Στον αναπνευστήρα με... Κρεάν

Εθνικός Άχνας και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλοι 2-2

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι στο Δασάκι, μεταξύ του Εθνικού και της Νέας Σαλαμίνας, το οποίο έγινε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Γκόρουπετς (5’) και Μαίντεβατς (20’), ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επιστρέψουν στον αγώνα και να φέρουν το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο (65’) και γκολ του Κρεάν (82’).

Οι δύο ομάδες δικαίωσαν όσους παρακολούθησαν τον αγώνα, αφού πρόσφεραν αρκετό θέαμα και πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι είχαν από ένα ημίχρονο, καθώς το πρώτο άνηκε στους γηπεδούχους και το δεύτερο στους φιλοξενούμενους.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Εθνικός έφτασε τους 42 βαθμούς και διατήρησε τη διαφορά του από την Νέα Σαλαμίνα στους τρεις βαθμούς. Στη ζώνη του υποβιβασμού συνεχίζουν να βρίσκονται οι «ερυθρόλευκοι».

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα στάδια του αγώνα, με την Νέα Σαλαμίνα να χάνει τη πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού μόλις στο 4’. Ο Ντανίλο πάτησε περιοχή και σούταρε από δύσκολη θέση, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Εθνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ του Γκόρουπετς εντός περιοχής.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και απείλησαν με άστοχο σουτ που επιχείρησε ο Τσουκαλάς, από το ύψος του πέναλτι.

Από ένα σημείο και έπειτα ο Εθνικός, χωρίς να υπερέχει στη κατοχή της μπάλας, έλεγξε το παιχνίδι και στο 20’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαίντεβατς. Ο διαιτητής υπέδειξε παράβαση του Σμοβς πάνω στον Ντόλεζαλ.

Στο 22’ η Νέα Σαλαμίνα πλησίασε το γκολ, αφού μετά από γύρισμα του Οσέι στη περιοχή, ο Ταράσοβς βρήκε τη μπάλα και αυτή πέρασε δίπλα από την εστία της ομάδας του.

Στη συνέχεια, η απόδοση των φιλοξενούμενων έπεσε ακόμη περισσότερο, καθώς έδειχναν φανερά επηρεασμένοι από τα τέρματα του Εθνικού.

Η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 35’ με σουτ του Ουαλί, όπου ο Βεσελόφσκι μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 45’ ο Ντανίλο με κεφαλιά εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπογκαντίνοφ.

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Εθνικό να ελέγχει το παιχνίδι και την Νέα Σαλαμίνα να θέλει αλλά να μην μπορεί να απειλήσει.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές, κράτησαν περισσότερο μπάλα και έκαναν περισσότερες επισκέψεις στην περιοχή του Μπογκαντίνοφ.

Αν και μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχαν σημειώσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, στο 65’ ο Ντανίλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Το πέναλτι κερδήθηκε από τον Οσέι, ο οποίος ανατράπηκε από τον Περατικό.

Το γκολ του Ντανίλο έδωσε ώθηση στους «ερυθρόλευκους» που ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την ισοφάριση.

Πράγμα που τελικά κατάφεραν να πράξουν στο 83’, καθώς μετά από σέντρα του Τσουκαλά στη περιοχή, ο Κρεάν με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα και στο 89’ θα μπορούσαν να κάνουν την ολική ανατροπή, όμως ο Μπογκαντίνοφ κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα, στο δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Μουστιβάρ, εκτός περιοχής.

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Ουαλί (76' Ντέιβινσον), Περατικός, Κ.Ηλία, Ντόλεζαλ (65' Παπαγεωργίου), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς (76' Χριστοφή), Κυπριανού, Ταράσοφς, Μάιντεβατς (65' Μ. Ηλία).

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Κρεάν, Ντανίλο, Οσέι (81' Σιαθάς), Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Σμοφς (81' Βάγκνερ), Σανκό (46' Μουστιβάρ).

Σκόρερ: 5' Γκόρουπετς, 20' Μαίντεβατς / 64' Ντανίλο, 82' Κρεάν.

Κίτρινες: 3' Περατικός, 74' Κυπριανού (3η) / 25' Σανκό.

Διαιτητής: Fernandes Ferreira Vitor Jorge.

Νεα Σαλαμίνα: Τελευταία Ενημέρωση