Κύπρος - Αζερμπαϊτζάν 0-1: Πιάσαμε πάτο!

Μια πολύ κακή Κύπρος, έχασε ξανά

Δεύτερη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Γιόχαν Βάλεμ, στον πάγκο.

Η Κύπρος, δέχτηκε άλλη μια ήττα με 1-0 από το Αζερμπαϊτζάν αυτή τη φορά μέσα στο ΓΣΠ, με μια πολύ κακή εμφάνιση. Οι Αζέροι, πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με τους ποδοσφαιριστές του Γιόχαν Βάλεμ να μην κάνουν την εμφάνισή τους στο γήπεδο. Το Αζερμπαϊτζάν, έκανε ότι ήθελε στην ουσία από το χώρο του κέντρου προς την εστία του Κυριακίδη, πετυχαίνοντας το τέρμα που ήθελε.

Στην επανάληψη, οι διεθνείς μας προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία των Αζέρων και έτσι έμεινε το τέρμα του πρώτου ημιχρόνου, έμελλε να καθορίσει το παιχνίδι.

Έτσι με τη δεύτερη ήττα, πιάσαμε τον πάτο του ομίλου με μηδέν βαθμούς. Πιο πάνω στον βαθμολογικό πίνακα, βρίσκονται τα μεγαθήρια, Αζερμπαϊτζάν, Λουξεμβούργο και Μαυροβούνιο!

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κινήθηκε στη μετριότητα αφού οι Αζέροι, μας έκλεισαν το δικό μας μισό, πυροβολώντας τον Κυριακίδη για ολόκληρο σχεδόν ημίχρονο. Ο νεαρός κήπερ των πρασίνων, έκανε μερικές εξαιρετικές επεμβάσεις σε προσπάθειες των Μεντβέντεφ και Γκαράγιεβ. Ο Μεντβέντεφ, εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση του Κούσουλου, και μετά από μια προσποίηση, νίκησε τον Κυριακίδη, με δυνατό πλασέ. Η μοναδική καλή στιγμή που κατάφεραν να εμφανιστούν στο γήπεδο οι διεθνείς μας, ήταν στο 38’, με τον Δημήτρη Χριστοφή, να κάνει παίζει το ένα εναντίων ενός τον Χουσΐνοφ αλλά το πλασέ του, σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπαλάγιεβ.

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για την Κύπρο, όπου σημαδεύτηκε από αρκετά αμυντικά λάθη και λάθος απομακρύνσεις. Το κέντρο του Γιόχαν Βάλεμ, δεν κατάφερε να ελέγξει τους Αζέρους, με αποτέλεσμα, να βγαίνουν αρκετές επιθέσεις από τον άξονα.

Ένα δεύτερο ημίχρονο πολύ διαφορετικό από όλες τις απόψεις. Οι Αζέροι, δεν ήταν τόσο επιθετικοί, το θέαμα του παιχνιδιού ήταν πολύ λίγο, ενώ οι διεθνής μας, προσπάθησαν να επιτεθούν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες αλλά μάταια. Το Αζερμπαϊτζάν, φάνηκε σαν να… έσβησε μηχανές μετά και το πρώτο ημίχρονο, αλλά κρατούσε μπάλα, και φάνηκε αρκετά υποψιασμένο αλλά και διαβασμένο στα μετόπισθεν. Παρά την υπεροχή στην κατοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην επανάληψη, δεν καταφέραμε να σημειώσουμε καμία αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία των Αζέρων.