Πουλουστρίνα Ματσίν στους Απολλωνίστες (vid)

Η πρώτη νίκη του Ισπανού ήρθε με τρίμπαλο στο ντέρμπι με την ΑΕΛ

«Γαλάζιο» βάφτηκε το ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα να επικρατεί με 3-1 της ΑΕΛ. Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για το 2024.

Α' Μέρος

Το λεμεσιανό ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά δυνατά και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό του παιχνιδιού.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και ήταν περισσότερο απειλητικός. Στο 11ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Μάτσιν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Νταρίκουα απο δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Μαλεκκίδης με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ολιβέιρα και έβαλε τη ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε καθώς οι ποδοσφαιριστές της προέβησαν σε αρκετά εύκολα λάθη.

Παρ'όλα αυτά όσο περνούσε ο χρόνος οι «γαλαζοκίτρινοι» άρχισαν να βγαίνουν μπροστά και προσπάθησαν να απειλήσουν περισσότερο. Η πρώτη τους ουσιαστική φάση στο παιχνίδι έγινε στο 42ο λεπτό με τον Μακρή να πιάνει τη κεφαλιά μετά απο εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ότι δεν κατάφερε ο Μακρής το έκανε ο Φραντζής. Μετά απο πάσα του Γερολέμου ο δεξί μπακ της ΑΕΛ έκανε δυνατό σουτ και νίκησε τον Λέουβενμπερκ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να χαρεί αρκετά το γκολ της καθώς ο Απόλλωνας λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Μάρκες έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή και νίκησε τον Ολιβέιρα γράφοντας το 1-2 για την ομάδα του.
Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 2-1 της ΑΕΛ.

Β' Μέρος

Όπως τελειώσε το ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε και το δεύτερο καθώς κατάφερε να σκοράρει στο 47ο λεπτό. Ο Βαλμπουενά πήρε τη μπάλα σύγκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ολιβέιρα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η ΑΕΛ μετά απο αρκετή φάση απείλησε και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Μακρή στο 63ο λεπτό να επιχειρεί το σουτ αλλά ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο ρυθμός του παιχνδιού έπεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά κάνοντας το έργο των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα πιο εύκολο.

Η ΑΕΛ έψαξε στο τέλος ένα γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελικό σφύριγμα με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο 2024.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Τζαλμά, Ντεγουέστ, Μπάστο, Σρνιτς, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα, Γερολέμου, Μορέιρα, Μακρής

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Κοστάκε, Εκπολό, Μαλεκκίδης, Σιέλβικ, Τέκιε, Χάμπος, Νταρίκβα, Βαλμπουενά, Μάρκες, Κρμέντσικ.

Σκόρερ: 44' Φραντζής/11' Μαλεκκίδης,45+ Μάρκες,47' Βαλμπουενά

Κίτρινες: Μεντόσα, Κα/ Κυριάκου,Πέρετζ