Παφίτικη χαλάστρα και «φωτιά» για τον τίτλο

Η Πάφος κέρδισε στο Τσίρειο τον Απόλλωνα με 2-0 και έκανε σημαντικό βήμα... για έξοδο στην Ευρώπη

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο οποίο επικράτησε το πάθος, η ένταση και τα πολλά λάθη, η Πάφος κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Τσίρειο, με τα τέρματα των Ζαϊρο (62’) και Αλ Γκαντιουί (90+1’). Ο Απόλλωνας δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει την «ψαλίδα» από τους διώκτες του.

Α’ ΜΕΡΟΣ

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα ο Απόλλωνας, που από τα πρώτα λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό και πίεσε τον αντίπαλο. Η Πάφος είχε παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά, δεν άφησε ωστόσο τον Απόλλωνα να απειλήσει ιδιαίτερα. Για μεγάλο διάστημα δεν είχαμε κάποια αξιοσημείωτη φάση, αφού τα ατομικά λάθη ήταν τόσα πολλά που δεν άφηναν τις δυο ομάδες να εκμεταλλευτούν την οποιαδήποτε ευκαιρία έβρισκαν για να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 23’ ήρθε η πρώτη τελική για την Πάφο, μετά από στημένο στο ύψος της περιοχής. Ο Πάντσεον εκτέλεσε απευθείας, αλλά ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε σταθερά. Στο 37’ βγήκε ο Απόλλωνας στην αντεπίθεση με τον Νταμπό, ο Ρούτκο όμως βγήκε εκτός περιοχής και πρόλαβε προ του Γάλλου, διώχνοντας την μπάλα. Ακόμη μια τελική για την Πάφο ήρθε στο 44’ με τον Βαλακάρι να δοκιμάζει το πόδι του στο ύψος της περιοχής, ξανά όμως ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε σταθερά.

Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό από ευκαιρίες, και ως εκ τούτου το 0-0 του πρώτου μέρους δικαιολογείται απόλυτα, όπως και τα πολλά παράπονα που είχαν οι δυο τεχνικοί από τους ποδοσφαιριστές τους.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Κακός ο ρυθμός με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τα λάθη να συνεχίζονται από τις δυο ομάδες.

Στο 60’ η Πάφος έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία μέχρι εκείνο το λεπτό. Έγινε η σέντρα στην περιοχή, ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά αλλά ο κίπερ του Απόλλωνα έσωσε ξανά την εστία του. Δυο λεπτά αργότερα η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον Ζαϊρο. Ο Πάντσεον έκανε την σέντρα στην περιοχή, έκανε το κατέβασμα ο Βραζιλιάνος και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 68΄ο Απόλλωνας σημείωσε μια ευκαιρία, με γύρισμα του Νταμπό στην περιοχή, βγήκε όμως η άμυνα από την Πάφο.

Ένα δίλεπτο «φωτιά» βρήκε ο Απόλλωνας στο 80’-82’, όπου βρήκε δυο κλασσικές ευκαιρίες. Πρώτη ευκαιρία με τον Ντιγκινί, υποδέχτηκε την μπάλα γύρισε και με μιας επιχείρησε το δυνατό σουτ χωρίς ωστόσο να βρίσκει δίχτυα για λίγα μόνο μέτρα. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ψύχας βρήκε με ακρίβεια τον Γιάνγκα εντός περιοχής, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι εκτός.

Την νίκη ήρθε να κλειδώσει ο Αλ Γκαντιουί – που πέρασε στον αγώνα στο 74’ – μπήκε στην περιοχή, κέρδισε τρείς αμυντικούς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στον Απόλλωνα για την ανατροπή.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, που μπορούσε να εκμεταλλευτεί το σημερινό παιχνίδι και να εξασφαλίσει μια πιο ασφαλή θέση στον βαθμολογικό πίνακα, τεράστια νίκη για την Πάφο, που έκανε ένα ακόμη βήμα για το Ευρωπαϊκό εισιτήριο.