Ένα σου, ένα μου... και συμβιβασμός

Η Εθνική μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Πίττα, όμως απογοήτευσε ξανά και δέχτηκε την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος

Κύπρος και Λετονία έμειναν στο ισόπαλο 1-1 σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα. Σε ένα παιχνιδι με λίγες φάσεις και την Λετονία καλύτερη στο εμγαλύτερο μέρος του αγώνα η Πίττας άνοιξε το σκορ στο στο 34ο λεπτό και ο Τσίγκανιτς ισοφάρισε στο 85ο λεπτό.Ο Μολ έπιασε πέναλτι στο 45ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς καλό ρυθμό, με την Κύπρο ωστόσο να είχε την κατοχή της μπάλας.

Οι φάσεις στον αγώνα ήταν λιγοστές για την κάθε χωρά, όμως 33ο λεπτό της αναμέτρησης η Εθνική μας άνοιξε το σκορ με τον Πίττα.

Ο επιθετικός της ΑΙΚ με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Λοΐζου.

Ακολούθως δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο, μέχρι το 43ο λεπτό όπου μετά από ασυνεννοησία του Μολ με τον Χ. Κυριάκου ο πρώτος έκανε την παράβαση ρίχνοντας τον Τσίγκανιτς.

Την ευθύνη να το εκτελέσει ανέλαβε ο Γιούρσκοβσκιτς όμως ο Μολ μάντεψε σωστά και το έκοψε, κρατώντας έτσι το 1-0 σκορ ημίχρονου.

Β ΄ Ημίχρονο

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε καλυτέρα στην επανάληψη κρατώντας μπάλα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει.

Από το 60ο λεπτό οι Λετονοί κέρδισαν μετρά στο γήπεδο, δημιουργώντας καποιες ευκαιρίες αλλά σε όλες είχε απάντηση ο Μολ.

Η Λετονοί εν τέλει έφτασαν στην ισοφάρισε στο 85ο λεπτό με ωραίο σουτ του Τσίγκανιτς. Ακολούθως δεν είδαμε πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Εθνική μας και την Εθνική Λετονίας ΕΔΩ

Κύπρος : Μολ. Χ. Κυριάκου,(78. Πηλέας) Καρώ, Λαΐφης, Γκόγκιτς, Κορρέια, Κούσουλος(78. Αρτυματάς), X. Χαραλάμπους,(69. Ανδρέου) Ν. Σπόλιαριτς,(60. Έκτωρ) Λοΐζου,(60. Γαβριήλ) Πίττας.(60. Ρούελ)

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κυπριανού, Κακουλλής, Ρούελ Σωτηρίου, Πηλέας, Ανδρέου, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης.

Λετονία : Μάτρεβικς, Μπαλόντις,(46. Γιαγκοντίνσκις)  Ντούμπρα, Γιούρσκοβσκιτς,(78. Ρέγκτζα) Γιάουζεμς,(46.Σαβάλνιεκς)  Εμσίς,(78.Ζελέκοβς) Σαβέλιεβς,(60. Ζγούζινς) Τσίγκανιτς, Ικανούιεκς, Γκούτκοβσκις, Ούλντρικις.(78. Ντάτσκεβιτς)

Στον πάγκο: Στέινμπορς, Σορόκινς, Ος, Γιαγκοντίνσκις, Ντάτσκεβιτς, Σαβάλνιεκς, Ζελέκοβς, Ζγούζινς, Ρέγκτζα, Κρολς, Μακσιμένκο.

Διαιτητής : Lukas Fähndrich (ΕΛΒΕΤΙΑ)
Σκόρερ :  33. Πίττας, / 85. Τσίγκανιτς
Κίτρινη : Μολ,  / -
Κόκκινες : - / -