Ομόνοια – Απόλλων 0-2: Νικηφόρο πέρασμα που κρατάει ζωντανή την ελπίδα (vid)

Οι γαλάζιοι επανήλθαν στο -4 από την 1η θέση και κοιτάζουν την συνέχεια

Με την νίκη και τους τρεις βαθμούς έφυγε από την πρωτεύσουσα απόψε ο Απόλλων απέναντι στην Ομόνοια. Η ομάδα της Λεμεσού επιβλήθηκε με 2-0 των πρασίνων μειώνοντας έτσι, ξανά, την διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στους 4 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Ζελάγια με κοντινό πλασέ, σε ένα πρώτο μέρος με μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού φάσεις. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες βρήκαν αρκετές ευκαιρίες, όμως ο Απόλλων ήταν η ομάδα που κατάφερε να πετύχει κι άλλο γκολ. Ο Ψύχας στο 59΄ με πανέμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Γκολ με το καλημέρα είχαμε στο παιχίδι. Μόλις στο 6ο λεπτό, στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Ζελάγια δέχτηκε κάθετη προωθημένη πάσα στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Παναγή για το 0-1! Η συνέχεια ωστόσο, εξελίχθηκε σε εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία, καθώς μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους οι μόνες αξιόλογες φάσεις ήταν ένα άστοχο σουτ του Στυλιανού στο 38΄, μετά από γύρισμα του Σαρδινέρο στην περιοχή, το οποίο έφυγε ψηλά και μια ψηλοκρεμαστή σέντρα του Ζελάγια που, εξαιτίας των ισχυρών ανέμων που έπνεαν στο ΓΣΠ, πήρε πορεία προς το τέρμα αναγκάζοντας τον Παναγή να διώξει δύσκολα.

Β΄ Ημίχρονο: Στο 53ο λεπτό του αγώνα είχαμε τελικά την 1η τελική της Ομόνοιας η οποία μπήκε καλύτερα στην επανάληψη. Ο Μαυρίας σέντραρε στην περιοχή όπου ο Κολοβός δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι αλλά η προσπάθειά του κατάληξε εκτός εστίας. Ο Κολοβός γύρισε την μπάλα από πλάγια θέση εντός περιοχής, αυτή κόντραρε στην προβολή του Γιούστε αναγκάζοντας τον Βάλε να μαζέψει σε 2ο χρόνο. Στο 59ο λεπτό ο Απόλλων διπλασίασε τα τέρματά του όταν ο Ψύχας έφερε ωραία την μπάλα στο δεξί του πόδι και με ωραίο γυριστό εκτέλεσε τον Παναγή για το 0-2. Στο 63΄ ένα γυριστό εντός περιοχής από τον Σκέμπρι έφυγε ψηλά από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαυρίας σέντραρε στην περιοχή και ο Γκόμεθ έπιασε με τη μία το σουτ το οποίο έφυγε λίγο πλάγια από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βάλε. Στο 67΄ ο Χαραλάμπους έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ εκτός περιοχής το οποίο ωστόσο ανακόπηκε από τα πόδια των αμυντικών του Απόλλωνα. Στο 70ο λεπτό, το συρτό πλασέ του Σκέμπρι εντός περιοχής, μάζεψε εύκολα ο Παναγή. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντάρμπισαϊρ έπιασε καλό σουτ εκτός περιοχής το οποίο απομάκρυνε ο Βάλε. Καλή φάση είχαμε στο 76΄για την Ομόνοια, η οποία ωστόσο έπρεπε να υποδειχθεί ως επιθετικό φάουλ. Ο Μότα πήδησε προς τον Βάλε αναγκάζοντας την μπάλα να φύγει από τα χέρια του κίπερ του Απόλλωνα και να σταματήσει στο δοκάρι πριν απομακρυνθεί από τους αμυντικούς. Στο 79΄ τι καλό σουτ του Γκόμεθ, απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα ο Βάλε. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαυρίας μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε από πλάγια θέση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία. Στο 83΄ η Ομόνοια βρήκε ακόμη μία πολύ καλή φάση. Ο Κολοβός, φάτσα με τον Βάλε, δεν μπόρεσε να τον νικήσει, καθώς ο τερματοφύλακας των γαλάζιων έδιωξε με τα πόδια. Στο 86΄ ο Ζελάγια επιχείρησε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Παναγή έσωσε με εξίσου ωραία απόκρουση. Στο 92΄ ο Σκέμπρι έπιασε με την μία το γυριστό σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Αναστασίου (Ομόνοια): Με το συνηθισμένο του 4-2-3-1 και μοναδική αλλαγή τον Παναγή αντί του Μεχίας παράταξε τους πράσινους ο Ελλαδίτης τεχνικός. Οι λάθος τοποθετήσεις αρχικά των Σοάρες και Γκόμεθ και στη συνέχεια των Βύντρα και Κούσουλου έφεραν, για ακόμη ένα παιχνίδι την παραβίαση της εστίας της Ομόνοιας. Η επιθετική λειτουργία των πρασίνων στο Α΄ μέρος ήταν τραγική καθώς δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε σε μία τελική εντός ή εκτός της αντίπαλης εστίας. Στην επανάληψη οι πράσινοι παρουσιάστηκαν κατά πολύ βελτιωμένοι, έφτιαξαν φάσεις, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Αυγουστή (Απόλλων): Σε σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι γαλάζιοι. Μπρου και Στυλιανού, αντί των Ρομπέρζ και Βασιλείου, ήταν τα νέα πρόσωπα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα. Μετά το γκολ που βρήκαν νωρίς στο παιχνίδι κράτησαν μπάλα και έδειξαν να θέλουν να διατηρήσουν σε χαμηλά επίπεδα τον ρυθμό του αγώνα. Το γκολ του Ψύχα στο 59΄ απλοποίησε ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους γαλάζιους που έφτιαξαν φάσεις για να σκοράρουν αλλά παράλληλα παρουσίασαν και αμυντικές αδυναμίες.

Διακριθέντες:

Ομόνοια: Ο Χάρης Μαρίας ήταν ο πιο κινητικός από πλευράς πρασίνων, ενώ από τα πόδια του ήρθαν οι περισσότερες φάσεις.

Απόλλων: Πανέμορφο τελείωμα από τον Πέτρο Ψύχα στο γκολ που πέτυχε, δείχνοντας ότι διαθέτει αρκετή ποιότητα πάνω στην οποία μπορεί να υπολογίζει ο Αυγουστή.

Απογοητεύσαντες:

Ομόνοια: Δεν βοήθησε αρκετά ο Ατζακούν στο χρόνο που αγωνίστηκε και γι αυτό αντικαταστάθηκε από τον Αναστασίου.

Απόλλων: Δεν υστέρησε κάποιος ιδιαίτερα από πλευράς των φιλοξενουμένων.

Ομόνοια (Αναστασίου): Παναγή, Μότα, Κούσουλος, Βύντρα, Μανρίκε, Σοάρες, Γκόμεθ, Ατζαγκούν (Χαραλάμπους 46΄), Μαυρίας, Κολοβός, Ραμίρες (Ντάρμπισαϊρ 60΄).

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Στυλιανού, Σακέτι (Ψύχας 54΄), Μπρου (Σπόλιαριτς 81΄), Μάρκοβιτς, Σκέμπρι, Σαρνδινέρο (Καραγιόλ 72΄), Ζελάγια.

Σκόρερ: - / Ζελάγια (6΄), Ψύχας (59΄)

Κίτρινες κάρτες: Χαραλάμπους / Σακέτι

Αποβολές: Σοάρες (2η κίτρινη) / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους