ΕΝΠ–Αλκή 3-2: «Βυσσινί» παραμονή στο 102΄

Απίστευτο παιχνίδι στο Τάσος Μάρκου με την Αλκή να αποχαιρετάει την Α΄ κατηγορία

Σε ένα απίστευτο και δραματικό παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο «Τάσος Μάρκου» για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΕΝΠ πήρε την νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης με 3-2 απέναντι στην Αλκή, κερδίζοντας έτσι την παραμονή της στην Α΄ κατηγορία. Στην Β΄ κατηγορία θα συνεχίσει την νέα περίοδο η Άλκή, παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε. Το σκορ άνοιξε στο 5΄ ο Ιβάν Κάρλος, για να ανατρέψουν τα δεδομένα οι γηπεδούχοι με τα γκολ των Γκοζλάν (38΄) και Βαλλιάνου (60΄). Δυο λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λέπτου ο Ιβάν Κάρλος σκόραρε και πάλι για να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο Φυτανίδης με γκολ στο 102΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 δίνοντας το εισίτηριο της παραμονής στην ομάδα του.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι για την Αλκή καθώς μόλις στο 5ο λεπτό, στην πρώτη της τελική προσπάθεια, κατέφερε να ανοίξει το σκορ. Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, από τον Πίττα εκτός περιοχής το οποίο όμως κατέληξε στα χέρια του Πάρντο. Ο Ιβάν Κάρλος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έπειτα από απόκρουση των αμυντικών της ΕΝΠ πάνω στην γραμμή, πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Ένα λεπτό προηγουμένως ο Πίττας έκανε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο ωστόσο κατέληξε στα χέρια του Πάρντο. Στο 9΄ η ΕΝΠ βρήκε καλή στιγμή όταν ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε στο 2ο δοκάρι όπου ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά αλλά αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν να φτιάξουν φάσεις, με τα δυνατά μαρκαρίσματα να δίνουν και να παίρνουν. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η επόμενη φάση ήρθε στο 29ο λεπτό και ανήκε στην ΕΝΠ που είχε την κατοχή και έψαχνε την ισοφάριση. Ο Πίττας μπήκε από τα αριστερά εντός περιοχής και πέρασε χαμηλή παράλληλη σέντρα, όμως ο Γκοζλάν δεν κατάφερε να κάνει την προβολή, ενώ το σουτ που επιχείρησε στην συνέχεια ο Αντωνίου έφυγε αρκετά εκτός εστίας. Δυο λεπτά αργότερα ένα μακρινό σουτ από τον Σπόλαριτς έφυγε ψηλά από την εστία. Στο 37΄ ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε στην περιοχή, ο Γκοζλάν έκανε την κεφαλιά αλλά ο Πάρντο έπεσε και μάζεψε. Ο γκολ όμως ήρθε για τους γηπεδούχους ένα λεπτό αργότερα όταν ο Πίττας σέντραρε εντός περιοχής όπου ο Ριέρα έδωσε στον Γκοζλάν που ενώ αρχικά έχασε το κοντρόλ, κατάφερε να εκτελέσει κα να στείλει την μπάλα στο δίκτυα της εστίας για το 1-1. Στο 41ο λεπτό ο τεχνικός της Αλκής, Κώστας Σακκάς, αποβλήθηκε από το παιχνίδι λόγω των έντονων διαμαρτυριών εξέφρασε προς τον Βασίλη Δημητρίου για μη υπόδειξη πέναλτι ένα λεπτό νωρίτερα, αλλά και για μη υπόδειξη φάουλ σε φάση που προηγήθηκε του γκολ της Ένωσης. Στη φάση του πέναλτι δεν ξεκαθαρίζεται αν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού της Ένωσης, ενώ στη φάση στην οποία ζήτησε φάουλ η Αλκή δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση. Στην τελευταία καλή ευκαιρία πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο 43΄, ο Πάρντο με εξαιρετική απόκρουση έσωσε την ομάδα του από το σουτ εντός περιοχής που έκανε ο Πίττας.

Β΄ Ημίχρονο: Η Αλκή ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στην επανάληψη. Στο 54ο λεπτό η «Αθάνατη» έφυγε γρήγορα στην κόντρα και ο Μπελαμεϊρί έκανε το σουτ εντός περιοχής το οποίο μάζεψε ο Κλέιμαν. Δυο λεπτά αργότερα ο Ουντόνζι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά αυτή χτύπησε στο έδαφος και πέρασε πάνω από την εστία της Αλκής χωρίς να ανησυχήσει τον Πάρντο. Στο 58΄ η Αλκή έχασε εξαιρετική ευκαιρία όταν ο Ιβάν Κάρλος υποδέχτηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε τον Κλέιμαν και έκανε το σουτ, αλλά ο Αγγελή έτρεξε και έκοψε πάνω στην γραμμή. Στο 60ο λεπτό η ΕΝΠ σκόραρε και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι, καθώς ο Βαλλιάνος με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο για το 2-1. Στο 65΄ ο Μπελαμεϊρί πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά αυτή έφυγε πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα η «Αθάνατη» έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Κωνσταντίνου έκανε το γυριστό πλασέ στο αέρα εντός περιοχής με τον Κλέιμαν να τεντώνεται και να διώχνει στην δεξιά του γωνία. Στο 83΄ ο Μπελαμεϊρί βρήκε χώρο και έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Κλέιμαν μάζεψε χαμηλά. Δυο λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λέπτου η Αλκή βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Ιβάν Κάρλος υποδέχτηκε την μπάλα με το στήθος και με ένα πανέμορφο γυριστό ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-2, δίνοντας σκορ παραμονής στην ομάδα του. Μάλιστα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αλκή λίγο έλειψε να πετύχει και 3ο γκολ αλλά το σουτ του Τριμπό εντός περιοχής, έπειτα από ωραία ντρίπλα και πάσα του Μπελαμεϊρί από πλάγια θέση, εξουδετέρωσε δύσκολα ο Κλέιμαν. Στο 99΄ ο Φυτανίδης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία, όμως τρία λεπτά αργότερα δεν έκανε λάθος. Ο Ελλαδίτης που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή, με ένα απίστευτο βολέ εκτός περιοχής, μετά από σταμάτημα της μπάλας με το στήθος, έγραψε το τελικό 3-2 για την ΕΝΠ και έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς της παραμονής.

Κοουτσάρισμα:

Κοσμά (ΕΝΠ): Με 4-2-3-1 κατέβασε την Ένωση ο Κύπριος τεχνικός. Όχι και τόσο καλή παρουσία στο πρώτο μέρος, καθώς, παρά την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις με τις συνεχόμενες σέντρες που επιχειρούσε στην περιοχή. Στην επανάληψη,μετά και την αλλαγή του Ουντόνζι, ανέβασε στροφές, έδειξε θέληση και ευτύχησε με δυο πανέμορφα γκολ να πάρει το ζητούμενο.

Σακκάς (Αλκή): Με το ίδιο σύστημα, 4-2-3-1 παρατάχθηκε η ομάδα της Λάρνακας. Η αποβολή του Κύπριου τεχνικού από τον πάγκο ίσως να επηρέασε την ομάδα, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο διαφύλαξε καλά το υπέρ της σκορ που απέκτησε στα αρχικά στάδια του αγώνα. Στο Β΄ μέρος έφτιαξε φάσεις, όμως βρήκε απέναντι της τον Κλέιμαν. Το σίγουρο είναι ότι η φετινή της προσπάθεια της άξιζε την τροπή που πήραν τα πράγματα.

Διακριθέντες: Απίστευτες οι εκτελέσεις των Φυτανίδη και Βαλλιάνου της ΕΝΠ, όσο και αυτή του Ιβάν Κάρλος στο 88΄. Σημαντικές οι επεμβάσεις του Κλείμαν που κράτησαν τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

Απογοητεύσαντες: Μακριά από τον καλό του εαυτό ήταν σήμερα ο Μηνάς Αντωνίου στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Διαιτησία: Αρκετή δουλειά είχε σήμερα ο Βασίλης Δημητρίου σε ένα παιχνίδι με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και φάουλ. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι στη φάση που προηγήθηκε του γκολ της ΕΝΠ και για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι της Αλκής, ενώ για την φάση που ζήτησαν πέναλτι στο Α΄ μέρος η επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει. Σωστός στις κίτρινες που έδωσε, θα μπορούσε να δώσει ακόμη περισσότερες. Αρκετός ο χρόνος των καθυστερήσεων στο παιχνίδι.

ΕΝΠ (Κοσμά): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή, Κυριάκου, Βαλλιάνος, Ενόχ, Μαϊσουράντζε, Ριέρα, Αντωνίου (Ουντόνζι 46΄), Πίττας (Φυτανίδης 67΄), Γκοζλάν (Κοσμά 87΄).

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Φλόρες, Σερφά, Κυπριανού, Σταρόκιν, Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (Μπανταρά 82΄), Μπελαμεϊρί, Κωνσταντίνου (Τριμπό 78΄), Ιβάν Κάρλος.

Σκόρερ: Γκοζλάν (38΄), Βαλλιάνος (60΄) / Ιβάν Κάρλος (5΄, 88΄)

Κίτρινες κάρτες: Μαϊσουράντζε, Γκοζλάν, Βαλλιάνος, Αμπαρτζουμιάν / Μπελαμεϊρί, Κυπριανού, Ακόστα, Φλόρες

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου