Κύπρος – Βέλγιο 0-2: Βελγική ανωτερότητα

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς και κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος

Χωρίς βαθμολογικό όφελος έφυγε από το αποψινό παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην αντίστοιχη του Βελγίου για την 2η αγωνιστική του 9ου ομίλου και την προκριματική φάση του EURO 2020. Το Βέλγιο προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, στο 10΄ με ωραίο πλασέ εντός περιοχής του Εντέν Αζάρ, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί αφού πέρασε τον Πάρντο πλάσαρε εύστοχα για το 0-2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ρυθμό, φτάνοντας ωστόσο σε μια σημαντική νίκη.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ στον αγώνα ανήκε για την Εθνική μας, όταν στο 2ο λεπτό ο Αντωνίου δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά αυτό έφυγε ψηλά. Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου το Βέλγιο άνοιξε το σκορ. Ο Αζάρ βρήκε χώρο και έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ ψηλά στην γωνιά της εστίας κάνοντας το 0-1. Οχτώ λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Μπατσουαγί δέχτηκε την ψηλοκρεμαστή πάσα στην περιοχή, πέρασε τον Παναγή και με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 37΄ ο Μπατσουαγί υποδέχτηκε εντός περιοχής και σούταρε δύσκολα, υπό το μαρκάρισμα του Λαϊφη, αλλά μπλόκαρε ο Πάρντο. Ο Παπουλής έφυγε στην αντεπίθεση και έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, αλλά ο Κουρτουά μάζεψε εύκολα. Στην τελευταία φάση πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Μέρτενς έπιασε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο απέκρουσε χαμηλά ο Πάρντο.

Β΄ Ημίχρονο: Στο 47΄ ο Καστάνζ σούταρε εντός περιοχής αλλά η κατάληξη του ήταν λίγο πλάγια από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο. Στο 54΄ ο Τίλεμανς έκανε το μακρινό σουτ αλλά η αυτό έφυγε εκτός εστίας. Στο 67΄ ο Αζάρ έδωσε στον Μπατσουαγί που πλάσαρε αλλά μάζεψε ο Πάρντο. Δυο λεπτά αργότερα το σουτ του Παπουλή έφυγε πολύ ψηλά. Στο 78΄ ο Πάρντο μάζεψε το σουτ του Καράσκο από πλάγια θέση εντός περιοχής. Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 88΄, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Λαϊφης πήρε την κεφαλιά η οποία κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Κουρτουά.

Κοουτσάρισμα:

Μπεν Σιμόν (Κύπρος): Με αμυντικούς προσανατολισμούς και σε σχηματισμό 4-4-2 επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός ώστε να περιορίσει την ταχύτητα των Βέλγων. Σε φάση άμυνας ο Νικόλας Ιωνάννου αγωνιζόταν ως αριστερός οπισθοφύλακας μετατρέποντας την διάταξη μας σε 5-4-1. Στο πρώτο μέρος η Κύπρος δεν μπορούμε να πούμε ότι επέτρεψε πολλές στους Βέλγους να απειλήσουν, ωστόσο αυτοί δεν χρειάζονται και πολλά με αποτέλεσμα σε δυο φάσεις που βρήκαν να σκοράρουν.

Μαρτίνεζ (Βέλγιο): Σε 3-4-3 παρέταξε το Βέλγιο ο Μαρτίνεζ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν με συνεχόμενες αλλαγές της μπάλας να εκμετελευτούν το πλάτος του γηπέδου και να βρουν τους κενούς χώρους κάθετα. Σε δυο από τις φάσεις που δημιούργησαν βρήκαν δίκτυα.

Διακριθέντες:

Κύπρος: Ο Μηνάς Αντωνίου έφυγε αρκετές φορές στο χώρο ήταν κινητικός και προσπάθησε να απειλήσει.

Βέλγιο: Στην 100η του συμμετοχή με την φανέλλα των κόκκινων διαβόλων ο Εντέν Αζάρ σκόραρε. Ο επιθετικός μέσος της Τσέλσι ήταν κίνδυνος για τους διεθνείς μας παρόλο που δεν πήρε αρκετές ατομικές ενέργειες.

Απογοητεύσαντες:

Κύπρος: Δεν λειτούργησε ο τρόπος ανάπτυξης που είχαμε στον αγώνα με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να αναπτυχθούμε με αποτελεσματικότητα από τον άξονα.

Βέλγιο: Δεν υστέρησε κανείς από την ομάδα του Βελγίου.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος έβγαλε τον αγώνα ο Γάλλος διαιτητής. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι δεν έδειξε ούτε μία κίτρινη κάρτα.

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Λαϊφης, Μερκής, Τζούνιορ (Γεωργίου 46'), Κούσουλος, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Ιωάννου, Παπουλής, Εφραίμ (Σπόλιαριτς 75'), Αντωνίου (Μακρής 81')

Βέλγιο (Μαρτίνεζ): Κουρτουά, Αλτερβάϊλερ, Βερμάλεν, Βερτόγχεν, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Καστάνζ, Θόργκαν Αζάρ (Καράσκο 68'), Μέρτενς (Γιανουζάι 56'), Εντέν Αζάρ, Μπατσουαγί (Πράετ 89)

Σκόρερ: - / Εντέν Αζάρ (10΄), Μπατσουαγί (18΄)

Κίτρινες κάρτες: - / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Φράνσις Λέτεξερ (Γαλλία)