Ζαλγκίρις-Απόλλων 0-2: «Καθάρισε» την πρόκριση από τη Λιθουανία

Οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν σοβαρά και κατάφεραν να πάρουν την ουσία χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, ο Απόλλωνας νίκησε με 2-0 τη Ζαλκγίρις στη Λιθουανία και βρίσκεται ουσιαστικά με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχαν οι Πίττας και Ζελάγια.

Στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης (18/7) στο ΓΣΠ οι «κυανόλευκοι» θα προσπαθήσουν να προκριθούν με 2η νίκη επί των Λιθουανών, οι οποίοι έδειξαν ότι δεν διαθέτουν ομάδα που να μπορεί να κοντράρει έστω και αυτόν τον ανέτοιμο Απόλλωνα.

Η Ζαλγκίρις ήταν σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας όμως ο Απόλλωνας αντιπαρέταξε την ποιότητα του παίζοντας σχετικά καλά τηρουμένων των αναλογιών και της εποχής, καταφέρνοντας να πάρει την ουσία.

Το ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Απόλλωνα πραγματοποίησαν οι Μολ, Μπεσάτ, Σάλαϊ, Γκακπέ και Αγκίρε. Οι δυο πρώτοι πήραν φανέλα βασικού και οι άλλοι πέρασαν αλλαγή στον αγώνα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Απόλλωνας έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του, αντιπαρατάσσοντας την ποιότητα του απέναντι στην αγωνιστική ετοιμότητα των Λιθουανών. Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν στο δεύτερο λεπτό με τον Σαρδινέρο ο οποίος έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Γιάννη Πίττα έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια η Ζαλγκίρις προσπάθησε να παίξει πιο επιθετικά όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση, πέραν μερικών προϋποθέσεων. Ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε σωστά το γκολ του Πίττα και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα χωρίς κάποια ιδιαίτερη πίεση.

Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασιστικά στην επανάληψη και κυνήγησε το 2ο γκολ. Στο 50’ ο Παπουλής πήγε να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι όμως δεν βρήκε σωστά τη μπάλα. Στο 69’ ο Γκακπέ έπιασε ένα ωραίο πλασέ στην κίνηση όμως δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνα απείλησε ξανά με τον Ζελάγια, με την κεφαλιά του Αργεντινού να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 89’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή που έγινε πάνω στον Ζελάγια μέσα στην περιοχή. Ο παθών ευστόχησε από την άσπρη βούλα, έκανε το 2-0 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ζαλγκίρις: Με σχηματισμό 3-5-2 παρέταξε την ομάδα του ο Τσέπας Μαντιάφκας. Ο Ζαλγκίρις, παρότι βρισκόταν σε ένα πολύ πιο καλό βαθμό ετοιμότητας λόγω των 17 επίσημων αγώνων, δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Απόλλων: Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή με τον Μολ στο τέρμα και τους Πέδρο, Σελίμοβιτς, Γιούστε και Μπεσάτ στην αμυντική τετράδα. Σακέτι και Μάρκοβιτς αγωνίστηκαν στον άξονα, έχοντας μπροστά τους τον Παπουλή. Στα φτερά έπαιξαν οι Σαρδινέρο και Πίττας και στην κορυφή ο Ζελάγια. Στο ημίχρονο ο Σάλαϊ πήρε τη θέση του Σελίμοβιτς. Στο 64’ ο Γκακπέ πέρασε στη θέση του Παπουλή, αλλαγή η οποία έφερε και αλλαγή συστήματος σε 4-4-2 καθώς ο Γάλλος έπαιξε στην επίθεση δίπλα από τον Ζελάγια. Στο 79’ ο Αγκίρε πήρε τη θέση του Σαρδινέρο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ζαλγκίρις: -

Απόλλων: Πέρα από τους δυο σκόρερς (Πίττα, Ζελάγια) θετικές εντυπώσεις άφησε ο Μπεσάτ όπως και ο Γκακπέ που αγωνίστηκε για 25 λεπτά.