Δόξα-ΕΝΠ 2-2: Ματσάρα και -χ-ορταστικό θέαμα

Συμβιβασμός στο Μακάρειο

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε Δόξα και Ένωση έμειναν στο 2-2 στο Μακάρειο στάδιο για την 6η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Η Ένωση παρόλο που αγωνιζόταν από το 32' με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Αμπαρτζουμιάν προηγήθηκε δύο φορές, με τους Ριέρα και Πίττα, αλλά η καλύτερη στο παιχνίδι Δόξα ισοφάρισε ισάριθμες φορές με τους Κάρλος και Μπατίν.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό η Ένωση βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, ο Ολίβα εκτέλεσε το φάουλ με τον Φυτανίδη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα για πολύ λίγο έξω. Στο 13’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο αμαρκάριστος Κυριάκου έκανε το σουτ, αλλά ο Γκρεμσλ έσωσε την εστία του. Στο 16’ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή της Δόξας στο παιχνίδι, με τον Μπατίν ο οποίος πήρε την κάθετη πάσα, πέρασε τον Πέτρου αλλά έστειλε την μπάλα εκτός! Στο 27’ ο Ουντότζι έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Γκρεμσλ μάζεψε πολύ εύκολα. Στο 30’ ο Λουίς Κάρλος μετά από ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ βρίσκοντας την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 32’ η Ένωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Αμπαρτζουμιάν μετά από πολύ δυνατό φάουλ στον Αρτάμπε. Στο 35’ ο Ζατλ έκανε το μακρινό σουτ, με τον Πέτρου να διώχνει σε κόρνερ. Παρ’ όλα αυτά η Ένωση έκανε το 0-1. Αρχικά ο Αντωνίου έκανε το σουτ με τον Γκρεμσλ να αποκρούει και στη συνέχεια ο Ριέρα αφού πέρασε τον τερματοφύλακα της Δόξας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 41’ η Δόξα έφτασε στο 1-1 με τον Λουίς Κάρλος ο οποίος με κεφαλιά μετά την σέντρα του Περέιρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας στο σκορ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Δόξα ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το 2ο μέρος, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ενώ θα μπορούσε να γίνει απειλητική αλλά ο Μπατίν δεν βρήκε καλά την μπάλα μετά την σέντρα του Περέιρα. Στο 56’ η Ένωση έκανε το 1-2, με τον Πίττα ο οποίος με διαγώνιο δυνατό σουτ νίκησε τόσο την άμυνα της Δόξας όσο και τον Γκρεμσλ. Στο 58’ από το φάουλ του Αλεξάνδρου ο Μουκτάρης έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Πέτρου σε μεγάλη απόκρουση. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Μουκτάρης έπιασε νέα κεφαλιά στο 60ο λεπτό βρίσκοντας το δοκάρι! Η πίεση αυτή καρποφόρησε για την Δόξα, καθώς στο 61’ ο Αλεξάνδρου έβγαλε την σέντρα, ο Μπατίν έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 75’ η Δόξα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπόλιεβιτς ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε το δοκάρι. Στο 81ο λεπτό ο Τίνκου έκανε το μακρινό σουτ, με τον Πέτρου να διώχνει σε κόρνερ. Στο 88’ ο Μπόλιεβιτς έκανε πολύ ωραίο σουτ με την μπάλα να περνάει για πολύ λίγο πάνω από τα δοκάρια και έτσι το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Δόξα: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Μπατίν, ο οποίος σκόραρε αλλά είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ. Αρκετά καλό παιχνίδι και από τον Αλεξάνδρου, ο οποίος είχε ασίστ στο 2ο γκολ της ομάδας του, όπως και ο Περέιρα.

ΕΝΠ: Δεν ήταν λίγες οι φορές που ο Πέτρου χρειάστηκε να σώσει την εστία του, ενώ ο Ενόχ ήταν κινητήριος μοχλός στο χώρο του κέντρου.

Απογοήτευσαν:

Δόξα: -

ΕΝΠ: Χωρίς καμιά αμφιβολία ο Αμπαρτζουμιάν, μιας και αποβλήθηκε από το 32’ μετά από πολύ δυνατό φάουλ.

Κοουτσάρισμα:

Δόξα (Χατζηλούκας): Σημαντικός βαθμός για την ομάδα του, θα μπορούσε να έπαιρνε την νίκη.

ΕΝΠ (Φελκ): Παρόλο που αγωνίστηκε για περισσότερα από 60 λεπτά με 10 ποδοσφαιριστές εντούτοις, η ομάδα του στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτησία ( Γιώργος Νικολάου): Ήταν σωστός στην απόφαση του να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Αμπαρτζουμιάν.

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Κάρλος, Μπατίν (Παβλόφ 83'), Μπόλιεβιτς, Αλεξάνδρου, Ζατλ (Χατζηβασίλη 74'), Αρτάμπε (Παπαφώτης 38'), Μιτρέα

ΕΝΠ: Πέτρου, Ριέρα (Κοσμάς 73'), Ενόχ (Μουλαζίμης 79'), Ουντότζι (Σερμπάκοβ 93'), Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αντωνίου, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας

Σκόρερς: Κάρλος, Μπατίν/ Ριέρα, Πίττας

Κίτρινες Κάρτες: Μουκτάρης, Παπαφώτης, Μιτρέα / Ολίβα

Κόκκινες Κάρτες: -/ Αμπαρτζουμιάν

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου