Ψυχοβγάλτης μεν… θέλει το πρωτάθλημα δε

Αγχωτικά και με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, ο Απόλλωνας κέρδισε την Ένωση κλείνοντας τη σεζόν στο -2 από την κορυφή

Έστω και δύσκολα ο Απόλλωνας πήρε την νίκη καθώς επικράτησε της ΕΝΠ με 2-1 στο Τσίρειο Στάδιο για την τελευταία αγωνιστική της 1ης φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Το σκορ άνοιξε ο Γκεριέ, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς, ωστόσο η Ένωση ισοφάρισε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φελίπε. Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι λίγα λεπτά μετά και ο Μπένσοπ έκανε το 2-1, δίνοντας στην ομάδα του, τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Ο Απόλλωνας μπήκε με όρεξη στο ματς, ωστόσο η Ένωση ισορρόπησε το ματς και θέλησε να γίνει απειλητική για την εστία των γηπεδούχων.

Στο 21’ είδαμε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, για τους φιλοξενούμενους, με τον Θεοδώρου που αστόχησε σε τετ α τετ μετά την κάθετη πάσα που έβγαλε ο Ενγκό.

Στο 24’ ο Απόλλωνας έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μπίσεσβαρ και Παπουνασβίλι να μην μπορούν να σκοράρουν, με το σουτ του πρώτου να αποκρούεται από τον Γκατσέφσκι.

Ένα δεκάλεπτο μετά ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στο γκολ σε κοντινό σουτ του Νταμπό, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Με κάποια σουτ των Βασιλείου και Σακέτι ξεκίνησε στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλωνας, ωστόσο ήταν και τα δυο άστοχα.

Στο 69’ ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Γκεριέ ο οποίος μόλις μπήκε στο ματς για να κάνει το ντεμπούτο του, έπιασε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ και έκανε το 1-0.

Στο 78’ η Ένωση ισοφάρισε σε 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε, μετά από χέρι του Ρομπέρζ, ωστόσο τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Απόλλωνα να σκοράρει με πέναλτι, αφού ο Μπένσοπ έκανε το 2-1.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Βασιλείου (Γκεριέ 68'), Σακέτι (Μπένσοπ 58'), Ντένιτς, Παπουνασβίλι (Μάρκοβιτς 58'), Πίττας, Μπίσεσβαρ, Νταμπό

Πάφος: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Θεοδώρου, Γκάντο, Κοσμάς (Φελίπε 70'), Μπαρμπόσα, Πανός (Ουντόζι 85'), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Ενγκό

Σκόρερς: Γκεριέ, Μπένσοπ / Φελίπε

Κίτρινες Κάρτες: Χάμπος, Σακέτι, Γκεριέ / Πανός, Μπάλαζιτς