Βήμα... σημειωτόν

Άρης και Πάφος πήραν από ένα βαθμό στη Λεμεσό

Άρης και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες με 0-0 στο Τσίρειο,παίρνοντας από ένα βαθμό στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου. Δίκαιο το αποτέλεσμα, αφού και οι δύο ομάδες δεν έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στην Λεμεσό είχε πρωταγωνιστή τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα με τον Στεπίνσκι. Ο Πολωνός με προβολή έπειτα από σέντρα του Γιαγκό ανάγκασε τον Ρούντκο σε δύσκολη απόκρουση. Στο 35', ο Γκαρσία του έστρωσε την μπάλα, όμως το γυριστό του σουτ βρήκε τον Ρούντκο σε ετομότητα και πάλι. Την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όμως, την έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 40'. Ο Πάντσεον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζάιρο έπιασε το σουτ, με τον Ντελμίρο του Άρη να σώζει πάνω στην γραμμή τέρματος! Συνεπώς, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία χωρίς γκολ.

Η επανάληψη άρχισε με την Πάφο να είναι πολύ πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο, με τον Άρη να μην έχει καλή απόδοση στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου. Ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα δεν χάθηκαν, αφού οι δύο ομάδες είχαν σαν πρώτη τους σκέψη να μην δεχθούν γκολ πρώτιστα. Παρ'όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πατσέκο στο 68'. Ο Ισπανός βρέθηκε μόνος εντός περιοχής, όμως το δυνατό σουτ του έφυγε παράλληλα με την εστία του Ρούντκο. Στη συνέχεια, ο Άρης ζήτησε πέναλτι για πτώση του Καζού στην περιοχή, όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από εξέταση στο VAR. Λίγο αργότερα, ο Άλβες έκανε τραγικό λάθος, όμως οι αμυντικοί του Άρη πρόλαβαν να απομακρύνουν την μπάλα, πριν ο Σεμέδο γίνει επικίνδυνος. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ιωσηφίδης έπιασε το ξαφνικό σουτ, με τον Ρούντκο να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο.

Συνεπώς, η ισοπαλία χωρίς γκολ ήταν το τελικό αποτέλεσμα,με τον Άρη να φθάνει στους 20 βαθμούς και την Πάφο στους 14.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Άρης (Λιάσος Λουκά): Άλβες, Γκαρσία (71' Ραντούτ), Στεπίνσκι, Ντελμίρο (78' Μουσούντα), Καζού, Φράγκος (58' Σικόρσκι), Γιαγκό, Πακέ (58' Κβάσιουκ), Σίλντενφελντ, Πατσέκο (78' Ιωσηφίδης), Σιμιόν

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Κβίντα, Σεμέδο, Ζάιρο, Αμπντουσαλάμοφ (74' Κοβάσεβιτς), Αουρέλιο, Βαλακάρι (74' Φουρ), Πάνιτς, Μπάϊριτς, Πάντσεον, Πάγιτς