Πολωνική επιδρομή κατά του «θεού»! (vid)

Η Λεχ έβαλε πέντε γκολ στον Απόλλωνα!

Το όνειρο του Απόλλωνα για την είσοδο σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετατράπηκε σε εφιάλτης, αφού ηττήθηκε από την Λεχ Πόζναν με 0-5 και αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ για φέτος. Τίμπα, Ίσακ και Καμίνσκι μέσα σε 15' τιμώρησαν την λεμεσιανή ομάδα με τρία γκολ, ενώ ο Σίκορα στο 81' και ο Τίμπα στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των Πολωνών.

Ο Απόλλων άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 1' ο Νταμπό είχε ένα πολύ καλό σουτ, το οποίο απομάκρυνε ο Μπέντναρεκ με γροθιές. Οι Πολωνοί είχαν τεράστια ευκαιρία στο 10', όταν ο Καμίνσκι επιχείρησε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε αρχικά με το χέρι και στη συνέχεια πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα προ του Ίσακ. Λίγο αργότερα, ο Γιαννιώτας μπήκε στο παιχνίδι αντί του τραυματία Νταμπό. Στο 26', η ομάδα της Λεμεσού έχασε πολύ σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Γιαννιώτας επιχείρησε την επικίνδυνη σέντρα από δεξιά, αλλά ο Αγκίρε δεν έπιασε την κεφαλιά, όπως θα ήθελε. Στο 35', ο Ντένιτς επιχείρησε την σέντρα από αριστερά, ο Ντιγκινί έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Πολωνοί πήραν το προβάδισμα στο 42'. Ο Ραμίρεζ με εξαιρετικό τρόπο βρήκε τον Τίμπα στην περιοχή και αυτός με ωραίο πλασέ «νίκησε» τον Δημητρίου για το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο ΓΣΠ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους Πολωνούς να σκοράρουν και δεύτερο γκολ. Ο Τίμπα «τρύπησε» για δεύτερη φορά την άμυνα της λεμεσιανής ομάδας με εξαιρετική κάθετη στον Ίσακ και αυτός με πλασέ σκόραρε για το 0-2. Και σαν να μην έφθανε αυτό, οι Πολωνοί έφυγαν στην αντεπίθεση με υποδειγματικό τρόπο και ο Καμίνσκι με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-3, μέσα σε έξαλλα πανηγύρια. Στο 67', ο Μάρκοβιτς είχε ένα καλό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Ο Λάρσον στο 79' είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για την μείωση του σκορ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε μόλις άουτ. Οι Πολωνοί πέτυχαν άλλα δύο γκολ στο 81 και στο 91'. Ο Σίκορα έπιασε το σουτ από πολύ καλή θέση και πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ για το 0-4. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τίμπα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πολύ ωραίο πλασέ σε κενή εστία.

Ως εκ τούτου, η Λεχ πήρε μια δίκαιη πρόκριση στα πλέι οφ, ενώ ο Απόλλων στρέφεται αποκλειστικά στις εγχώριες υποχρεώσεις του.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Απόλλων: Δημητρίου, Πίττας (46' Λάρσον), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σαλάϊ, Σακέτι (66' Μάρκοβιτς), Ντένιτς, Αγκίρε, Νταμπό (14' Γιαννιώτας), Ντιγκινί, Μπένσοπ

Λεχ Πόζναν: Μπέντναρεκ, Τσερβίνσκι, Σάτκα, Τσερνομάρκοβιτς, Πούχαζ, Καμίνσκι (76' Σκόρας), Τίμπα, Μόντερ (73' Μούχαρ), Σίκορα, Ραμίρεζ, Ίσακ (67' Κατσιαράβα)

Σκόρερ: 42', 91' Τίμπα, 47' 'Ισακ, 57' Καμίνσκι, 81' Σίκορα

Κίτρινες: Μπένσοπ, Ρομπέρζ/ Σάτκα