Αυτός ο Άρης δεν αστειεύεται!

Σπουδαία νίκη στο Δασάκι επί του απογοητευτικού Εθνικού

Μια πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άρης στο Δασάκι επί του τοπικού Εθνικού με σκορ 0-3 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λεμεσού ο Ματίας Σπόλιαριτς που πέτυχε δύο γκολ (22' και 59'). Το άλλο πέτυχε ο Στεπίνσκι στο 11'. Με αυτή τη νίκη, ο Άρης ανέβηκε στην 3η θέση με 10 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει τελευταίος με μόλις ένα βαθμό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι στο Δασάκι, πετυχαίνοντας δύο γκολ μέχρι το 22'. Στο 11' ο Στεπίνσκι βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-1, ενώ ο Σπόλιαριτς με κοντινό πλασέ στο 22' έδωσε τεράστιο προβάδισμα στην λεμεσιανή ομάδα. Οι αλλαγές του Ηλία Χαραλάμπους λίγο αργότερα έδωσαν κάποια μέτρα στο γήπεδο στους γηπεδούχους, όμως η ομάδα του Λιάσου Λουκά διαχειρίστηκε με άψογο τρόπο το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό ήταν το ίδιο στα αρχικά του στάδια. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν καλά στα μετόπισθεν, ενώ ο Εθνικός δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ. Η ομάδα της Λεμεσού διεύρυνε το προβάδισμά της στο 59' με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ματία Σπόλιαριτς. Ο Κύπριος διεθνής μέσος έφυγε μόνος απέναντι από τον Μπογκατίνοφ και με πλασέ πέτυχε το 0-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Άρης πάει στους 10 βαθμούς με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, ενώ ο Εθνικός μένει στον ένα βαθμό σε πέντε αγώνες.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Άδωνη, Περατικός, Μάριος Ηλία, Αμπντουλάγιεφ (28' Ασούμπρε), Χουντόμπιακ, Ζάκπα (46' Φλοριάν), Γκόρουπετς (28' Ελουντού) (67' Ιωάννου), Ταράσοφς (46' Φόλπρεχτ), Χολ

Άρης: Άλβες, Γκαρσία, Καζού (62' Μπαμπίκα), Σίλντενφελντ, Γιάγκο, Κβάσιουκ (78' Σικόρσκι), Πατσέκο (42' Ντελμίρο), Μουσουντά, Σιμιόν, Σπόλιαριτς (78' Φράγκος), Στεπίνσκι

Σκόρερ: 11' Στεπίνσκι, 22' και 59'Σπόλιαριτς

Κίτρινες: Φλοριάν/ Σίλντενφελντ, Σπόλιαριτς