Νέα Σαλαμίνα-Ερμής 1-0: Βάζει πίεση για εξάδα!

Πολύτιμη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα επί του Ερμή με 1-0 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ ο Γκολομπάρτ στο 30’. Η ομάδα της Αμμοχώστου έφθασε στους 29 βαθμούς και στην 4η θέση, ενώ από την άλλη ο Ερμής παρέμεινε στους 9.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Νέα Σαλαμίνα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 3’, όταν ο Κίνγκσλεϊ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ μετά την σέντρα του Κορέια από αριστερά. Ο Ερμής απάντησε στις ευκαιρίες στο 8’. Ο Ενγκαγκά έκανε την σέντρα, ο Μαλόν πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφθασε στον Κουατσίκα που πήρε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση και αυτή κατέληξε άουτ. Στο 22’, ο Ντίμιταρ Μακρίεφ έκανε το σουτ από καλή θέση, ο Βεσελόφσκι έδιωξε εντυπωσιακά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεβέσα έκανε το ξαφνικό σουτ εντός περιοχής, αλλά ο πορτιέρο της Νέας Σαλαμίνας έδιωξε σωτήρια με τα πόδια. Στο 30’, η Νέα Σαλαμίνα πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ρομάν Γκολομπάρτ. Ο Ισπανός έφυγε μόνος στην γρήγορη αντεπίθεση και με πλασέ «έγραψε» το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωστή από τον Πουτζιουρή εντός περιοχής. Ο Αραμπατζής απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως, το σουτ του Κίνγκσλεϊ στην αριστερή του γωνία. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» της Αμμοχώστου μπροστά στο σκορ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ομάδα της Αραδίππου να θέλει να αντιδράσει γρήγορα. Στο 59’, ο Ενγκανγκά έκανε την σέντρα, η μπάλα έφθασε στον Μπουλά, ο οποίος έκανε το σουτ που πέρασε άουτ. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν γρήγορο σε ρυθμό με δυνατές μονομαχίες. Στο 74’, ο Μαργκάσα εκτέλεσε το φάουλ, ο Κύπρος Χριστοφόρου πήρε την κεφαλιά και αυτή κατέληξε μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελουντού ελίχθηκε ωραία στην περιοχή και με σουτ ανάγκασε τον Αραμπατζή σε δύσκολη απόκρουση. Στο 84’, ο Τζαϊλσον με σουτ από πλάγια έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, ενώ ο Κορέια στο 88’ έστειλε την μπάλα άουτ μετά από πάσα του Σιαθά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Γκολομπάρτ και Ελουντού οι καλύτεροι των νικητών. Από τον Ερμή, καλύτεροι οι Κουατσίκα και Αραμπατζής.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Νέα Σαλαμίνα, δεν υπήρξαν απογοητεύσεις. Από τον Ερμή, οι Μαρτίνιουκ και Μακρίεφ υστέρησαν

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με τέσσερις αλλαγές άρχισε τον αγώνα κόντρα στον Ερμή ο τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας Σάββας Πουρσαϊτίδης σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Οι Γκολομπάρτ, Βεσελόφσκι, Κωστή και Τιάγκο μπήκαν στο αρχικό σχήμα στις θέσεις των Αλβμπόγκε, Νουρ, Μιντίκκη και Σικόρσκι. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Ο τεχνικός του Ερμή Στέφανο Κουσίν πραγματοποίησε τρεις αλλαγές σε σχέση με την ήττα από τον Απόλλωνα την περασμένη εβδομάδα. Αραμπατζής, Μπουλά και Ταραλίδης πήραν θέση στο αρχικό σχήμα, αντί των Φιρινίδη, Κατσιατή και Μπανούση. Οι αλλαγές του ήταν προσώπων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Νικολάου κράτησε καλά το παιχνίδι, παρά τις πολλές κάρτες που έδειξε. Σωστό το πέναλτι υπέρ των νικητών.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Γκολομπάρτ, Τζαϊλσον, Μαργκάσα, Κωστή (93' Άγκους), Κορέια, Τιάγκο (80' Σιαθάς), Ελουντού (86' Σικόρσκι), Κίνγκσλεϊ

Ερμής: Αραμπατζής, Πουτζιουρής, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (78' Λύτρας), Μαλόν, Ψάλτης, Κουατσίκα, Ενγκανγκά (62' Κατσιατής), Μπουλά, Μακρίεφ (69΄ Μαύρου)

Σκόρερς: 30' Γκολομπάρτ/-

Κίτρινες:  Μαργκάσα, Τιάγκο, Γκολομπάρτ (10η)/ Ψάλτης, Μαρτίνιουκ, Ταραλίδης, Κατσιατής, Λύτρας