Πικ-νικ στο Δασάκι και κορυφή! (vid)

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-1 και επανήλθε στο... ρετιρέ!

Ο Απόλλωνας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο Δασάκι, αφού μετέτρεψε σε… πικ-νικ το παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και επιβλήθηκε με 4-1. Νίκη με την οποία επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον 39 πόντους, αξιοποιώντας την ισοπαλία στο ντέρμπι ΑΕΛ – Ομόνοια (1-1 / 38 και 36 πόντοι αντίστοιχα). Η προσφυγική ομάδα από την άλλη, παραμένει στη 13η θέση με μόλις 12 πόντους σε 19 ματς και την... τυλίγουν για τα καλά οι φλόγες του υποβιβασμού.

Αν και πήρε προβάδισμα στο τέλος του α’ μέρους η ομάδα της Λεμεσού, είχε δυσκολευτεί σε θέματα δημιουργίας, ωστόσο ανέβασε στροφές στην επανάληψη, αύξησε το προβάδισμά της, αγχώθηκε λίγο όταν μείωσε ο αντίπαλος και διατηρώντας τα ηνία καθάρισε με άλλα δύο τέρματα.

Το πρώτο ημίχρονο, συντριπτικά μεγαλύτερη διάρκειά του, ήταν ακατάλληλο για τις εξής κατηγορίες ανθρώπων που κάθονται να παρακολουθήσουν ένα παιχνίδι: 1) Αυτών οι οποίοι βαριούνται νωρίς και κάνουν συνεχώς ζάπινγκ επειδή δεν έχουν υπομονή. 2) Όσων είναι ευάλωτοι στη νύστα. 3) Όσων είναι ταλαιπωρημένοι από την κούραση των προηγούμενων ημερών στη δουλειά και τέτοιοι ρυθμοί αγώνων τους προκαλούν «μεγαλοπρεπή» χασμουρητά.

Για τόσο άσχημο παιχνίδι μιλάμε τουλάχιστον έως τα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, που παραλίγο να μας πάρει… ο ύπνος. Καμία αξιόλογη φάση δεν καταγράφηκε και μοναδική φάση σε κάποια από τις δύο εστίες μέχρι τη συμπλήρωση 40 λεπτών αγώνα, ήταν ένα σουτ του Γκακπέ το οποίο αποκρούστηκε από τον Μπογκατίνοφ.

Ενώ όλα οδηγούσαν στο συμπέρασμα πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια «άκαρπες», ήλθε ο Πίττας στο 42’ και διέλυσε τις προβλέψεις, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, όπως πολύ καλά ξέρει να κάνει φέτος. Ο Φιλιώτης με ωραία προσπάθεια και επιμονή, έβγαλε ωραία πάσα για τον συμπαίκτη του στην περιοχή, με τον Πίττα να σουτάρει απέναντι από τον Μπογκατίνοφ, νικώντας τον και ανοίγοντας το σκορ σε 1-0 για τους κυανόλευκους και αυτό ήταν και το σκορ.

Με διαφοροποιημένο πρόσωπο άρχισε στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Πετράκη και ασφαλώς πιο επιθετικό. Η γηπεδούχος ομάδα έμοιαζε ακίνδυνη και αυτό επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν δεύτερο τέρμα, αλλά χωρίς να αφήνουν κενά στην οπισθοφυλακή τους. Και τα κατάφεραν με τον Σάλαϊ στο 57΄με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Ντένιτς.

Η Άχνα έγινε λίγο απειλητική στη συνέχεια και κατάφερε να μπει στο παιχνίδι για λίγο σκοράροντας με τον κεφαλιά του Κοστόφσκι στο 70’, έπειτα από σέντρα-σουτ του Γκόρουμπετς. Και λέμε για λίγο, διότι στη συνέχεια ο Απόλλωνας πέτυχε άλλα δύο τέρματα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματέι στο 76’ (το κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Ντεϊβίσον) και με προβολή του Πίττα μετά από φάουλ του Πέδρο στο 78’ με την μπάλα να παίρνει μία παράξενη πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Δείτε εδώ το live της αναμέτρησής μας με την καταγραφή των γκολ και των κορυφαίων φάσεων!

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Σάβιτς, Περατικός (65' Μιγκελίτο), Ντεϊβίσον, Χριστοφή, Ζάκπα, Χουντομπιάκ, Γκόρουμπετς, Κονέ, Παπαγεωργίου (83' Κουμής), Κοστόφσκι.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Γιούστε, Σάλαϊ, Πίττας (82' Παπουνασβίλι), Ντένιτς, Χ. Κυριάκου (82' Ψύχας), Γκακπέ (58' Πέδρο), Ματέι (77' Βασιλείου), Νταμπό (58' Ντιγκινί).

Σκόρερ: 70' Κοστόφσκι / 42', 79' Πίττας, 57' Σάλαϊ, 76' Ματέι (πεν.).

Κίτρινες: 32' Περατικός / 18' Ντένιτς, 30΄Κατελάρης.