. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες με Καζού και Σίλντενφελντ, δοκάρι με τον Ρονκάγκλια, όμως ο Απόλλωνας πήρε μια σπουδαία νίκη από όλες τις απόψεις. Συνεπώς, πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, αποκτώντας μεγάλη δυναμική για τη συνέχεια.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρης:  Άλβες, Ράντουτς (46' Σλόγκαρ), Σικόρσκι (77' Ανδρέου), Στεπίνσκι, Καζού, Φράγκος (46' Γκαρσία), Γιάγκο, Σίλντενφελντ, Μπαμπίτσκα (19' Πατσέκο) (77' Σπόλιαριτς), Ρονγκάλια, Σιμίον

Απόλλωνας: Δημητρίου, Φιλιώτης (88' Μαυρίας), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (72' Στορ), Κολ, Χάμπος, Ζράντι, Ίλιεφ (60' Ουέλινγκτον), Πίττας, Γιάνγκα (72' Αλεσάμι)

Σκόρερ:-/ 39' Γιάνγκα

Κίτρινες κάρτες: Στεπίνσκι, Γιάνγκο, Ρονγκάλια, Σλόγκαρ

Κόκκινες κάρτες: 29' Χάμπος

Διαιτησία: Κυριάκος Χριστοδούλου (Όμηρος Τζιωρτζής, Ανδρέας Ανδρέου)