Διπλασίασε τις κούπες… με «μαγεία» Μαγιαμπέλα!

Ο Άρης κέρδισε την Ομόνοια με 2-0, για το Σούπερ Καπ, και κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία του

Ο Άρης επικράτησε της Ομόνοιας με 2-0 μέσα στο ΓΣΠ και κατέκτησε τον τίτλο του Σούπερ Καπ. Τα γκολ για τη Λεμεσιανή ομάδα πέτυχαν οι Μαγιαμπέλα (21’) και Στεπίνσκι (90+3’). Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία της και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στις διπλές αναμετρήσεις με την Μπάτε στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, η Ομόνοια έφτιαξε την πρώτη της ευκαιρία μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Άρη. Ο Βανά έκανε μια κακή έξοδο και στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα αυτή στρώθηκε στον Κακουλλή ο οποίος πλάσαρε προς το κενό τέρμα όμως ο κίπερ της Λεμεσιανής ομάδας έτρεξε και κατάφερε να διορθώσει το λάθος του.

Στο 6’, οι κυπελλούχοι απείλησαν ξανά. Ο Κούσουλος έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της καλή ευκαιρία στο 21’. Ο Μαγιαμπέλα σύγκλινε από τα δεξιά και με ένα φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 31’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Σιπριάνο ο οποίος εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κακουλλής επιχείρησε να σκοράρει με πλασέ από τα όρια της περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο Άρης απείλησε ξανά στο 39’ με τον Σανέ το σουτ του οποίου κόντραρε στον Σιπριάνο και κατέληξε κόρνερ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης απείλησε πρώτος στην επανάληψη με δύο τελικές μέσα σε ένα λεπτό. Στο 51’ ο Στεπίνσκι έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής με τον Φαμπιάνο να μαζεύει εύκολα. Από περίπου το ίδιο σημείο, ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ στο 52’ δυσκολεύοντας περισσότερο τον κίπερ της Ομόνοιας σε σχέση με την προηγούμενη φάση.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προσπάθησε να γίνει απειλητική με κάποιες αντεπιθέσεις κυρίως από την πλευρά του Σεμέδο ωστόσο δυσκολευόταν να βρεθεί σε θέση βολής.

Η πρώτη φορά που οι κυπελλούχοι απείλησαν την εστία του Βανά ήταν στο 59’ με μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπεζούς με τον κίπερ του Άρη να απομακρύνει.

Η Λεμεσιανή ομάδα κατέγραψε άλλη μια τελική στο 61’ με ένα σουτ του Ζόκε το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 65’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο.

Στο 67’ ο Μπασιρού από πολύ πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βανά.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Σπιλέφσκι απείλησε με τον Μπαμπίκα το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 83’ όταν ο Ανσαριφάρντ με γυριστό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Καλή ευκαιρία έχασε και ο Άρης στο 87’ με ένα σουτ στην κίνηση εντός περιοχής από τον νεαρό Δημητρίου όμως ο Φαμπιάνο και πάλι έδειξε ετοιμότητα απομακρύνοντας την μπάλα.

Στο 90+3' ο Στεπίνσκι πλάσαρε υποδειγματικά από το ύψος του πέναλτι για το 2-0 μετά από πάσα πάρε-βάλε του Δημητρίου.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ. Ο Άρης κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο της ιστορίας του και πλέον επικεντρώνεται στα παιχνίδια με την Μπάτε για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μεντιούπ (57' Καζού), Μπράουν (30' Νίκολιτς), Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Σανέ, Μαγιαμπέλα (46' Μπαμπίκα), Μπρόρσον (46' Μουσούντα), Ζόκε, Μοντνόρ (84' Δημητρίου), Ουρόσεβιτς

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (82' Σίμιτς), Σιπριάνο, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Κούσουλος (63' Μπασιρού), Κασάμα (69' Χαραλάμπους), Λοΐζου (63' Ζαχαρίου), Σεμέδο, Κακουλλής (46' Μπεζούς), Ανσαριφάρντ

Σκόρερ: 21' Μαγιαμπέλα, 90+3' Στεπίνσκι / -

Κίτρινες κάρτες: 41' Σπόλιαριτς, 42' Μαγιαμπέλα / 26' Κασάμα, 37' Σεμέδο

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου

VAR: Δημήτρης Σολωμού