Κύπρος – Σαν Μαρίνο 5-0: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Σε στυλ προπόνησης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Σε στυλ προπόνησης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φιλοδώρησε με πέντε τέρματα την αντίστοιχη ομάδα του Σαν Μαρίνο και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για την τελική φάση του Γιούρο 2020. Οι διεθνής μας καθάρισαν με τυπικές διαδικασίες το Σαν Μαρίνο από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τέσσερα τέρματα και έστρεψαν από εκείνη την στιγμή την προσοχή τους στο μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής απέναντι στο Βέλγιο. Σκόρερ για την ομάδα μας οι Πιέρος Σωτηρίου με δυο πέναλτι, Κούσουλος, Εφραίμ και Λαΐφης. Η Κύπρος ισοφάρισε και το ρεκόρ τερμάτων που πέτυχε ξανά κόντρα στην Ανδρόρα το 2000 και 2014.

Α΄ημίχρονο

Σε τέτοιου είδους παιχνίδια δεν χρειάζεται να λες και πολλά. Απλά η Κύπρος μπήκε στον αγώνα με σκοπό να καθαρίσει από γρήγορα το Σαν Μαρίνο και να προσηλωθεί στον μεγάλο αγώνα της Κυριακής. Από τα πρώτα λεπτά λοιπόν της αναμέτρησης οι διεθνής μας κρατούσαν την μπάλα και έλεγχαν τον αγώνα. Στο 2ο λεπτό ο Παπουλής έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Μπενετετίνι. Στο 10ο λεπτό ο Παπουλής και πάλι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνά ξυστά από το δεξί δοκάρι του Σαν Μαρίνο. Στο 18ο λεπτό και πάλι ο Παπουλής έκανε το πλασέ με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του αμυντικού του Σαν Μαρίνο. Ο Πιέρος Σωτηρίου ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κάνοντας το 1-0. Στο 22ο λεπτό ο Παλάζι ανέτρεψε τον Πιέρο μέσα στην περιοχή με τον ρεφ της αναμέτρησης να καταλογίζει ξανά την εσχάτη των ποινών. Ο άσσος της Κοπενχάγης δεν αστόχησε ούτε αυτή την φορά κάνοντας έτσι το 2-0. Οι ποδοσφαιριστές μας πήραν τα πάνω τους και σκόραραν κατά ριπής. Συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό ο Κούσουλος με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή μετά την πάσα του Εφράιμ έκανε το 3-0, ενώ ο Εφραίμ με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρωσε το 3-0 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 37ο λεπτό ο Αρυματάς έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Μπενετετίνι να απομακρύνει σε κόρνερ. Στην φάση του κόρνερ ο Παπουλής έδωσε στον Κούσουλο μέσα στην περιοχή αλλά ο κήπερ του Σαν Μαρίνο σταμάτησε τον άσσο της Ομόνοιας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σβηστές μηχανές για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Οι διεθνής μας σωστά έκαναν διαφύλαξη δυνάμεων μιας και ο αγώνας της Κυριακής θα έχει αρκετή ένταση. Δεν σταμάτησαν όμως να κρατούν την μπάλα και να ελέγχουν τον αγώνα. Στο 56ο λεπτό ο Λαΐφης με δυνατή κεφαλιά στο κόρνερ του Άντονι Γεωργίου έκανε το 5-0. Οι ποδοσφαιριστές μας συνέχισαν να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία της μπάλας μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Ο Κωσταντίνος Παναγή χρειάστηκε να επέμβει μια στιγμή μόνο και το έκανε σωστά αφού στο 80ο λεπτό ανέκοψε τον επιθετικό του Σαν Μαρίνο σε τετ α τετ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Κύπρος: Εξαιρετικό παιχνίδι από όλα τα παιδιά που κλήθηκαν να αγωνιστούν σήμερα. Εντυπωσίασε ο Εφραίμ με το εκπληκτικό του τέρμα και την ασίστ που έκανε. Καλό παιχνίδι και από τον Άντονι Γεωργίου.

Σαν Μαρίνο: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Κύπρος: -

Σαν Μαρίνο: Δεν μπορούμε να πούμε και πολλά για την ομάδα του Σαν Μαρίνο. Ομάδα χαμηλού επιπέδου δεν μπόρεσε να κοντράρει την Κύπρο

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Οι ποδοσφαιριστές του καθάρισαν γρήγορα τον αγώνα και του δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά πράγματα για την συνέχεια. Ανησυχία για την αποχώρηση και τον τραυματισμό του Πιέρου Σωτηρίου.

Σαν Μαρίνο (Φράνκο Βαρέλα): Σίγουρα δεν περιμένει και αρκετά από την ομάδα του ο Φράνκο Βαρέλα. Είναι μια πολύ αδύναμη ομάδα όπως φάνηκε και σήμερα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καλή διαιτησία από τον Εσθονό διαιτητή που ήταν σωστός σε όλες του τις αποφάσεις.

H TAYTOTHTA TOY ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Ιωάννου, Δημητρίου (Μερκής 65'), Εφραίμ, Μυτίδης, Πιέρος (Μακρής 27'), Κούσουλος, Παπουλής (Σπόλιαριτς 54'), Αρτυματάς, Λαίφης, Άντονι Γεωργίου

Σαν Μαρίνο (Φράνκο Βαρέλα): Μπενεντεντίνι, Παλάτσι, Σιμοντσίνι, Νάνι (Βιταιόλι 46'), Μουλαρόνι, Γκιάρτι (Λουναντέι 75'), Μπατιστίνι, Σέβολι, Ρινάλντι (Χιρτς 46'), Μπεράρτι, Γκολινούντσι.

Διαιτητής: Γιούρι Φρίσερ (Εσθονία)

Σκόρερ: Πιέρος 19'(πεν) 22' (πεν),  Κούσουλος 26', Εφραίμ 31', Λαΐφης 55' /-

Κίτρινες: -/ Σιμονούτσι, Γκολινούτσι, Γκιάρντι, Παλάζι