Με γκολ ποίημα του Μπρένο... έσπασε το σερί

Νέα Σαλαμίνα - ΕΝΠ 2-0

Ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας η Νέα Σαλαμίνα, όπου κέρδισε με σχετική ευκολία την Ένωση με 2-0, χάρη στα τέρματα των Βάγκνερ και Μπρένο.

Το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο στα πόδια των ποδοσφαιριστών του Πάμπου Χριστοδούλου, που αν και απειλήθηκαν λίγο στην αρχή του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη. Η Ένωση για ακόμη μια φορά με τη σειρά της δέχτηκε για τρίτο σερί παιχνίδι δυο τέρματα.

Γκολ ποίημα από τον Μπρένο, που σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Με τους καλύτερους οιωνούς από πλευράς θεάματος ξεκίνησε η αναμέτρηση, αφού στα 30 δευτερόλεπτα ο Πέτρου, είπε όχι σε ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ του Βάγκνερ από τα όρια της περιοχής. Στη συνέχεια της φάσης και μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τους ερυθρόλευκους, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του Πάμπου Χριστοδούλου, δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα του Πέτρου από ευνοϊκή θέση. Η Ένωση, είχε τη πρώτη δική της καλή στιγμή στο 11’ της αναμέτρησης. Μετά από λάθος απομάκρυνση της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας, ο Φελίπε, έπιασε το σουτ εντός της περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Βεσελόφκσι. Οι δυο ομάδες, αν και είχαν μπει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έριξαν ρυθμούς, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 34’. Ο Ντένινγκ συγκεκριμένα, έκανε το γύρισμα στην περιοχή προς τον αμαρκάριστο Θεοδώρου, αλλά το πλασέ του φορ της Ένωσης, πέρασε απελπιστικά πάνω από την εστία της Σαλαμίνας. Οι ερυθρόλευκοι, απάντησαν με τη σειρά τους, στο επόμενο λεπτό. Ο Οσέι, κατέβασε την μπάλα μετά από μακρινή μπαλιά και εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, βρήκε τον χώρο για ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Για καλή τύχη της Ένωσης και του Πέτρου, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και έφυγε έξω.

Ότι δεν έκανε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Νέα Σαλαμίνα, το έκανε με την έναρξη της επανάληψης. Οι ερυθρόλευκοι, με το καλημέρα της επανάληψης, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να αποβάλουν από πάνω τους ένα μεγάλο μερίδιο άγχους. Συγκεκριμένα, στο 47’, ο Βάγκνερ, με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Πέτρου για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Η Νέα Σαλαμίνα, από τη στιγμή που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, κατάφερε να μετατρέψει το παιχνίδι στα μέτρα της, να κρατήσει μπάλα και να μην απειληθεί. Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε με το 1-0, ο Μπρένο με μια εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ, νίκησε τον Πέτρου για να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του.